Potresi koje su izazvali rezultati predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama uticali su na izbor reči godine rečnika Merriam-Webster.
To je reč “polarizacija” koja odražava podeljenost društva po pitanju politike.
– Polarizacija znači podelu, ali to je zaista specifičan vid podela. Polarizacija znači da naginjemo ekstremima, pre nego centru – kaže urednik rečnika Piter Sokolovski.
Izabrana najlepša stara srpska reč… dabome…
Prema njihovom objašnjenju, “polarizacija” održava naučne i metaforičke definicije. Najčešće se koristi da označi “izazivanje snažnog neslaganja između suprotstavljenih frakcija ili grupa”, koje je možda najočiglednije u politici, ali može da se javi i u svim drugim sferama, kao i u pop kulturi.
Merriam-Webster koji ima oko 100 miliona pregleda mesečno na svom sajtu, bira reč godina na osnovu podataka prikupljenih o tome šta njihovi korisnici pretražuju.
– Uvek mi je važno da rečnik služi kao neutralan i objektivan arbitar značenja za sve – istakao je Sokolovski.
“Brain rot” je reč godine prema Oksfordskom rečniku i znači – “truljenje mozga”… i sasvim je prikladna i univerzalna, zar ne?
U uži izbor ušle su i reči “demure” (čedno, skromno, smerno, odmereno), koju je Dictionary.com izabrao za reč godine; “Fortnight” (vremenska odrednica za dve nedelje), zbog pesme Tejlor Svift i Posta Malonea; “totality” (totalno pomračenje), nakon pomračenja sunca; “resonate” (rezonovati) zato što tekstovi koje pravi veštačka inteligencija imaju disproporcionalno veću upotrebu te reči; “Allision” (udar broda u neki objekat), koja je postala tražena nakon udara broda u most u Baltimoru; “weird” (čudno) nakon što je guverner Minesote Tim Volc nazvao republikanske lidere “čudnim”; “pander” (udovoljiti nedoličnoj želji) i “democracy” (demokratija).