Najveće “krize” rokenrola… 10 momenata koji su zamalo “uništili” rok muziku

0
677
Rokenrol gitara/Photo: shutterstock
Oglasi

“Rok je ovde da ostane” – pevali su Danny & the Juniors 1958. godine, ali u to nisu mogli biti tako sigurni. Zapravo, tokom čitavog postojanja ovog žanra, dešavali su se razni trenuci koji su ga zamalo uništili.

U roku od godinu dana od objavljivanja te pesme, troje rok zvezda umrlo je u avionskoj nesreći. Kralj roka je nestao sa scene na dve godine, dok su lični problemi uticali na karijere Čaka Berija i Džerija Li Luisa. Sve to je podržalo argument da je rok samo prolazna moda.

Da li su Beatlesi spasili rok, kako neki sugeršu, ostaje predmet debate. Iako, činjenica je da su gotovo sami vodili muziku kroz celu deceniju, pokazujući kako ona može da raste u nešto više od toga da “ima dobar ritam i uz njega možeš da plešeš”.

Da li znate koja je najrazvratnija rokenrol turneja ikada?

Naposletku, prihvatili su ih čak i muzički titani poput Leonarda Bernstajna. Ali, u vrhuncu slave i kreativnosti, komentar Džona Lenona toliko je uvredio veliki deo SAD da je njihova muzika i roba sa njihovim logom uništena ili spaljena u nekim gradovima.

Tokom šezdesetih i sedamdesetih, rok se ukorenio u kulturi i izdržao mnoge krizne momente. Ipak, niz scenarija “šta bi bilo kad bi bilo” dešavao se duž puta koji bi promenio tok muzičke istorije da su stvari krenule drugačije.

Evo 10 trenutaka koji su skoro uništili rok:

1. Elvis Prisli odlazi u vojsku

1958. godine, Elvis Prisli se hvalio nizom hitova i novim zvukom koji je uplašio ustaljeno društvo. A onda je bio pozvan u vojsku. Mogao je da pokuša da pregovara da ne služi vojni rok, ali je umesto toga odlučio da ipak prihvati poziv, što je opisano kao potez koji ga je opisao u pozitivnom svetlu.

10 lekcija koje je Dejv Grol naučio tokom svojih 40 godina u rokenrolu…

Proveo je dve godine u Nemačkoj, živeći izvan baze ali, sem toga nisu mu pružali poseban tretman. Tokom vojne službe, Prisli je upoznao svoju buduću suprugu. Po završetku služenja vojnog roka, on je bio počasni gost u televizijskoj specijalnoj emisiji u koju je vodio Frenk Sinatra, koji je prethodnih godina redovno kritikovao rok muziku.

2. Badi Holi, Riči Valens i Big Boper ginu u avionskoj nesreći

Rok je izgubio tri svoje najsjajnije zvezde kad su Badi Holi, Riči Valens i J.P. Ričardson poginuli u avionskoj nesreći 3. februara 1959. godine. Bili su na turneji pod nazivom “Zimski ples” sa Dionom i Belmontsima, a nakon svirke u Surf Ballroomu u Ajovi, Badi je hteo da opere veš, pa je iznajmio avion za Fargo, umesto da ide autobusom na sledeći nastup u Minesoti.

Ali, u snežnoj oluji sa jakim vetrom i neiskusnim pilotom, avion je prešao samo nekoliko milja pre nego što se srušio. Sva četvorica su poginula.

3. Beatlesi su popularniji od Isusa, rekao Džon Lenon

Džon Lenon je dao kontroverzan intervju za London Evening Standard 1966. godine, tvrdeći da hrišćanstvo izumire.

– Sada smo popularniji od Isusa – rekao je Lenon za Beatlrse.

Njegova izjava je pogrešno interpretirana u SAD-u, što je izazvalo ogromne reakcije, posebno na Jugu, gde su disk-džokeji pokrenuli bojkot koji je uključivao spaljivanje njihovih ploča. Incident je mogao da uništi karijeru najvažnije rok grupe svih vremena, ali buru je na kraju smirio Lenon kad je na konferenciji za novinare pojasnio svoje izjave.

4. Kad je Kit Ričards zamalo izgubio satisfakciju

Stonsi su postigli uspeh 1965. godine sa pesmom “(I Can’t Get No) Satisfaction” – ali gitarista Kit Ričards zamalo da je nikad ne završi. Osmislio je glavni rif u ranim jutarnjim satima u motelu na Floridi tokom turneje i snimio ga je na traku pre nego što je ponovo zaspao. Kad se probudio, na traci je bio samo deo rifa, praćen sa 45 minuta hrkanja, tvrdi on.

Otkrivamo vam jednu od najvećih rokenrol misterija… Kako je Majkl Piter Balzari postao – Flea?

Ali to je bilo dovoljno da pokaže Miku Džegeru, koji je u tome prepoznao potencijal i krenuo u akciju, završavajući pesmu. Da nije tada zabeležio taj rif – ili da ga je zaboravio i nije se vratio kasnije – Stonsi su mogli veoma lako da propuste svoju najpoznatiju pesmu. Ironično, Ričards lično nije bio zadovoljan njom u početku.

5. Toni Ajomi i povreda na radu

Tonijevi rifovi i ton su pomogli da se definiše zvuk gitare roka i hevi metala. Ali, zamalo da Toni nikad ne zasvira. Kada je imao 17 godina, izgubio je vrhove srednjeg i domalog prsta desne ruke dok je radio u fabrici limova. Uz pomoć kućno napravljenih veštačkih vrhova prstiju i nekoliko promena na žicama, uspeo je da nastavi da svira, i za nekoliko godina je osnovao – Black Sabbath.

6. Rendi Rouds zamalo da ne prođe audiciju

Ozi Ozburn je jedan od najuticajnijih metal izvođača svih vremena, ali krajem 1979. godine bivši pevač Black Sabbatha je bio nezaposlen, slomljen i pokušavao je da stvori neobičnu solo karijeru.

Ijan Estburi (The Cult): Rokenrol se promenio… mi danas sviramo “muziku baziranu na gitarama”

Tokom audicija za njegov novi bend, tada malo poznati gitarista po imenu Rendi Rouds je ušao. Nije bio obožavalac Black Sabbatha, čak nije ni želeo da se priključi bendu, to je učinio samo na nagovor prijatelja.

Rouds je odsvirao samo nekoliko uvodnih rifova kada mu je Ozburn, koji je bio iznenađen (i jako pijan), brzo dao mesto u bendu, pre nego što se, navodno, onesvestio. Teško je zamisliti da bi Ozijeva solo karijera bila moguća da je propustio priliku sa Roudsom.

7. Sleš zamalo u Poisonu

Hemija između Eksl Rouza i Sleša je prvi put primećena na sceni kada su svirali zajedno u bendu Hollywood Rose, pre nego što su postali Guns N’ Roses. Ali kad se taj bend raspao, gitarista je bio jako blizu da se pridruži drugom bendu u usponu, to jest, Poisonu.

Najveći baksuzi rokenrola… Napustili su svoje bendove baš pre nego što su oni postali slavni

Kako je Sleš rekao, za to ga je preporučio originalni gitarista benda Met Smit, koji je napuštao grad. Iako nije bio obožavalac grupe, Sleš je otišao na audiciju i našao se među finalistima. Ali pričajući sa budućim članovima benda o njihovom imidžu, shvatio je da to ne bi bila dobra kombinacija.

– Kada sam izlazio sa audicije – kasnije je rekao Sleš – C.C. DeVil je ulazio. Bio je našminkan i imao je tonu laka za kosu. Sećam se da sam tada pomislio, ‘To bi trebalo da bude taj čovek.

8. Niki Siks je bio mrtav… nekoliko minuta

Niki Siks se predozirao heroinom tokom noći 23. decembra 1987. godine, i bio je mrtav nekoliko minuta pre nego što su spasioci uspeli da ga povrate.

– Pogledao sam dole i shvatio sam da sam napustio svoje telo – kasnije je napisao basista benda Motley Crue.

Dok je Siks bio u bolnici, procurela je vest da je preminuo. Ali nakon što se nekoliko sati kasnije probudio, susreo se sa parom devojčica koje su držale stražu. Dali su mu jaknu i odvezli ga do njegove kuće.

9. Jethro Tull pobeđuje Metallicu u konkurenciji za Grammy u kategoriji hevi metala

Metal je konačno bio spreman da napravi skok iz senke u mejnstrim kada je Recording Academy dodala Gramyi nagradu specifično za ovu kategoriju 1989. godine.

U jednom od najneverovatnijih iznenađenja u istoriji dodele nagrada, prva nagrada za najbolju hard rok/hevi metal izvedbu otišla je britanskim progresivnim rokerima Jethro Tull za album “Crest of a Knave”, umesto bendu Metallica koja je bila nominovana za “…And Justice for All.”

Crko Maršal i ostale priče… Turski režiser snima dokumentarac o rokenrolu u bivšoj Jugoslaviji

Srećom, incident nije trajno oštetio Metallicu, koja se malo više okrenula komercijalnom zvuku sa svojim sledećim albumom i nastavila da postaje najuspešnija rok grupa svoje generacije. Ali ipak, šta bi bilo da je Džejms Hetfild počeo da svira flautu u pokušaju da sustigne uspeh Jana Andersona?

10. Pink Floyd zamalo da postanu reperi

Dakle, šta legendarni britanski progresivni rok bend radi kada snima svoj prvi album nakon gubitka kreativnog genija? Naravno, okreću se repu. Bar je tako sugerisao producent Bob Ezrin, tokom sesija koje su rezultirale albumom “A Momentary Lapse of Reason” iz 1987. godine.

– Rekao sam Dejvidu ‘Momak, mislim da bi ovi stihovi uz rok ritam bili fenomenalni’ – rekao je Ezrin kasnije. Na sreću, Gilmur nije prihvatio tu ideju, izbegavajući tako potencijalno neslaganje sa njihovim integritetom.

– Rekao je, ‘Bože, to bi bilo grozno – dodao je Ezrin, smejući se. – Nije mogao da veruje. Mrzeo je tu ideju.

HL/Izvor: UCR

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime