Američki autorr Džordž R. R. Martin, poznat po seriji romana epske fantastike “Pesma leda i vatre”, koju je HBO adaptirao u seriju “Igra prestola”, i čuveni pisac Džon Grišam tuže Open AI, vlasnika ChatGPT-a, zbog tvrdnji da su njihova autorska prava prekršena kako bi se obučio njihov jezički model veštačke inteligencije.
ChatGPT i drugi veliki jezički modeli veštačke inteligencije (large language models- LLMs) “uče” analizirajući ogromnu količinu podataka koji se najčešće dobijaju sa interneta.
Šta sluša veštačka inteligencija? AI kaže da su ovo najbolje pesme svih vremena…
U tužbi se tvrdi da su knjige autora korišćene bez njihove dozvole kako bi se ChatGPT učinio “pametnijim”.
Iz kompanije Open AI saopštavaju da poštuju prava autora i da veruju da “će i oni imati koristi od tehnologije AI”.
Drugi istaknuti autori koji su se priključili tužbi su i Džonatan Franzen, Džodi Pikolt i Džordž Sonders.
Veštačka inteligencija “smislila” kako bi trebalo da izgleda novi Džejms Bond
Slučaj je federalnom sudu na Menhetnu u Njujorku podnelo Udruženje autora, pravni zastupnik imenovanih autora.
Prema podnesku, optužuju Open AI za “sistematsku krađu ogromnih razmera”.
Tužba sledi sličan pravni postupak koji je pokrenula komičarka Sara Silverman u julu, kao i otvoreno pismo koje su istog meseca potpisali autori Margaret Atvud i Filip Pulman u kojem su pozvale kompanije koji prave modele veštačke inteligencije da im nadoknade korišćenje njihovog dela.
Počelo je… Nemački umetnik dobio nagradu za fotografiju koju je stvorila veštačka inteligencija
Portparol Open AI je rekao:
– Vodimo produktivne razgovore sa brojnim autorima širom sveta, uključujući Udruženje autora, i nastojimo da razvijemo poverenje i otklonimo njihovu zabrinutost u vezi sa veštačkom inteligencijom.
– Optimisti smo i nadamo se da ćemo nastaviti da pronalazimo uzajamno korisne oblike saradnje.
U predmetu se tvrdi da je veliki jezički model uzimao podatke iz knjiga zaštićenih autorskim pravima bez dozvole autora.
Scenario za novu epizodu “South Parka” napisala – veštačka inteligencija
Tužba takođe ukazuje i na širu zabrinutost u medijskoj industriji – da ova vrsta tehnologije “izmešta sadržaje čiji su autori ljudi”.
Patrik Guld, docent na Pravnom fakultetu Univerziteta City, rekao je za BBC Newsz da, iako saoseća sa autorima koji stoje iza tužbe, veruje da je malo verovatno da će uspeti. Napominje da će pre svega morati da da dokažu da je ChatGPT kopirao i duplirao njihov rad.
– Oni zapravo nisu zabrinuti za autorska prava, ono što ih brine je da je veštačka inteligencija ubica posla – rekao je on, poredeći zabrinutost sa onom zbog koje scenaristi trenutno protestuju u Holivudu.
– Kada govorimo o automatizaciji veštačke inteligencije i zameni ljudskog rada, to jednostavno nije nešto što bi autorska prava trebalo da isprave.
Nik Kejv o pesmi koju je veštačka inteligencija napisala u “njegovom stilu”: Stiže Apokalipsa… ovo je s**nje
– Ono što treba da uradimo je da idemo u parlament i Kongres i razgovaramo o tome kako će veštačka inteligencija zameniti kreativne umetnosti i šta treba da uradimo u vezi s tim u budućnosti – smatra Guld.
Slučaj je poslednji u dugom nizu pritužbi protiv programa takozvane generativne veštačke inteligencije – to jest, veštačke inteligencije koja može da kreira sadržaj na osnovu tekstualnih upita.
Nijedna od ovih tužbi još nije rešena.