Svi znamo legendarni hit “Ameno”… a da li znate šta ta reč znači? Odgovor je sasvim neočekivan

0
246
Era - Ameno, screenshot YouTube
Oglasi

Istorija muzike nam je pokazala da ne moramo nužno da znamo tekst neke pesme da bismo je pevušili i da bi ona postala hit. Ovo se ponajviše vidi na primeru planetarnog hita “Ameno”.

Pesma “Ameno”, još poznata i pod nazivom “Dori me”, veliki je hit Nju ejdž muzičkog projekta Era (odnosno +eRa+ ili Enminential Rythmn of the Ancestors) iz Francuske.

Pesma je deo albuma “Era” koji je kompozitor Erik Levi, zajedno sa tekstopiscem Gajem Proteroom, objavio 1996. godine. Album je za kratko vreme doživeo svetski uspeh. Prodat je u preko šest miliona primeraka i, u to vreme, postao je najizvoženiji muzički proizvod u istoriji Francuske.

Robert Plant sve iznenadio priznanjem: Ne mogu više da se povežem sa “Stairway to Heaven”, danas mislim da bi ta pesma bila bolja bez teksta

Sav taj ogromi uspeh, grupa je dugovala jednoj pesmi – “Ameno”. Pa, o čemu taj planetarni hit zapravo govori? I…

Šta znači “Dori me, interimo adapare, dori me… Ameno, ameno”?

Odgovor je – BAŠ NIŠTA!

“Ameno” je pesma napisana na pseudo-latininskom. To zapravo znači da reči zvuče kao latinski, ali da su u stvari namerno lišene bilo kakvog konkretnog značenja. U pitanju je suptilna mešavina latinskog, italijanskog, španskog i portugalskog jezika. Neke reči ili čak i čitave sintagme zaista postoje i mogu se prevesti sa nekog od ovih jezika, ali uzeta u celini – pesma nema apsolutno nikakvo značenje!

Levi i Protero poznati su po stvaranju ovakve vrste muzike, a najveći broj njihovih pesama liči na mešavinu crkvenog pojenja i čarobnjačkih inkantacija.

Nije tajna odakle im inspiracija. Levi se u mladosti interesovao za istoriju katara tj. albižana – srednjovekovnog religioznog pokreta (za čije učenje se veruje da ima korene u učenju balkanskih bogumila), pa je čitav projekat “Era” osmislio tako da namerno asocira na taj istorijski period, misticizam i magiju.

Otkriven originalni tekst Bouvijevog “Starmana”, evo kako je trebalo da glasi…

I inače, najveći broj teoretičara muzike Nju ejdž pravac definiše kao smirujuću muziku namenjenu relaksaciji, pogodnu za jogu, meditaciju ili čitanje. Ona treba da kod slušaoca izazove pozitivna osećanja, ublaži stres i stvori smirujuću atmosferu.

Sa neverovatnih 147 miliona pregleda, originalni spot za pesmu i dalje je hit na internetu.

Rađen je u istom maniru kao i čitav projekat i u njemu ćete videti prelepe čarobnice koje se bore protiv vitezova braneći mladog kraljevića, jaku svetlost i duboku tamu… tj. jednu kompletnu bajku ispričanu u nešto manje od četiri minuta i potpomognutu horskim pevanjem i mističnom muzikom.

Ipak, ovo nije jedina verzija pesme. Od svog objavljivanja do danas “Ameno” je doživela još nekoliko verzija od kojih je “Ameno metal” objavljena prošle godine:

Izvor: Istorijski zabavnik

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime