Zlatne godine #47 u DOB-u: Veče posvećeno Bobu Marliju i Fela Kutiju

0
39
Bob Marli/Photo: Ueli Frey, wikipedia.org
Oglasi

U okviru ciklusa Zlatne godine o najboljim muzičkim izdanjima 20. veka, u četvrtak, 6. marta 2025. u 18.00 u Tribinskoj sala Doma omladine Beograda, razgovaraće se o albumima Boba Marlija “Exodus” (1977) i Fela Kutija “Shakara” (1972).

Ploče donose: Žikica Simić i Dragan Ambrozić

Zlatne Godine 47 – DOB

Veče je posvećeno dvojici legendarnih angažovanih umetnika iz Trećeg sveta, koji su savremenu muziku Kariba i Afrike učinili poznatom širom sveta i delom trajne pop-kulturne baštine.

Bob Marley – “Exodus” (1977)

Bob Marley je snimio album “Exodus”, u trenutku kad je zapravo pobegao sa rodne Jamajke, koju će potom proslaviti upravo ovom pločom. Prethodna dva izdanja – “Natty Dread” i “Rastaman Vibration” – učinila su ga poznatim sa obe strane Atlantika, ali još ne i velikom zvezdom. Do pravog trijimfa će doći tek potom, i to u sred turbulentnih političkih okolnosti na Jamajci i pokušaja ubistva samog Marleya, čiji je ogromni uticaj na celokupno tamošnje stanovništvo nekog opasno nervirao. Paradoksalno, ali njegov umetnički odgovor na tenzije koje su ga okruživale i izloženost nasilju, došao je u vidu jednog od najboljih albuma svih vremena: “Exodus”. Bilo je to spiritualno delo koje se čekalo. Sa njim je reggae postao globalni fenomen oličen u ikoničkoj figuri Boba Marleya, čija tolerantnost je savršeno osvetljavala mrak sedamdesetih, u vreme kad su se protesni glasovi panka i nju vejva tek pojavljivali.

Fela Kuti – “Shakara” (1972)

Fela Kuti je slavni nigerijski muzički i društveni revolucionar, čije je nepregledno mnoštvo objavljenih ploča ostalo nedovoljno poznati svetskoj publici u svoje vreme. Ipak, uspeo je da se izbori za mesto u panteonu angažovanih heroja pop kulture, i za života je bio poznat kao borac protiv neoimperijalizma, u večnom sukobu sa zapadnim eksploatatorima i njihovim domaćim slugama, oličenim u tamošnjoj vojnoj hunti. Njegova ogromna zaostavština postala nam je poznata kroz kasnija reizdanja, koja su nam otkrila nepobitnu činjenicu da je Fela Kuti bio i brilijantan muzički vizionar – njegov spoj funka, soula i afričke klupske muzike, stvorio je “afrobeat” – autentičnu muzičku formu uz koje se moglo jednako dobro plesati satima, koliko i uspešno dizati revolucija. “Shakara” je prvi album kog možemo nazvati remek delom sa njegovim potpisom. San o ujedinjenoj Africi kojom vladaju Afrikanci više nije tako daleko, a Felina muzika i danas zvuči vanvremenski.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime