Dokumentarci “Mi i noć“ i “Ja sam ćerka svoje majke“ najbolji na DOK #7 festivalu

0
10
DOK priznanja/ Photo: Filip Olćan
Oglasi

Proglašenjem pobednika i projekcijom filma “O heroju“ autora Pjotra Vinjeviča u nedelju, 2. februara u MTS dvorani završen je Sedmi međunarodni festival dokumentarnog filma DOK #7.

U okviru Enter Dok takmičarskog programa festivala u kome učestvuju debitantski dugometražni dokumentarni filmovi bilo je prikazano sedam ostvarenja.

U okviru ove selekcije dodeljena su dva priznanja i to nagrada publike i nagrada mladog žirija koji je bio sastavljen od troje studenata Fakuleta dramskih umetnosti koji su glasali za najbolji debitantski film.

FDU žiri Tamara Broćić i Petar Lakić/ Photo: Filip Olćan

Nagradu za najbolji film festivala odlukom mladog žirija, koji je radio u sastavu Tamara Broćić, Petar Lakić i Milutin Milošević dobio je film “Mi i noć“ australijske rediteljke Odri Lem.

Prilikom obraćanja članovi žirija su rekli da su veoma brzo doneli odluku i pročitali obrazloženje: – Ostvarenje “Mi i noć” izdvojilo se autentičnim autorskim izrazom, vešto baratajući ritmom jednog prostora, unutar koga na poetičan i oniričan način uspeva da evocira sećanja na slučajne susrete i rastanke, minimalnim postupcima. Daje uzbudljivo sagledavanje napisane reči i važnosti komunikacije, a vešto izbegava jednoznačnost teksta na filmu.

Laura Garsija Perez/ Photo: Filip Olćan

Nagrada za najbolji film na osnovu glasova publike pripala je ostvarenju “Ja sam ćerka svoje majke“ španske rediteljke Laure Garsije Perez.

Laura Garsija Perez, autorka filma bila je prisutna na zatvaranju i publici se zahvalila rečima: – Moj film je veoma ličan i navikla sam da ga prikazujem u Španiji, a ne toliko u inostranstvu, pa mi zbog toga ova nagrada veoma znači. Volela bih da se osvrnem na situaciju u vašoj zemlji i ono što se dešava na ulicama, na proteste studenata. Sličan bunt se dešava i u Valensiji gde su ljudi takođe na ulici zbog nedavnih poplava. Mislim da je ovo sve što se dešava i u vašoj i u mojoj zemlji jako važno i mene veoma duboko dotiče.

Ja sam ćerka svoje majke, kadar iz filma/ Photo: DOK promo

Podsećamo, tokom četiri dana festivala prikazano je 25 dokumentarnih ostvarenja, a projekcije su praćene razgovorima sa gostima.

Publika je ove godine imala priliku i da prisustvuje master klasu profesora Dejva Dejvidson sa University of New York koji je održao zajedno sa Darkom Lungulovim, rediteljem iz Srbije.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime