“Sympathy for the Devil” spada u najčuvenije rock pesme svih vremena, ali ona je i jedna od najpoznatijih koja govori o – đavolu. Mik Džeger je naveo dva autora koja su pisala o nečastivom i direktno uticali na stvaranje ove numere.
Od samih početaka pojedinci su rokenrol doživljavali kao đavolsku rabotu. “Sympathy for the Devil” doliva ulje na vatru jer se u njoj govori o đavolu. Ali na ovu pesmu uticali su neki veoma cenjeni autori.
Knjiga koju je napisao sam đavo… “Codex Gigas” je i posle 8 vekova nerešena misterija
– Mislim da je ona uzeta iz stare ideje Šarla Bodlera, ali možda grešim – rekao je Džeger za Rolling Stone 1995. godine.
– Ponekad kada pogledam Bodlerove knjige, ne mogu to da prepoznam. Ali to je bila ideja koju sam dobio od francuskih pisaca. Samo sam uzeo nekoliko redova i proširio ih. Napisao sam je kao da je pesma Boba Dilana.
Šarl Bodler (1821-1867) bio je francuski pisac koji je preveo neka od dela Edgara Alana Poa na francuski. On je i tvorac maksime da je “đavolov najbolji trik je što je uverio ljude da ne postoji”. Pored toga, autor je kontroverzne zbirke pesama “Cveće zla”, objavljene 1857. godine. Jedna od pesama u knjizi zove se “Litanije Satani” i spada među šest pesama koje su bile zabranjene.
Bodler je takođe napisao pripovetku “Velikodušni kockar”, objavljenu 1864. godine u pariskom listu Figaro. U njoj glavni lik sreće i razgovara sa đavolom. U knjizi “Beggars Banquet and the Rolling Stones’ Rock and Roll Revolution” kaže se da je Džeger ovu priču naveo kao inspiraciju za numeru “Sympathy for the Devil”.
Snimak zlata vredan: The Rolling Stones prvi put uživo izvode “Sympathy for the Devil”… a tu je i Džon Lenon
Međutim, Bodler nije bio jedini pisac koji je uticao na Džegera. Mihail Bulgakov, još jedan poznati pisac koji je pisao o đavolu, najpoznatiji je po svom romanu “Majstor i Margarita”. U knjizi se govori o poseti Satane zvanično ateističkom Sovjetskom Savezu.
Prema knjizi “A Reader’s Companion to Mikhail Bulgakov’s The Master and Margarita”, Marijana Fejtful je poklonila Džegeru primerak knjige “Majstor i Margarita” 1967. U tom trenutku roman tek što je bio objavljen na engleskom jeziku. Takođe se u knjizi “Beggars Banquet and the Rolling Stones’ Rock and Roll Revolution” navodi da je “Majstor i Margarita” uticao na Džegera da napiše “Sympathy for the Devil”. Oba dela, “Majstor i Margarita” i pesma “Sympathy for the Devil”, prikazuju Satanu kao bogatog gospodina.
Kasnije je Džeger bio u vezi sa modelom i glumicom Džeri Hol. Ona je saznala za moguću filmsku adaptaciju dela “Majstor i Margarita” i smatrala je da bi Džeger trebalo da ima ulogu jer je to bila njegova omiljena knjiga.
On je “osnovao” zlogasni “Klub 27″… Proslavio je delta blues, prodao dušu đavolu i na raskršću skrenuo prema legendi – imao je 27
Džeger se nikada nije pojavio u takvom filmu, ali je svakako skrenuo pažnju na klasična dela Bodlera i Bulgakova.
Inače, pesmu “Sympathy for the Devil” objavljena je na albumu “Beggars Banquet” 1968. magazin Rolling Stone stavio je na 32. mesto svoje liste 500 najboljih pesama svih vremena.