Ijan Estburi, frontmen britanske hard rock grupe The Cult koja je u četvrtak svirala na Glavnoj bini Arsenal festa u Kragujevcu, kaže da uvek voli da dolazi u Srbiju i da je ovo već šesti put.
– Veoma mi se dopada Kragujevac, imao sam prilike malo da ga obiđem. Po meni vrlo je lep grad, izuzetno rustičan, zanimljiv, a koliko sam video, ljudi su ovde izuzetno ljubazni i dragi, što je divno –podelio je svoje utiske za Tanjug pevač grupe koja postoji punih 40 godina.
Arsenal fest (dan drugi): Prštale gitare, Vlatko zagrejao, Clutch i The Cult razvalili, a na kraju – ŠČ
Hitovima “Rain”, “She Sells Sanctuary”, “Love Removabale Machine”, “Fire Woman”, “Edie (Ciao Baby)”, “Wild Flower”, “Painted on My Heart”, “Lil’ Devil”… The Cult su stekli su ogromnu armiju fanova širom sveta.
Ijan Estburi podsetio se koliko je sa svojom ekipom muzičara bio redovan u Srbiji. Još 2006. gostovali su na Exit festivalu u Novom Sadu, onda 2007. na Stadionu Tašmajdan, kasnije su osvajali Beogradsku Arenu, festival Belgrade Calling na beogradskom Ušću, kao i Gitarijadu u Zaječaru.
Ipak, i pored svih tih gostovanja, Estburi je rakao da “nema utisak da su u Srbiji kao bend stekli toliku popularnost”.
– Izuzetno volim da dolazim u Beograd i Srbiju. Uvek mi prija. Ipak, šesti put dolazim ovde, što je češće nego mnoge zemlje koje smo obišli u celoj karijeri. Imam srpske prijatelje koji žive u Americi, sve su to divni ljudi. Istina, i dalje učim dosta o vama, proučavam vašu zemlju, posebno ovo područje. Upoznat sam sa konfliktima i borbama koje ste imali ovde. Drago mi je što ovde mogu uvek na neki način da pomognem i doprinesem sa The Cult renesansom – izjavio je Ijan Estburi za Tanjug.
Muzičar je otkrio da mu se Beograd posebno dopada, uživao je sva tri puta koliko je dolazio, “za mene je to prelep grad”.
Bend The Cult osnovan je davne 1983. godine, a osim Ijana Estburija, čine ga Bili Dafi, Džon Tempesta, Čarli Džons i Majk Mangan.
Tokom četiri decenije uspešne karijere i 11 studijskih albuma, umetnicima je možda teško da neprestano imaju inspiraciju u svom stvaralaštvu, komponovanju novih pesama, izdavanju albuma, projekata. Evo šta kaže Ijan:
– Naravno, sve je to normalno da dolazi do nekih pauza u stvaranju, kao što je i sam život takav. Uvek imate neke dobre trenutke, onda nastane nekakav sivi period. Ili, recimo, izazovni momenti u našem životu. Tada mi je potrebno da bude dosta tišine, to je veoma važno, skoro kao meditacija, da budem sam sa sobom dok stvaram – istakao je britanski rock muzičar.
Ijan Estburi kao superheroj… Frontmen The Cult skočio sa bine u publiku da spreči tuču
Pričajući ranije o aktuelnom 11. izdanju benda “Under the Midnight Sun”, Estburi je ocenio da “ako ste ljubitelj rock muzike, naš novi album je od suštinskog značaja”.
– Naš novi album ima toliko različitih dinamičnih aspekata. Objavili smo ga u oktobru 2022, tako da i nije toliko nov, ali jeste nam za sada poslednji. Sviraćemo neke pesme večeras sa novog materijala uz naravno numere koje publika želi. Danas se albumi mogu skidati sa interneta, svako može da ih sluša, muzika vam dođe besplatno, kao voda – ocenio je frontmen grupe The Cult.
– Mislim da nijedno od novijih rokenrol izdanja ne zvuči kao “Under the Midnight Sun”. A publika koja dolazi na koncerte – njih ne treba zvati fanovima. Oni su naši dobročinitelji – rekao je pevač, potom se nadovezavši na tu priču i dodao da je “album veoma lepo primljen od strane obožavaoca, medija i prave stručne javnosti”.
The Cult “ispod ponoćnog sunca”, singlom “Give Me Mercy” najavili novi album
Za Estburija je veliko i veoma kompleksno pitanje gde se danas nalazi rokenrol muzika koju on stvara tokom cele karijere.
– Rock je danas dosta povezan sa pop kulturom. Postoje ikone i stvaranje kulta rock zvezde. Rokenrol dosta varira u svom žanru, evoluira. Mi u bendu uvek smo otvoreni za nove ideje, razvijamo se, probamo nešto novo, istražujemo. Zato smo još uvek ovde, to je razlog što se bavimo muzikom i posle toliko vremena – izrazio je svoj stav Estburi.
Napomenuo je da se njihova muzika može definisati najviše upravo kao rock, odnosno “muzika bazirana na gitarama”.
Često su kritičari sastava The Cult, koji je nastao u gradu Bedfordu, povezivali sa gigantskim rock sastavima The Doors ili Led Zeppelin.
Opet, britanski roker tvrdi da rock danas ima zvuk i ritam u korelaciji sa drugim žanrovima, da ima različite aspekte. Zato ne može najjasnije da definiše niti da se ograniči sa primesama podžanrova u svom stvaralaštvu – gotik rock, alternativni rock, hard rock, pomalo i metal, post pank, ili pank rock.
– Mi smo sve to, ne bih mogao ništa konkretno da izdvojim. Imali smo različitih uticaja od mnogih kolega. Takođe mogu izdvojiti da u rock muzici ima dosta hip hop elemenata, džez muzike, kao i one muzike sa istoka, Indije. Sve to nas inspiriše, posebno i primenjena filmska muzika, saundtrekovi, zapravo sve je to povezano – objasnio je Estburi.