Na obali Dunava, nedaleko od Srebrnog jezera, između Ramske i Golubačke tvrđave, nalazi se Veliko Gradište, a u njemu – Velikogradištanska gitarijada.
Ove godine beše osma, mada traje devet godina (2020. nije održana zbog svima poznatih razloga). Veliko Gradište je varoš sa ozbiljnom rokenrol tradicijom i to je potvrđeno i ove godine. Gitarijada tradiconalno počinje Nedeljom rokenrola, a ove je godine počela promocijom knjige “Kako smo propevali”, Ivana Ivačkovića. U prostorijama biblioteke “Vuk Karadžić” je manjkalo stolica da zadovolji potrebe broja posetilaca koji su, sa velikom pažnjom i uživanjem, ispratili ovaj događaj.
Nakon toga, u sredu je održan pab-kviz humanitarnog karaktera, pa nas je u četvrtak čekao prvi dan muzičkog programa. Nastupi bendova Corner, Porock, Planet Caravan, Nezvani Gosti, Mali Demon, Gajbraš Tripvud i Hosenfefer bili su više nego dobar razlog da mnoštvo ljudi, uprkos sutrašnjem random danu, četrtak noć provedu u gradištanskom parku.
Petak je doneo prvi takmičarski dan. Program su otvorili vicešampioni od prošle godine. U pitanju je grupa D.R.T. iz Banja Luke. Njihov visokooktanski gitarski pank beše sjajan booster za ono što je usledilo – takmičenje bendova.
Bendovi 557, Antitela, Tomato, Logička Greška, Dividing the Core, Maktu, Zauške i Nevreme bili su, najblaže rečeno, na visini zadatka. Svaki bend je tonsku radio pre samog nastupa. Tom prilikom, svi su pokazali izuzetnu profesionalnost. Nijedan nastup nije bio puko odrađivanje posla, već materijalni dokaz da ovdašnja rokenrol scena nema razloga za zabrinutost, makar kada su talenat, predanost i posvećenost u pitanju.
Kada je završen takmičarski deo programa, usledila je višesatna punk poslastica u vidu izuzetnog koktela: Po kratkom postupku, Cepeni ćunci i Lutke na koncu.
Kako su se ređali bendovi, tako je atmosfera dostizala vrhunac. Po kratkom postupku objasniše, onako kako im ime i govori, šta misle, te uz jako dobru komunikaciju sa publikom nateraše i one najstegnutije da se zainteresuju za ono što oni imaju da kažu.
Cepeni ćunci su bili sledeći (ovde treba pomenuti kolegijalnost momaka iz Po kratkom postupku koji su bez frke ustupili doboš i još nekoliko delova za bubnjeve), pa su svojim setom dodatno zaprižili ionako psremnu publiku. Trenutak vredan pomena beše pesma “Dečko koji ne obećava”, a za njom i sevdah momenti kada smo, ubeđeni da je svirci kraj, bili počašćeni klasikom “Bugarska Politika”.
Na sve ovo, Lutka na koncu legoše k’o prase na ražanj, pa je od prvih taktova bilo jasno da nas očekuje nastup koji će obilovati singalogovanjima i krljanjem. Momci iz benda behu dobro raspoloženi, ali im se tokom nastupa raspoloženje dodatno popravljalo, što je najbolji pokazatelj atmosphere koja je preovladavala tokom njihovog nastupa, ali i čitave Gitarijade kao takve.
U jednom trenutku, Lutke zovu da im se na bini pridruži “matora jajara” iz prvog reda. Nakon nekoliko sekundi tišine, neko iz publike progovara da ima mnogo matorih jajara, te da gospoda iz benda moraju biti preciznija. Bend tada imenom poziva Mišu (Miomir Mišatx Jovanović) da im se priduži u izvedbi čuvene “Repo, vrati se”. Miša radi sjajan posao, Lutke nastavljaju dalje i, nakon dva bisa, završavaju nastup i zatvaraju tu noć.
Sledećeg dana, u subotu, sve počinje nastupom prošlogodišnjih pobednika (reč je o grupi Ascend), a za njima kreće takmičarski deo gde su nastupali: EnKor, Red Danger (veliki plus za piritehniku koju su organizovali), Možpit (sjajna atmosfera, zezanje, prljavi rokenrol, silazak u publiku, ludilo), Herc, Latebloom i Bordo. Iz nepoznatih razloga, nisu nastupili bendovi Pijatreni (Veliko Gradište) i Katul Ferman (Šabac; njihove su mi se pesme veoma dopale kada sam preslušavao materijale).
Nakon takmičarskog dela u subotu, lokalni bend Corner je ponovo pokazao da gradištanski rokenrol ima budućnost, a onda je na binu izašla YU grupa i svima priredila nastup za pamćenje. Nakon njih, strpljivo čekajući svoj trenutak, nastupila je grupa Fighting Sparrow iz Niša i nisu bili jedini koji su čekali, jer je veći deo publike ostao ispred bine i uživao u zvucima irskog rokenrola sa Nišave.
Na kraju ovog reporta moramo pomenuti da je treće mesto na ovogodišnjem takmičenju osvojio bend Latebloom iz Novog Sada, drugo mesto bend Maktub iz Niša, a da je pobedio bend Logička greška iz Beograda.
Tradicionalno, svake godine, Velikogradištanska gitarijada dodeljuje i nagradu za najboljeg gitaristu. Ove godine, to je bio mladi Aleksandar Đorđević iz sjajnog požarevačkog benda Herc.
I sada, na kraju, na pravom kraju ovog raporta, ostaje poziv svima da posete Velikogradištansku Gitarijadu, jer će moći da uživaju besplatnom kampu, bespatnom ručku, hladnom pivu, divnoj atmosferi i – naravno – dobroj svirci. Vidimo se!
Autor teksta: Nikolas Boleslavski, muzičar iz Golupca j jedan od orgnizatora Velikogradištanske gitarijade