Otac Eni Lenoks, Tomas Alison Lenoks bio je radnik u brodogradilištu u Aberdinu u Škotskoj, a majka Doroti Farkharson kuvarica u radničkoj kantini. Iako su bili neobrazovani i siromašni, trudili su se da svojoj jedinici, rođenoj 25. decembra 1954. pruže sve što mogu. A kako je odmalena pokazivala da je talentovana za muziku, već sa sedam godina plaćali su joj časove klavira i upisali je u dobru školu, iako su im se mnogi u komšiluku smejali zbog toga.
– Nerado se sećam svog detinjstva. Stanovali smo pedesetak metara od fabrike tekstila i dve stotine od klanice, što me ispunjavalo užasom. Verovatno sam zbog toga danas vegetarijanka. A kad uporedim život u to vreme i detinjstvo svoje dece, kojoj je normalno da imaju mobilne i pristup internetu, imam osećaj da smo rođeni na različitim planetama – priznala je Eni.
ORIGINAL VS COVER: “A WHITER SHADE OF PALE” – PROCOL HARUM ILI ENI LENOKS
Slušala je Beatlese na radiju i po ceo dan pevala, a kad je kao jedanaestogodišnjakinja na televiziji videla nastup jedne flautistkinje, zaljubila se u taj instrument. Toliko je insistirala da nauči da svira flautu, da su roditelji na kraju popustili.
GODINE SU STIGLE, ALI ANĐEOSKI GLAS JE OSTAO… “ONE WOMAN SHOW” ENI LENOKS IZ KARANTINA
Nije odustala ni posle prvog, za nju traumatičnog časa, na kojem je zbog pogrešne tehnike disanja ostala bez daha i povratila pred nastavnicom. A i roditelji su bili srećni što se njihova ćerka barem u nečemu pronašla, jer je bila vrlo povučena i retko se družila s vršnjacima. Iako je imala dobre ocene, škola joj je bila dosadna i naporna.
– U mladosti sam se borila s melanholijom i depresijom. Uvek sam se osećala usamljenom, kao da nigde ne pripadam. Sad više nije tako, kad me obuzme tuga, legnem i nazovem prijatelje – priznala je godinama kasnije, otkrivši da je u najtežim trenucima u mladosti razmišljala i o samoubistvu.
ĆERKA ENI LENOKS SNIMILA SINGL “BACK AT WRONG”… MAMA JE, NARAVNO, KOPRODUCENT
Eni Lenoks najpoznatija je po svojoj muzici iz 1980-ih, kao deo Eurithmicsa sa kolegom muzičarem Dejvom Stjuartom. Lenoks je najpriznatija umetnica na Brit nagradama, osvojila je ukupno osam ovih priznanja, a pored karijere muzičara, politički je i društveni aktivista, poznata po prikupljanju novca i podizanju svesti za dobrotvorne organizacije koje se bore proziv HIV-a u Africi.