Rumunsko/srpsko/nemački hard rock bend Amala, zakazao je, konačno, promociju svog novog albuma “Romanie Hai”, snilmljnog još pre nekoliko godina.
Kada je 1. aprila davne 1989, Ljubiša Miša Grujić u Temišvaru napravio bend, ni slutio nije da će ta muzička priča trajati punih 35 godina.
Amala, kako je bend nazvan, startovao je u vreme Rumunije pod Čaušeskuom, i ovakvih bendova u tadašnjoj Rumuniji nije bilo mnogo, Amala je punila stadione i velike bine pa je tako i stekla status festivalskog, a ne klupskog benda.
150 muzičara u Rumuniji sviralo “Boulevard Of Broken Dreams” grupe Green Day… evo kako to zvuči
Uglavnom autorski orijentisan, bend nije mnogo svirao covere, tek možda po koji u početku dok se danas na njihovim nastupima može čuti samo autorski materijal… Koji, da budemo iskreni, uopšte nije loš. Hard rock na koji je većina nas navikla, bez ikakve sintetike, GMO modernih elemenata… onako, čisto iz srca.
Ovi “momci” čije se godine vrte oko cifre 50, i dalje sviraju energijom na kakvoj bi im pozavideli i mnogo mlađi bendovi. Ali ono što je najzanimljivije u ovoj muzičkoj priči je to da ovaj bend u poslednjih 12 godina funkcioniše na relaciji Rumunija – Srbija… a od prošle godine i Nemačka.
– Kroz bend Amala prošlo je mnogo rumunskih muzičara, svi su ostavljali neki svoj pečat – kaže dr Ljubiša Miša Grujić, osnivač benda. – Moja želja je bila da napravim stabilan bend sa ljudima koji zaista osećaju ono što je u bendu. Mi funkcionišemo musketarski a s obzirom da svi imamo svoje poslove i zanimanja, ovo radimo iz ljubavi prema muzici i nekom našem unutrašnjem miru. Tako da sam 2011 godine prvo pozvao Aleksandra Jerkovića na mesto solo gitariste a zatim je godinu dana posle smrti Anghel Dorina, bubnjara koji je bio u bendu od ranog početka, došao u bend Dragan Perović, te smo tako postali internacionalni bend.
HAJDE DA I MI OVO URADIMO… U Rumuniji besplatan prevoz za sve koji čitaju knjigu
Kako bend funkcioniše, s obzirom na to da su članovi iz dve, odnosno tri države?
– Probe su u Vršcu, u Acinom studiju. Vršac – Temišvar su 70 kilometara udaljemi jedan od drugog, pa nije problem da se skupimo. Pevač nam je u Nemačkoj, ali sa njim radimo nekoliki proba pred nastup. Navikli smo na takav rad tako da nije problem – objašnjava Grujić.
30. marta Amala će u Temišvaru imati promociju albuma, ali pitanje je zašto tek sada?
– Album je snimljen pre nekoliko odina, nažalost, nismo imali vremena da ga “spakujemo”, kao što sam rekao, svi mi imamo poslove od kojih živimo,.. Korona nas je poprilično usporila zbog mera koje su bile… ali evo konačno je album gotov i promocija će biti u klubu M2 u Temišvaru, 30. marta.
Za svirke u Srbiji još nema konretnih planova.
– Svirali smo nekoliko puta na nekim festivalima, naravno na ovim koji su uz rumunsku granicu, što je razumljivo, ali uvek smo spremni za svirku – kaže lider benda..
Danas bend Amala čine Ljubiša Grujić, Aleksandar Jerković, Costel Cramba, Tiberiu Bitte, Dragan Perović a od skoro se priključio i mladi Miloš Grujić.
Inače, Amala na jeziku Zulu ratnika znači “laž”, na rumunskom i rpskom jeziku ne znači ništa, ali ako se zna da su Rumunija i Srbija jedine dve susedne zemlje koje nikada nisu ratovale međusobno, članovi benda vole da kažu da Amala ipak ima značenje i na srpskom i na rumunskom jeriku… a to je – mir.