Da li znate da je čuvena Da Vinčijeva “Tajna večera” zapravo bila – prvi multimedijalni proijekat?

0
409
Poslednja večera, Leonardo da Vinči/https://commons.wikimedia.org/
Oglasi

Delo Leonarda Da Vinčija, “Tajna Večera”, nosi bitnu i neospornu sveprisutnost.

Ona dominira religijskim prikazima, a postavljeni standardi harmonične kompozicije, prostora i perspektive inspirisali su umetnike poput Salvadora Dalija, Endija Vorhola i Madsakija.

Prikazuje Isusa i njegovih 12 apostola koji dele svoj poslednji obrok, uz obilje hleba i vina.

Međutim, otkrivena je nova dimenzija u ovom ikoničnom umetničkom delu. Reč je o pesmi koja prati tenziju kada Isusovi sledbenici otkrivaju da će ga neko izdati. Između mnogih teorija zavere o ovom delu, najnovija pruža uvid u multidisciplinarni talenat Da Vinčija.

Najveća misterija čuvene “Tajne večere“ Leonarda da Vinčija… Kada je naslikana, izgledala sasvim drugačije

Đovani Maria Pala, doktorski kandidat na Magdalen Koledžu, posvećeni je istraživač Da Vinčija, koji je proučavao i analizirao “Tajnu večeru” od 2003. godine. Kao muzičar, Pala je želeo da prodre dublje, postajući opsednut proporcijama i skrivenim merama. Nakon njegovog otkrića, Palova knjiga “Leonardo: Konačna tajna” sadrži matematičke postupke iza misteriozne, gotovo pogrebne pesme.

Da Vinčijevi muzički talenti i interesovanja često su zanemareni u poređenju sa njegovim dostignućima u nauci i umetnosti. Međutim, bio je talentovani kompozitor i izumeo je lire u obliku konjske glave, između ostalih instrumenata. Mnogi su se borili da naprave njegove instrumente koristeći se njegovim skicama. Međutim, njegove simfonije su sada duboko ukorenjene u njegovom istorijskom delu.

Njegova slikarska dela bila su plen mnogih nagađanja nakon knjige Dena Brauna “Da Vinčijev kod”, pri čemu kritičari dovode u pitanje istorijsku tačnost i versku priču protiv Katoličke crkve. Međutim, Pala je istakao da njegova otkrića i saznanja ne nastoje da ocrne ime katoličke crkve, naprotiv.

– Zvuči kao rekvijem – rekao je – To je kao filmska muzika koja ističe strast Isusa.

Simbolični hleb koji je na stolu primetio Pala, predstavlja dar od Boga u hrišćanstvu. Isus je lomio hleb da nahrani mnoštvo, prikazujući time deljenje. Pala je ukazao na muzičku harmoniju koja je isprepletena u Da Vinčijevom slikarstvu, rekavši:

– Gde imate harmonične proporcije, imate muziku.

40-sekundni rekvijem je izvanredan predstavnik prateće muzike za ovo umetničko delo – inkorporirajući gotovo negativni prostor u muziku. Pauze u rekvijemu nagoveštavaju nadolazeće okolnosti u “Tajnoj večeri”. Međutim, Da Vinčijeve note trebalo je čitati s leva na desno, u njegovom autentičnom stilu.

Tajni soundtrack u “Tajnoj večeri”… Da li je Da Vinči stvarno u čuvenu sliku ugradio muzički kod i šta on znači?

Stručnjak za Da Vinčija, Alesandro Vekosi, komentarisao je Palovo otkriće, rekavši da je Pala najverovatnije u pravu.

“Tajna večera” je najranija slika koja sadrži neku vrstu multimedijalnog aspekta. Tradicija dodavanja muzičke pratnje umetnosti spojila se nesvesno. Da Vinči je zamutio granicu između umetnosti i muzike pre nekoliko vekova, kako bi stvorio iskustvo ispred svog vremena.

HL/Izvor: faroutmagazine.co.uk

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime