Dokumentarni film “Goranka“ i izložba fotografija Goranke Matić “Portreti reditelja” na 19. Beldocsu

0
66
Goranka Matić/ Photo: AleX
Oglasi

Na 19. izdanju Beldocs, 21. maja u 18:00 časova u Dvorani Kulturnog centra Beograda biće premijerno prikazan dokumentarni film “Goranka“, novo ostvarenje reditelja Borisa Miljkovića, posvećeno životu i radu legendarne jugoslovenske fotografkinje Goranke Matić.

Film intimno istražuje život i stvaralaštvo jedne od najznačajnijih fotografkinja regionalne kulturne scene.

Kroz razgovore sa Borisom Miljkovićem, dugogodišnjim prijateljem i saradnikom Goranke Matić, publika dobija uvid u njene najvažnije umetničke projekte, lične priče koje stoje iza kultnih fotografija, ali i do sada neviđene kućne filmove nastale sedamdesetih godina.

Boris Miljkoviž/ Photo: Luka Milanović

Narativ filma razvija se kroz sećanja na detinjstvo, porodicu, prijateljstva i događaje koji su oblikovali njen umetnički razvoj i pogled na svet.

Pred publikom se postepeno otkriva i mlada i zrela Goranka – snažna, duhovita, nežna i beskompromisna umetnica, čiji je fotografski rukopis obeležio vizuelni identitet čitavih generacija.

– Goranka je bila poseban fotoreporter i objektivan svedok jednog vremena. Iako to zvuči kao floskula, to zaista jeste tako. Ovaj film je i svedočanstvo o jednoj generaciji koja, kakva god bila, stoji rame uz rame sa današnjim generacijama – izjavio je Boris Miljković.

Goranka, plakat/ Photo: Promo (via Beldocs)

Film “Goranka“ predstavlja emotivno i autentično svedočanstvo o umetnosti, prijateljstvu i vremenu, donoseći intiman portret žene koja je svojim objektivom beležila najvažnije trenutke kulturne i društvene istorije nekadašnje Jugoslavije.

Projekciji filma prethodiće otvaranje izložbe Gorankinih fotografija filmskih reditelja, od 17:00 časova, koja publici pruža dodatni uvid u njen prepoznatljiv autorski pogled i jedinstvenu poetiku.

Među autorima čiji će portreti biti izloženi nalaze se Slobodan Šijan, Živko Nikolić, Goran Paskaljević, Sofija Soja Jovanović, Miloš Miša Radivojević, Želimir Žilnik, Dušan Makavejev…

Kadar iz filma Goranka/ Photo: Promo (via Beldocs)

Izložba će biti postavljena u Dvorani Kulturnog centra Beograda do 15. jula 2026. godine.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime