Druga CGA (Computer Graphics and Arts) konferencija, biće održana 16. i 17. novembra u Jugoslovenskoj kinoteci i okupiće neka od najznačajnijih svetskih imena iz industrije vizuelnih efekata, animacije, gejminga i digitalnih umetnosti ali i predstavnike domaćih studija koji su radili na svetskim blokbasterima.
Glavni program konferencije, koji će se tokom oba dana održavati u velikoj sali Kinoteke, obuhvata više od petnaest predavanja, panela i prezentacija jednako zanimljivih profesionalcima, studentima, ali i onima koji razmatraju da preusmere svoju profesiju ka industriji kompjuterske grafike.
Najveća zvezda ovogodišnje CGA Belgrade konferencije biće Majk Simor, osnivač VFXGuide-a i ambasador tehnološkog razvoja kompjuterske animacije, čiji su onlajn kursevi i tutorijali bili polazna tačka za generacije najznačajnijih artista širom sveta.
Uz njega će svoje iskustvo o radu na prošlogodišnjem filmskom hitu „Blejd Raner 2049″ podeliti Šahin Tusi, dok će Viktor Peres pričati o tome kako se iskustva koja je stekao na filmskim serijalima kao što su „Ratovi zvezda” i „Hari Poter” mogu primeniti na projektima sa znatno manjim budžetom. Rame uz rame sa brojnim inostranim predavačima iz akademskog i industrijskog sveta naći će uspešni srpski studiji i frilens artisti koji će predstaviti projekte realizovane u saradnji sa svetskim gigantima iz filmskog sveta, advertajzinga, gejming industrije…
I ove godine predavanja su besplatna za sve posetioce CGA Belgrade konferencije, uz prethodnu registraciju na zvaničnom sajtu.
Uz edukativni, ali i međunarodni karakter koji konferencija neguje, posebna pažnja biće posvećena uspešnim pojedincima iz Srbije koji su izgradili karijeru u svetu i na najbolji način predstavljaju potencijal za razvoj industrije kompjuterske grafike u našoj zemlji. Vodeći se time, počasno zvanje ambasadora druge CGA Belgrade konferencije pripalo je glumcu Stefanu Kapičiću, prvom glumcu sa naših prostora koji tumači lik Marvelovog junaka. Upravo ovo iskustvo rada na filmovima koji intenzivno koriste vizuelne efekte podstaklo ga je da prihvati ovaj poziv.
– Velika mi je čast i privilegija da budem ambasador jedne ovako fantastične konferencije kao što je CGA Belgrade i da, koliko mogu, ovim putem pružim maksimalnu podršku pozicioniranju Srbije na svetskoj mapi – izjavio je Kapičić. – Nije redak slučaj da mi ovde, u Los Anđelesu, svetski poznata imena iz filmske industrije na najbolji način pomenu izvanredne pojedince i studije iz naše zemlje, sa kojima su radili na određenim projektima u domenu vizuelnih efekata. I komplimenti koje čujem, ali i rezultati u koje sam i sam imao prilike da se uverim, postavljaju ih rame uz rame sa liderima u industriji – poručio je naš glumac.
Naš Crater studio radio je na najskupljem bolivudskom filmu svih vremena, “Thugs of Hindostan” (2018) kao i na prošlogodišnjem hitu “Bahubali 2: The Conclusion” koji je pogledalo više od pedeset miliona ljudi. Umetnici ovog studija stali su i iza Netfliskove serije “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” (2017) u kojoj glavnu ulogu tumači poznati Nil Patrik Haris. Njihov tim tako je zaslužan za vizuelne efekte na oko 180 kadrova iz šeste i osme epizode prve sezone ove serije. Isti studio zaslužan je i za neverovatno realan izgled ajkule, zastrašujuće nemani protiv koje se glumica Blejk Lajvli bori u filmu “Opasnost iz dubine” (The Shallows). Na ovom letnjem hitu iz 2016. godine domaći artisti zaslužni su za rad na oko 70 kadrova.
Studio Dreamdust radio je na prošlogodišnjem ostvarenju “Poslednji posao” (Bullet Head, 2017) u kojem su igrali Ejdrijen Brodi, Antonio Banderas i Džon Malkovič. Njihov potpis našao se, između ostalog, i na filmu “Standoff” (2016) sa Lorensom Fišbernom i Tomasom Džejnom u glavnim ulogama.
Digitalkraft je bio uključen u proces rada na nagrađivanom filmu “Echo”.
Istovremeno sa svetskim hitovima, domaće snage sve su uposlenije i na filmovima srpskih autora. Tako je hvaljeno naučno-fantastično ostvarenje “Ederlezi Rising” reditelja Lazara Bodrože prikazalo domaće VFX snage u najboljem svetlu. Primer Studio, Fried Pictures i Metaklinika Studio radili su na ovoj izazovnoj svemirskoj odiseji koja je premijerno prikazana na ovogodišnjem FEST-u, gde je nagrađena Beogradskim pobednikom za najbolji domaći film. Na istom festivalu premijerno je prikazan i film “O bubicama i herojima” Petra Pašića na kojem je radio tim Fried Picturesa. Dečja avantura “Zlogonje” u režiji Raška Miljkovića privukla je veliku pažnju kako domaće, tako i svetske javnosti nakon martovske premijere na Međunarodnom filmskom festivalu u Torontu i osvajanja priznanja koje dodeljuje Žiri mladih.
Ljubitelji video igara verovatno znaju da je domaća gejming industrija osim produkcije igara zapažena je i po radu na sinematicima i trejlerima. Tako je tehnologija digitalnih ljudi razvijena od novosadskog 3Laterala bila jedna od ključnih spona za visok kvalitet igara “Hellblade” ili “Batman: Arkham Vr”, dok je studio Bunker, između ostalog, bio uključen u radu na naslovima “Plants VS Zombies”, “Angry Birds Match” i “The Evil Within 2”.
Sva ova ostvarenja najbolje pokazuju talenat i potencijal domaće VFX industrije, koja će se okupiti na 2. CGA Belgrade konferenciji. Rame uz rame sa brojnim svetskim imenima svoje ideje i savete podeliće predstavnici brojnih domaćih studija, donoseći najnovije trendove iz industrije kompjuterske grafike. Dvodnevni program biće odlična prilika za usavršavanje kako studenata, tako i profesionalaca, ali i svih onih koji žele da svoju karijeru preusmere kao ovoj perspektivnoj industriji.
Konferenciju organizuju Srpska filmska asocijacija, Crater VFX Training Centar i portal VFX Serbia, dok su podršku organizatorima pružile najveće domaće postprodukcijske kuće, kao i vodeće svetske softverske kompanije: Epic Games, Autodesk, Foundry, Chaos Group i novosadski 3Lateral. Konferencija je dobila institucionalnu podršku Austrijskog kulturnog foruma, Ambasade Kanade u Beogradu i Španske agencije za promociju kulture kao i podršku Vlade Republike Srbije u okviru Programa za unapređenje biznis kapaciteta u IT sektoru, koji se sprovodi u saradnji sa UNDP. CGA Belgrade se održava pod pokroviteljstvom kabineta predsednice Vlade Republike Srbije, u saradnji sa njenim Savetom za kreativne industrije, a u okviru platforme “Srbija stvara – Serbia Creates” koja ima za cilj da predstavi Srbiju kao kreativnu, inovativnu i digitalnu zemlju.
HL/Izvor: blic.rs