“Vrisak” norveškog slikara Edvarda Munka jedna je od najpoznatijih slika u istoriji umetnosti, međutim, ako ste mislili da ova slika prikazuje čoveka koji vrišti od užasa, pogrešili ste, piše CNN.
– Slikom ‘Vrisak’ Munk se priseća spektakularnog zalaska sunca u Oslu koji je nebo i oblake obojio dramatičnom crvenom bojom. Crveno, krvavo nebo uticalo je na njega da se oseća vrlo anksiozno. Umetničko delo je u velikoj meri odraz Munkovog raspoloženja – kaže Đulija Bartrum, kustoskinja izložbe posvećene Edvardu Munku u Britanskom muzeju u Londonu.
Britanski muzej u Londonu izložiće crno-belu litografsku verziju slike na kojoj je Munk na nemačkom jeziku napisao da je kroz prirodu osetio veliki vrisak. Ruke iznad ušiju predstavljaju sablasnu figuru koja blokira vrisak prirode.
– Valovitost lika je vizuelni prikaz onoga što Munk oseća – rekla je Bartrum. Istakla je kako je zbog emotivnog učinka veoma lako pogrešno protumačiti umetničko delo.
– Možete to povezati s trenutnim raspoloženjem. Svako je imao takve trenutke očaja – pojasnila je.
Godinama je ova slika korišćena u političkim kampanjama, međutim, Munk je njom izražavao lične emocije i nije nameravao da je koristi kao javnu poruku. Bartrum kaže da je tokom života čuvao svoju privatnost i da se plašio da je izgubio kontrolu nad svojim radom.
– Možete je shvatiti lično, a možete i na politički način. Slika je tu i biće korišćena – rekla je kustoskinja Bartum. Rad na izložbi posvećenoj Edvardu Munku u Britanskom muzeju u Londonu počeo je pre pet godina. Izložba će biti otvorena od 11. aprila do 21. jula.
HL/Izvor: cnn.com