Priča o misterioznoj Elenor Rigbi (Eleanor Rigby), koja je “umrla u crkvi i sahranjena zajedno sa svojim imenom, i to na sahrani na koju niko nije došao”, daleko je od veselih hitova koje je javnost očekivala od Beatlesa. Ali, pesma je odmah zauzela prvo mesto na listama.
Na crkvenom groblju u zelenom delu Liverpula zvanom Woolton nalazi se posljednje počivalište prave Elenor Rigbi – žene koja se smatra inspiracijom za pesmu. Nadgrobni spomenik Elenor Rigbi postao je orijentir za obožavaoce Beatlesa koji pojećuju Liverpul, a čak je bio prikazan i u spotu za singl benda iz 1995. “Free As A Bird”. Iako mnogi veruju da je ovo poslednje počivalište žene koja je pesmi dala ime, do sada su svi detalji o njenom životu bili nepoznati.
Ovo je lista 10 najobrađivanijih pesama svih vremena…
Istraga Daily Maila otkrila je pravu priču o Elenor posle razgovora s poslednjim preživelim članom njene bliske porodice.
Rođena je 29. avgusta 1895. u kući na adresi 8 Vale Road u Vultonu – koja, zanimljivo, graniči s Menlove Avenue, gde je odrastao Džon Lenon. Njeno pravo ime zapravo je bilo Elenor Vitfild, ali budući da nije bilo muških naslednika koji bi održali prezime Rigbi, njen deda insistirao je na tome da uzme njegovo prezime.
Oca je izgubila dok je još bila dete, a iz novog braka svoje majke dobila je dve polusestre, Edit i Hanu Hitli. Elenor je bila posvećena svojim sestrama i želela je da postane kuma Edit, što se na kraju i dogodilo, prenosi Index.hr.
Misterija pesme “Let it Be”… Da li je Pol Makartni zapravo napisao za Aretu Frenklin
Udala se tek s 35, što je u to vreme smatrano vrlo kasnim, za Tomasa Vudsa, železničkog nadzornika 17 godina starijeg od nje. Brak, kojem je svedočila njeza polusestra Hana, bio je radostan događaj, ali njena sreća nije dugo potrajala. Elenor nije mogla da rađa.
Mesec dana nakon izbijanja Drugog svetskog rata, Elenor je doživela krvarenje u mozgu i sa samo 44 godine preminula u istoj kući u kojoj je rođena i sahranjena je na groblju crkve sv. Petra.
Sem Mendes snima film o Beatlesima, ali ne jedan nego – četiri… za svakog člana po jedan
Tačno godinu dana kasnije rođen je Džon Lenon, koji je detinjstvo proveo pored te crkve. Njegov školski bend Quarrymen počeo je da svira na crkvenoj proslavi, a pridružio mu se i Pol Makartni. Mnogi stručnjaci za Beatlese uvereni su da je upravo u to vreme nastala ideja koja će kasnije izrasti u pesmu “Eleanor Rigby”.
– Apsolutno sam uveren da je ova žena prava Elenor Rigbi – jednostavno ima previše slučajnosti – rekao je Rej Konoli, ugledni biograf Beatlesa i dodao:
– To groblje je bilo mesto koje je Džon posebno dobro poznavao, ali je takođe bilo prilično blizu Polove kuće u to vreme. Pol je tokom godina iznosio različita objašnjenja za to kako su došli do imena Elenor Rigbi, ali podsvest je vrlo moćna stvar kad pišete muziku. Svako ko je odrastao u to vreme setiće se likova o kojima su Beatlesi pevali u toj pesmi.
Poslednja pesma Beatlesa dobila i spot… Režirao ga je Piter Džekson, a veštačka inteligencija “dodala” Džona i Džordža
– Videli biste te usamljene starice kako svake nedelje odlaze u crkvu. Možda su izgubile svoje muževe u ratu ili ko zna kakav su težak život proživele, ali bilo je tuge u njima. Niko dosad nije ispričao priču o pravoj Elenor Rigbi i apsolutno je fascinantno da njen život ima toliko paralela sa ženom iz pesme.