Ljubitelji muzike širom sveta provode sve više vremena slušajući muziku. Prosečan slušalac u muzici uživa oko 18,4 sati nedeljno, a toekom pandemije utehu pronalaze u svojim omiljenim izvođačima, pokazuje nedavno objavljeno istraživanje.
ISTRAŽIVANJE O MUZIČKIM NAVIKAMA U SRBIJI: ŠTA SLUŠAMO, GDE SLUŠAMO I DA LI SMO SPREMNI DA ZA TO PLATIMO?
Istraživanje je sproveo IFPI, Međunarodni savez fonografske industrije. Brojka od 18,4 sata nedeljno, koja je jednaka slušanju 368 trominutnih pesama, porasla je u odnosu na 18 sati u 2019, a slušaoci do muzike dolaze uglavnom putem streaming platformi kao što su Spotify, Deezer i Youtube, ali i Tik Tok i radio. Istraživanje se temelji na navikama slušanja muzike 43.000 osoba u 21 zemlji.
– Rezultati pokazuju da obožavaoc ne samo da slušaju više muzike, već i pronalaze načine otkrivanja novih, dinamičnih muzičkih formata – izjavila je izvršna direktorka IFPI Frensis Mure u izveštaju.
ISTRAŽIVANJE: NE IDE TO BEZ MARVINA GEJA… OVO JE PJELISTA KOJA PODIŽE RASPOLOŽENJE ZA NESTAŠLUKE U KREVETU
Muzika je obožavaocima pružila utehu i negu u izazovnim vremenima: 87% je reklo da im je muzika pružala zadovoljstvo i sreću tokom pandemije. 68% ispitanika od 16 do 19 godina reklo je da su im baš nova izdanja njihovih omiljenih izvođača pomogla tokom pandemije.
Vreme provedeno slušajući muziku putem pretplate na streaming platformama poraslo je za 51%, budući da obožavaoci muzike nastavljaju da koriste streaming servise zbog načina pristupa i autonomije koju pruža pri odabiru izvođača i muzike koju vole. 68% ispitanika reklo je da traže određene pesme više od jednom nedeljno.
Kratki videozapisi, livestream i muzika iz različith igara takođe su formati koji imaju veću popularnost: istraživanje je pokazalo da je jedna od tri osobe rekla da je gledala livestream u poslednjih godinu dana.
GITARE U RUKE… NAJNOVIJE ISTRAŽIVANJE: UČENJE SVIRANJA INSTRUMENTA PODIŽE INTELIGENCIJU ZA 10%
Ispitanici su izdvojili čak 300 različitih žanrova u kojima uživaju – među raznim vrstama muzike su se tako pronašli i elektronska dance muzikaa gqom iz Južne Afrike, kao iaxé koji je nastao u Brazilu 1980-ih.
Istraživanje nije izbeglo da istakne ni temu dostupnosti nelicencirane muzike: gotovo jedan od tri ispitanika – odnosno njih 29% – rekao je da je koristio ilegalne ili nelicencirane metode za slušanje ili preuzimanje pesama.
Kompletno istraživanje možete pročitati na ovom linku.
HL/Izvor: muzika.hr