Student Tomas Hinde iz Portlanda u Britaniji, koji za sebe kaže da je “navučen” na Pink Floyd otkako je imao 14 godina, uradio je zanimljivu analizu činjenice da je Rodžer Voters daleko bogatiji od svog kolege iz kultnog benda Dejvida Gilmura, iako su praktično zajedno uradili sve.
Za to, kaže on, postoje dva razloga.
Dejvid Gilmur otkrio: Pink Floyd je poslednji album objavio jer smo bili primorani na to…
Prvi razlog je način na koji se dodeljuju autorske naknade za pesme.
Uzmimo album “Animals”. On traje 42 minuta, a 17 minuta čini pesma pod nazivom “Dogs”. Prema rečima Gilmura, 90% muzike te pesme napisao je on, dok su tekstovi u potpunosti napisani od strane Votersa. Voters ima dve pesme dužine po jedan i po minut na tom albumu, koje su deo “Pigs On The Wing”.
Pink Floyd se “prodao” za 400 miliona dolara, Gilmur skinuo kamen s vrata…
Prema rečima Nika Mejsona iz knjige “Inside Out”, svaki muzičar dobija 5 centi po prodatom albumu za svaku autorsku zaslugu, pored onoga što dobijaju samo kao muzičari koji sviraju na njemu. To znači da iako je Gilmur napisao 40% muzike za album, dobiće samo pet centi po prodatom albumu. Međutim, Voters će dobiti 25 centi.
Drugi razlog su stavovi prema turnejama.
Godine 2010. Rodžer Voters krenuo je u ono što će postati ogromna trogodišnja turneja. Svirao je “The Wall” i učinio ga teatralno sličnim originalnoj turneji iz 1980–81. godine, ali sa značajno boljim (i bogattijim) animacijama koje su se projektovale na bini.
Gilmur odlučio da tri legendarne pesme Pink Floyda više neće svirati na svojim koncertima…
Do kraja turneje ona je postala najuspešnija turneja solo izvođača ikada (što nije baš fer, jer je imao jedanaest muzičara koji sviraju s njim, naspram osam koliko ih je bilo tokom originalne turneje). To se dogodilo zbog mesta održavanja koncerata.
“Najveća” lokacija na kojoj je Voters svirao tokom te turneje imala je kapacitet od 75.000 ljudi. Ukupna poseta toj turneji bila je neverovatnih 4.129.863 ljudi. Zaradio je 458,673,798 dolara.
Pink Floyd rat ponovo bukti… Gilmur podelio link do dokumentarca “The Dark Side Of Roger Waters”
Sada da pogledamo poslednju turneju Dejvida Gilmura “Rattle That Lock”. Nažalost, ne postoje podaci o ukupnoj poseti toj turneji. Ipak, Gilmur se odlučio da svira u starim amfiteatrima i dvorcima kao i istorijskim gradskim trgovima i drugim specijalnim mestima poput Hollywood Bowla. Samo 2.000 ljudi moglo je da stane u amfiteatar Pompeii istovremeno, a Gilmurova namera bila je da svaki nastup učini vrlo nezaboravnim umesto da se fokusira na prihode. Jedini stadioni na kojima se pojavio bili su u Južnoj Americi gde su mnogi bili rasprodati.
Ovaj dan bio je početak kraja Pink Floyda… Pogledajte 8 mm film o prvom “tripu” na pečurkama osnivača benda Sida Bareta
Ako bi Gilmur stvarno hteo mogao bi bez sumnje da bude bogat kao Voters. Ali on “ne želi da ide na turneje bez novog materijala”, dok je Votersova najnovija turneja “Us + Them” obuhvatila samo četiri pesme sa njegovih solo albuma; Gilmurove turneje imale su i po deset takvih pesama. Turneja “The Wall”, Votersova mašinerija za zarađivanje novca nije imala nijednu takvu.
Gilmur bi mogao da krene na turneju sa “Dark Side of the Moon” ili “Wish You Were Here” i organizuje to poput PULSE turneje i rasproda stadione. Ali, on želi malo bližu ličnu povezanost sa svojom publikom, pa će rado žrtvovati i zaradu kako bi to ostvario.