Glavnu nagradu žirija na jubilarnom izdanju festivala muzičkih dokumentaraca Dok’n’Ritam dobio je film “U paklu sa Ivom” rediteljke Kristine Nikolove Dalio, opisan kao najupečatljivije i najosobenije ostvarenje u selekciji.
Nagrada publike pripala je ostvarenju Arsena Oremovića “Treći svijet”, čija je srpska premijera bila prikazana 25. septembra pred punom mts Dvoranom.
Specijalna priznanja žiri je dodelio muzičkim dokumentarcima iz postjugoslovenskog regiona – srpskom “Iza osmeha” Marka Đorđevića, hrvatskom “Trećem svijetu” i crnogorskom “Čovjeku lavini” Slobodanke Radun. Stručni žiri činili su filmski kritičar i kolumnista Zoran Janković, kompozitorka Ana Krstajić i filmski reditelj i kritičar Marko Kostić. Dodelom nagrada završen je 10. Dok’n’Ritam, koji je nosio slogan “1:0 za muzičke dokumentarce”.
Osnivačica Dok’n’Ritma Sandra Rančić je na ceremoniji zatvaranja poručila da muzički dokumentarci zaista jesu odneli pobedu i da je sledeći, dugoročni cilj da iz podžanra pređu u samostalni žanr. Ujedno se zahvalila celom timu.
– Nije bilo lako izneti ovo izdanje, u čudesnim vremenima, ali se nadamo boljim godinama i da će biti 2:0, 3:0, 4:0, pa i 5:0 za dokumentarce – rekla je Rančić.
Tokom četiri raznovrsna dana prikazano je 16 ostvarenja, iz sedam zemalja, u mts Dvorani, Jugoslovenskoj kinoteci i Češkom centru Beograd. Muzičke knjige “Ružan, pametan i mlad” Bogomira Mijatovića i “Razgovori kod Zlatnog papagaja” Olge Kepčije, kao i dokumentarci u nastajanju “Do zadnjeg atoma” i “Suba/Gringo Paulista” bili su tema na Dorćol Platzu, a u Sokoj klubu predstavljen je album Ane Krstajić “Gorske oči” i održan koncert benda Paks u saradnji sa Bunt rok festivalom.
Tribinom u kojoj su učestvovali Bisera Veletanlić i Nikola Nešković publika se sećala onih koji su ostavili neizbrisiv trag – poput Gabi Novak. Posebno emotivna bila je srpska premijera filma “Čovjek lavina”, posle koje su svirali naslednici Dragoljuba Đuričića i punu salu Jugoslovenske kinoteke u Uzun Mirkovoj podigli na noge. Jubilarni Dok’n’Ritam zatvoren je revijalnim filmom “Catching Fire: The Story of Anita Pallenberg”, portretom čuvene rokenrol muze iz mnogih pesama Roling Stounsa.
Slogan 10. izdanja “1:0 za muzičke dokumentarce” simboliše skok koji su napravili muzički dokumentarci u poslednjoj deceniji. Danas su publici među najdražim ostvarenjima, što je pokazalo i ovo izdanje Dok’n’Ritma.