Kakve sve tajne kriju dnevnici Endija Vorhola? Odgovor je u novom dokumentarcu o legendi pop-arta

0
492
Oglasi
Endi Vorhol/Photo: shutterstock
Endi Vorhol/Photo: shutterstock

Bilo je to 3. juna 1968. godine kada je Endi Vorhol upucan dok je bio u svojoj kancelariji na Union Skveru u Njujorku. Valeri Solanas provalila je vrata s dva pištolja i promenila život jednog od najuticajnijih umetnika tokom preostalih 19 godina života koliko je živeo.

Neuspeli pokušaj atentata na ovu pop ikonu naterao ga je da preispita mnoge stvari i počne da dokumentuje sve što je svakodnevno radio u dnevniku. Dnevnici su objavljeni 1989. godine i tek nakon više od trideset godina neko se usudio da ih prikaže na ekranu u obliku dokumentarca.

KAD SU SE SRELI HIČKOK I VORHOL.. I ZAKLJUČILI DA SU – MESARI NAJBOLJE SERIJSKE UBICE

Endru Rosi, odgovoran za naslove kao što su “The Gospel According to André” ili “Page One: Inside the New York Times”, prihvatio se posla koji će sledbenici Endija Vorhola i umetnosti, verujemo, smatrati odličnim. Rajan Marfi je producent, a rezultat je šest jednosatnih epizoda koje su dobile odobrenje kritičara.

“The Andy Warhol Diaries” deluju kao portret osobe koja je promenila pravila igre u svetu umetnosti i sama postala jedna od najvažnijih figura prošlog veka.

Endi Vorhol/ Photo: Facebook @thewarholmuseum
Endi Vorhol/ Photo: Facebook @thewarholmuseum

Iza njegovih okruglih naočara i plave perike krio se nemirni um koji je osnovao The Factory, mesto susreta intelektualaca, umetnika i boema iz Njujorka, i koji se etablirao kao jedan od najvećih eksponenata pop arta (onog suprotstavljanja elitističkoj kulturi, nastaloj 1950-ih).

DŽARED LETO KAO VORHOL, ETO… ČUDAN IZBOR ZA ULOGU POP-ART LEGENDE, NA PRVI POGLED… ALI NA DRUGI…

Epizode ove dokumentarne mini-serije već se mogu odgledati na Netflixu i nude svedočanstva nekih od ljudi koji su u jednom trenutku upoznali umetnika, poput reditelja i slikara Džulijana Šnabela, zatim Roba Loua, Spajka Lija ili Džona Votersa, ali i savremenika svog rada na području umetnosti.

Priča počinje nesrećnim detinjstvom u Pitsburgu, nastavlja se umetnikovim dolaskom u Njujork 1948. godine i prati put sve dok ne dođe do susreta sa slikarom Žan-Mišelom Baskijatom ili vrlo mladim Džedom Džonsonom.

SLIKA ENDIJA VROHOLA VREDNA 11.6 MILIONA DOLARA 40 GODINA TRUNULA U PODRUMU ALISA KUPERA

Uprkos nebrojenim vezama s muškarcima u svojim krugovima, Vorhol se nikada nije u potpunosti pomirio sa svojom homoseksualnošću i doživljavao je kao nešto što treba skrivati. Ovaj novi pristup njegovoj ličnosti takođe služi kao freska Njujorka u njegovom najživljim godinama, ʽ70-ih i ʽ80-ih, zahvaljujući korišćenju nikad pre viđenih arhivskih slika umetnika i njegove ogromne svite.

Pogledajte trejler za ovaj dokumentarac:

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime