U okviru programa Zlatne godine – najbolji muzički albumi, u četrtom izdanju razgovora o legendarnim pločama koje su promenile muziku, u centru pažnje biče dva kultna izdanja – The Beatles “White Album” i The Rolling Stones “Beggars Banquet”.
Ploče donose Momčilo Rajin i Žikica Simić
Biće okrenute neke od najvažnijih stranica rok istorije, dva albuma koja predstavljaju neosporne vrhunce rokenrola – radi se o dva izuzetna momenta u karijerama njegove dve naslavnije grupe, o pločama koje su predstavljaje prekretnice u njihovim karijerama, a obe su objavljene pre tačno 50 godina, tokom revolucionarne 1968. godine.
Dvostruki album The Beatlesa pod imenom “White Album” njihov je najsmeliji i najprovokativniji proizvod, koji je po prvi put lansirao jednu novu umetničku koncepciju na rok tržištu, oslobađajući do tad neslućenu inovativnost i energiju za koju mnogo nisu verovali da još uvek čuči u liverpulskim “bubama” – ostavljajući za sobom nezaboravne hitove “Back in the USSR”, “Dear Prudence”, “Ob-la-di, ob-la-da”, “While My Guitar Gently Wheeps”, “Helter Skelter”, “Revolution No 9”.
The Rolling Stones su sa “Beggars Banquet” napravili veliki povratak ka najboljem, punokrvom rokenrolu, posle psihodeličnih eksperimenata – ispostaviće se u pravi čas da naprave brilijantnu generacijsku ploču koja je najbolje opisala stanje evropske omladine i srce velikih društvenih promena koje su u to doba zahvatile ceo svet – sa nje “Street Fighting Man” i “Sympathy for the Devil” ostaju pesme za sva vremena.
https://www.youtube.com/watch?v=ZJTGaJbQu3s
Oba albuma su svojevremeno zabeležila ogroman komercijalan uspeh i u pravom trenutku potvrdila status obe grupe kao odlučujućih za definisanje rok kulture.
Ciklus razgovora pod imenom “Zlatne godine” nudi jedno novo moguće tumačenje najvažnijih autorskih dometa popularne kulture, a posebno popularne muzike 20. veka. Činjenica da ova oblast nije pokrivena akademskim istraživanjima u našoj sredini, daje sasvim dovoljan razlog da se uloži napor i uz pomoć uglednih domaćih stručnjaka mapira ovu oblast, vrednujući je na način koji podstiče autentično ovdašnje razmišljanje o pomenutim fenomenima. Metod rada je dijaloški, pa će se kroz razgovor stručnjaka i potom uključenje publike, uz slušanje muzike sa najboljih albuma rok i pop muzike, dolaziti do zaključaka koji smeštaju određena kapitalna umetnička dela iz oblasti popularne muzike na njihovo istorijsko mesto.