Spotify je ove nedelje ponovo pokrenuo debate pošto je u sklopu borbe protiv botova uveo nova pravila kod isplaćivanja tantijema.
Notorni sukobi Spotifya i muzičara oko tantijema buknuli su više puta, između ostalog i povlačenja Radioheada i Tejlor Svift sa streaming servisa. I zaista, prvo i glavno pravilo Spotifya po pitanju tantijema zvuči prilično strašno. Naime, tantijema više neće biti za pesme koje će godišnje imati manje od hiljdau streamova.
Spotify podigao cenu pretplate za 200 miliona korisnika, prvi put za 10 godina…
Zbog toga je Spotifyev model vrlo brzo razapet. Po tom modelu bi se pre svega na udaru našli novi muzičari, koji bi u početku gubili novac na Spotifyu. Međutim, ako realno izračunamo koliko hilljadu streamova godišnje donosi muzičarima – iznos je oko 3 dolara. Praktično, radi se o neznatnoj sumi, koja posle naknada distributera neće značiti ništa za bendove.
Ima ih samo 35… Ovo su rok pesme koje su dostigle milijardu ili više strimova na aplikaciji Spotify
Spotifyeva odluka o uspostavljanju barijere za dobijanje tantijema zapravo pokušava da reši problem umesto stvaranja još jednog. Naime, pre svega Spotify želi da spreči lažne streamove, odnosno streamove botova. U biti, radi se o glazbi čiji se streamovi manipuliraju posjetama botova. Oni nabijaju slušanost pesmi, koja posle određenog broja slušanja postaje opravdana do primanja tantijema. U planu za iduću godinu, Spotify planira da pojača svoju borbu protiv takvih streamova. Tako će početi intenzivnije da se bori protiv muzike u koju su na bilo koji način umešani botovi ili nepoštena poslovna praksa.
Spotify predstavio funkciju “Playlist in a Bottle”… Pošaljite poruku “budućem sebi”
Prema novim pravilima podele tantijema, očekuje se kako će za tantijeme već postojećih autora biti osigurano i do 46 miliona dolara više. Upravo zbog gore navedenih razloga narativ prema novoj politici Spotifya ove nedelje se promenio nabolje. Da li će to značiti manje botovskog besmisla na Spotifyu – ili još bolje, hoće li to značiti promenu nabolje – živi bili pa videli.