Prodaja vinila u Velikoj Britaniji na putu je da prvi put posle nekoliko decenija premaši prodaju CD-ova. Diskografske kuće su prošle godine zabeležile 30-postotno povećanje prihoda od prodaje vinila.
To su podaci koje je objavila Britanska fonografska industrija (BPI), koja kaže da prihod izgleda premašuje prodaju CD-ova prvi put od 1987. godine kada su Rik Estli i Pet Shop Boys bili na prvom mestu top liste najprodavanijih albuma.
Pobeda “otpisanog”… U 2020. godini prodaja vinila porasla za 30 posto
Geof Tejlor, izvršni direktor BPI-a, rekao je za The Guardian:
– Jedinstvene performanse vinila uprkos lockdownu u maloprodaji potvrđuju njegovu ulogu kao dugoročni dodatak reprodukcije muzike. 2021. godina će verovatno biti godina u kojoj će prihodi od prodaje LP-a premašiti prihode od prodaje CD-ova prvi put u više od tri decenije odnosno od 1987. godine. Osim neposrednosti i pogodnosti streaminga, obožavaoci žele da se približe umetnicima koje vole posedovanjem opipljive kreacije.
Uz to, broj prodatih vinilnih ploča dosegao je tromesečni maksimum od 4,8 miliona u 2020. Službena lista navodi na prvom mestu ‘Rumours’ grupe Fleetwood Mac, a slede Oasis ‘What The Story, Morning Glory?’ i Ejmi Vajnhaus ‘Back to Black’
Džin Simons rezigniran: Streaming je ubio rok muziku, pesma treba da vam ima milijardu pregleda da biste zaradili neku pristojnu lovu
Izveštaj s kraja 2020. godine otkrio je da je gotovo svaki peti odnosno 18 posto svih albuma kupljenih tokom 2020. bio vinil, a kupljeno je 4,8 miliona LP-a. Brojke objavljene prošlog decembra povećale su se za 10 posto u odnosu na brojku iz 2019. godine – najvišu od procvata Britpopa ranih 1990-ih.
Streaming je i dalje dominantna sveukupna platforma, a BPI je u januaru otkrio da je količina muzike koja se streamovala u 2020. godini porasla za 22 posto odnosno sa 114 milijardi u 2019. na 139 milijardi audio streamova u 2020. godini.
HL/Izvor: nacional.rs