AI alati već se naširoko koriste za stvaranje tekstualnog i vizualnog sadržaja, koji se sve većom brzinom i u sve većoj količini širi internetom. Isto je poslednjih meseci i s muzikom.
U celu priču uključila se sada i Meta, matična kompanija Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Istraživači iz kompanije Marka Zakerberga razvili su AI generator muzike pod nazivom MusicGen, a koji bi trebalo da “olakša stvaranje muzike”. Za sada je javnosti dostupna demo verzija.
Kako bi Kobejn zvučao da je bio član Soundgardena, Radioheada i Foo Fightersa… ovako to “zamišlja” veštačka inteligencija
Pre Mete, Google je u januaru predstavio MusicLM, eksperimentalni AI alat koji može da generiše muziku iz tekstualnih uputstava i pevanja, a prošlog meseca ga je učinio javno dostupnim.
MusicLM radi tako što mu se da uputstvo poput “jazz za dinner party”. MusicLM zatim će stvoriti dve verzije tražene pesme za osobu koja unese uputstvo. Posle toga možete glasati o tome koja verzija vam se više sviđa, a to će onda “pomoći u poboljšanju modela veštačke inteligencije”. Googleov model je treniran na pet milijuna audio zapisa, što iznosi 280.000 sati muzike na 24 kHz.
Počelo je… Nemački umetnik dobio nagradu za fotografiju koju je stvorila veštačka inteligencija
Jezički model, koji je Metin tim Fundamental AI Research (FAIR) opisao kao “jednostavan i kontrolisan model za generisanje muzike”, može da primi tekstualna uputstva kao što su, na primer, “up-beat acoustic folk” i pretvori ih u nove muzike isečke od 12 sekundi. Takođe, može da koristiti i melodijska uputstva za generisanje nove muzike.
Iz Mete kažu da su koristili 20.000 sati licencirane muzike za treniranje MusicGena, što je uključivalo 10.000 visokokvalitetnih licenciranih muzičkih zapisa, a kako je izvestio TechCrunch, 390.000 instrumentalnih zapisa sa ShutterStocka i Pond5.
Metini istraživači takođe su objavili rad u kome su opisali rad na obuci modela unutar kojeg navode etičke izazove oko razvoja generativnih AI modela. Istraživački tim prvo je osigurao da su svi podaci obuhvaćeni pravnim ugovorima s nosiocima prava, posebno kroz ugovor sa ShutterStockom.
Da počnemo da paničimo? Veštačka inteligencija upravo je, za samo dva sata, napisala esej o sebi…
Drugi aspekt je potencijalni nedostatak raznolikosti u skupu korišćenih podataka, ali dodali su da veruju da pojednostavljenje kojim se koriste u ovom radu, npr. korišćenje jednofaznog jezičkg modela i smanjenog broja auto-regresivnih koraka, može pomoći u proširenju aplikacija na nove skupove podataka.
Još jedan izazov koji je istaknut u radu je da ovi modeli mogu da predstavljaju nelojalnu konkurenciju za umetnike, što je “otvoren problem”.
U radu su napisali: “Otvoreno istraživanje može da osigura da svi akteri imaju jednak pristup ovim modelima. Kroz razvoj naprednijih kontrola, kao što je podešavanje melodije koje smo predstavili, nadamo se da takvi modeli mogu da postanu korisni i muzičkim amaterima i profesionalcima”.
Nik Kejv o pesmi koju je veštačka inteligencija napisala u “njegovom stilu”: Stiže Apokalipsa… ovo je s**nje
Iako Meta ima dil sa ShutterStockom, glavna etička i pravna pitanja tek treba rešiti. AI kao što je MusicGen “uči” iz postojeće muzike kako bi proizveo slične efekte, što je činjenica koja velikom broju muzičara smeta.
Uz to, neke pesme stvorene pomoću AI postale su viralne, ali muzičke kuće brzo su ih prijavile streaming servisima, navodeći zabrinutost zbog krađe intelektualnog vlasništva, i uglavnom su pobeđivale. Ali, još uvek nije sasvim jasno krši li “deep fake” muzika autorska prava umetnika, izdavačkih kuća i drugih nosilaca prava.
Isprobajte… ako smete: Veštačka inteligencija stvorena da ispljuje vaš muzički ukus
Trenutno se odvija nekoliko tužbi koje će verovatno imati utjecaja na ove pravne poteškoće, pogotovo onu koja se odnosi na prava umetnika čiji se rad koristi za treniranje sistema veštačke inteligencije bez njihovog znanja ili pristanka.