Više od 1000 muzičara, među njima Kejt Buš i Ket Stivens, u utorak su objavili “album tišine” u znak protesta protiv predloženih izmena britanskih zakona o autorskim pravima koje bi mogle da omoguće tehnološkim firmama da obučavaju modele veštačke inteligencije koristeći se njihovim delima.
Kreativne industrije na globalnom nivou bore se s pravnim i etičkim implikacijama modela veštačke inteligencije koji mogu da proizvedu sopstvene rezultate nakon što su obučeni na popularnim delima bez nužnog plaćanja kreatorima izvornog sadržaja.
Prva globalna studija: Veštačka inteligencija značajno će ugroziti prihode autora u sledećih pet godina…
Britanija, čiji premijer Kir Starmer želi da ona postane AI supersila, predložio je izmene dosadašnjih zakona koji daju kreatorima književnih, dramskih, muzičkih i umjetničkih dela pravo kontrole načina na koji se njihov materijal može koristiti.
Predložene izmene omogućile bi razvojnim programerima veštačke inteligencije da obučavaju svoje modele na bilo kojem materijalu kojem imaju zakonit pristup, a od kreatora bi se zahtevalo da proaktivno odustanu od toga da pokušaju da zaustave korišćenje njihovog rada.
Kejt Buš protiv veštačke inteligencije: Ugrožena nam je egzistencija…
Mnogi umetnici su žestoko kritikovali promjene tvrdeći da bi to preokrenulo načelo zakona o autorskim pravima, koji daje isključivu kontrolu kreatorima nad njihovim radom, prenosi Index. hr.
– Hoćemo li doći do toga da se u muzici u budućnosti naši glasovi ne čuju? – zapitala se Kejt Buš, čiji je hit iz 1985. “Running Up That Hill” doživeo “rivajvl” 2022. zahvaljujući Netflix seriji “Stranger Things”.
Više od 200 poznatih muzičara pozvalo na prestanak upotrebe veštačke inteligencije u muzičkoj industriji…
Koautorski album pod nazivom “Is This What We Want?” sadrži snimke praznih studija i prostora za nastupe kako bi se pokazalo ono što organizatori kažu da je potencijalni uticaj na egzistenciju umetnika ako se sprovedu promene.
Odgovarajući na album, potparol vlade rekao je da trenutni režim autorskih prava i veštačke inteligencije koči kreativne industrije, medije i sektor AI u “ostvarenju svog punog potencijala”.
– Sve vreme smo intenzivno sarađivali s ovim sektorima i nastavićemo to da činimo. Nikakve odluke nisu donesene – rekao je potparol, dodajući da će predlozi vlade biti izneseni u dogledno vreme.
Najnovije istraživanje: Svaki treći muzički stvaralac već koristi veštačku inteligenciju u svom radu
Među muzičarima koji pozivaju vladu da preispita svoje planove su Eni Lenoks, Bili Oušn, Hans Cimer, Tori Ejmos i The Clash.
– Vladinim predlogom životno delo domaćih muzičara besplatno bi bilo prepušteno AI kompanijama, dopuštajući im da iskorišćavaju rad muzičara kako bi ih nadmašili – rekao je organizator Ed Njuton-Reks osnivač neprofitne organizacije Fairly Trained.
Sting zabrinut zbog veštačke inteligencije: Muzika pripada ljudima, ne smemo da dozvolimo da je mašine preuzmu…
– Ujedinjeno Kraljevstvo može da bude predvodnik u veštačkoj inteligenciji a da ne žrtvuje naše vodeće mesto u svetskoj kreativnoj industriji – poručio je on.