Danas svi vole grupu ABBA, čak i ljudi iz sveta metala. Ali malo ko voli ABBA-u koliko frontmen Ghosta Tobijas Fordž.
Okultni metalci su obradili pesmu pop titana iz 1978. “I’m A Marionette” na B-strani singla “Secular Haze” iz 2013. U stvari, on je toliki Abba fan da kaže da bi njegove kolege Šveđani trebalo da dobiju – Nobelovu nagradu.
Govoreći za novo izdanje Metal Hammera, Tobijas je zamoljen da navede svoju omiljenu pesmu grupe ABBA, a on je odgovorio: – To je “I Have A Dream”. Uključuje tri akorda, a treći akord se pojavljuje u tako briljantnom trenutku u trećem delu pesme. Prva dva dela su ista dva akorda, napred i nazad. Onda odjednom dolazi treći akord i… trebalo bi da dobiju Nobelovu muzičku nagradu za to, jer to je tako jebeno briljantno.
FRIDA, PEVAČICA GRUPE ABBA, DETE JE ZLOGLASNOG NACISTIČKOG PROJEKTA “LEBENSBORN”…
Iako ne postoji zvanična Nobelova muzička nagrada, Švedska ima Polar Music Prize, koju je osnovao bivši menadžer Abbe Stug Anderson. Ghost je svirao na ceremoniji 2018. godine, sa coverom hita Metallice “Enter Sandman” u čast metal benda iz San Franciska, koji su bili dobitnici nagrade te godine.
Kad je o grupi ABBA reč, četvro članova grupe prvi put su se pojavili zajedno u javnosti posle 14 godina na premijeri novog koncerta – ABBA Voyage – u Londonu.
Agneta, Frida, Beni i Bjorn ponovo su se okupili za premijerno izvođenje koncerta tokom kog se pojavljuje digitalna verzija benda. Frida je gledala koncert sa širokim osmehom na licu, dok je Beni ustao i tapšao uz pesmu “Dancing Queen”. Na kraju su izašli da se poklone, izazvavši zaglušujući aplauz publike.
– Abba nas nikad nije napustila, u mom srcu – izjavila je za BBC pevačica Agneta Faltskog na crvenom tepihu.
– Nije bila tako teška odluka ponovo se okupiti zato što je muzika deo nas. Sanjala sam o ovome godinama – dodala je Ani-Frid Lingstad.
FUDBALSKI KLUB RENDŽERS USVOJIO VELIKI HIT GRUPE ABBA KAO NOVU KLUPSKU HIMNU…
Premijeri su prisustvovale brojne zvezde, među njima Kajli Minog, Sofi Elis-Bekstor, Džarvis Koker i Kira Najtli. Švedski kralj Karl XVI Gustav i njegova žena Silvija takođe su se našli u publici – što znači da je bila prisutna i Plesna kraljica iz stvarnog života.
Na koncertu se radilo od 2016. i on koristi revolucionarnu novu tehnologiju koja rekonstruiše prizor grupe Abba sa njenog vrhunca iz sedamdesetih, dok izvodi hitove kao što su “SOS”, “Voulez-Vous” i “Lay All Your Love On me”.
Da bi stvorio ovaj spektakl, bend je pet nedelja nastupao u “motion capture ” odelima, sa 160 kamera koje su snimale pokrete njihovih tela i izraze lica. To su postale referentne tačke za stotine animatora i stručnjaka za vizuelne efekte koji su stvorili avatare benda iz vremena njihovog vrhunca.
Od milošte zvani “Aba-tari”, likovi nisu 3D hologrami – što se svako ko je učestvovao u produkciji posebno trudi da istakne.
– Mislim da nijedan koncert sa hologramima nije bio uspešan – producent Bejli Volš rekao je za časopis Dazed prošle godine. -Posle pet minuta, mislim da oni više nisu mnogo interesantni.
LIDER GRUPE ABBA POSLE MNOGO GODINA OTKRIO: U ŠVEDSKOJ SU NAS TRETIRALI KAO NEPRIJATELJE PROGRESIVNE MUZIKE…
Umesto toga, likovi se pojavljuju na ogromnim ekranima od 65 miliona piksela, sa svetlima i drugim efektima koji ruše granice između digitalnih elemenata i “stvarnog sveta” u areni.
– Želimo da podstaknemo emocije – rekla je za BBC producentkinja Svana Gisla. – Zato ako odete sa koncerta osećajući se kao da ste prisustvovali vizuelnom spektaklu, mi smo omanuli. Ali ako izađete sa koncerta i smejali ste se, plakali i jedva čekate da se ponovo vratite, to je ono što smo želeli.
Neverovatno, ali oni su u tome uspeli. Pogledajte: