Posle duže koncertne pauze, bend Stray Dogg se vraća na binu i to u subotu, 9. oktobra kada će koncertom u sali Amerikana DOB proslaviti 10 godina postojanja.
U prethodnoj deceniji objavili su četiri albuma, ostvarili saradnje sa priznatim svetskim muzičkim imenima, proputovali Evropom i održali više od deset turneja.
U susret slavljeničkom koncertu, ekipa Doma omladine Beograda razgovarala je sa frontmenom grupe Stray Dogg, Dukatom Strajnićem.
Kako se, sa distance od 10 godina, sećaš osnivanja benda Stray Dogg?
– Pisao sam pesme za sebe nekoliko godina, bez pretenzija da imam bend, već mi je prijalo da se izražavam na taj način. Kako su pesme procurele, brzo su došle i prilike za svirke, očigledno u nedostatku takvog zvuka. Već za prvu svirku pred Chinawoman pomislio sam da bi bilo dobro imati bend, i tako je i nastao Stray Dogg, neiskusni akustični četverac u početku.
Vaš album prvenac “Almost“ snažno je odjeknuo – rasprodata Amerikana 2011, veliki broj obožavalaca… Dalje je sve išlo uzlaznom linijom, čini se kao da su ljudi čekali na bend kao što je vaš. Kako objašnjavaš tako brzo i snažno povezivanje sa publikom i sjajne uspehe koje ste ostvarili sa nastupima, izdanjima…?
– Bio je dobar trenutak, definitivno. Nisam siguran da bi bend Stray Dogg da se danas pojavi imao takav inicijalni uspeh. Mada, ni to ne mogu da tvrdim. Definitivno je to bio zvuk koji je ovde falio, a koji je u tom trenutku bio aktuelan u svetskim okvirima.
Jedan ste od naših najuspešnijih bendova, sa zavidnim uspesima i u međunarodnim okvirima – koliko je bilo teško probiti se i šta je, po tvom mišljenju, presudilo da vaš rad bude prepoznat i u inostranstvu?
– Jako teško, naročito što je ovde malo ko znao kako se to radi. Svi smo učili usput i jedna od stvari na koje sam najponosniji je upravo taj pionirski proboj benda u inostranstvu.
Koliko je Stray Dogg različit danas u odnosu na ono što je bila “osnivačka ideja” i da li je evolucija benda jedan od neophodnih preduslova za njegov kvalitet i uspešan opstanak na sceni?
– Evolucija je neophodnost najviše za nas same, jer bez nekih promena i razvitka, teško da bismo opstali svirajući istu muziku. Ti pomaci se nekome možda i ne čine veliki, ali kada samo poslušamo prvi i četvrti album razlike se čuju jasno. O samom nastupu da i ne pričam, prošli smo put od akustičnog benda sa violinom i klavirom, do skoro nekog garažnog zvuka. Sad se nalazimo u trenutku kada ćemo na ovom koncertu u subotu probati sve to da stavimo u isti lonac, pa da vidimo šta će ispasti.
Gde je Stray Dogg na našoj sceni danas, a gde je naša scena danas – šta slušaš, šta ti se dopada od novih bendova?
– Scena je živa, posle nekoliko godina apstinencije, pokrenuli su je bendovi poput Vizelja, Gazorpazorpa, Sitzpinkera i drugih. Drago mi je da smo i dalje mi tu, doduše konačno ne više kao mladi bend, već kao etablirani bend koji može da gleda sa strane rađanje nove scene.
Koncert u Domu omladine 9. oktobra je upriličen povodom 10. rođendana, kako ste zamislili to veče?
– Sviraćemo pesme sa svih albuma, sviraćemo i one koje dugo nismo svirali, a koje publika voli. Imaćemo i malo iznenađenje u toku samog koncerta, ali ostavimo to za subotu veče.
Planovi benda Stray Dogg za narednih 10 godina?
– Još pet albuma i turneja u Americi.
Koncert benda Stray Dogg u Amerikani počinje u 20:00 časova, a ulaznice po ceni od 800 dinara možete dakupite na prodajnim mestima Ticket Visiona.