Vrane ponovo lete… online strategijom protiv svih nevolja, do singla i AI spota “Gravitacija”

0
528
Oglasi
Vrane, promo

Vrane, grupa koju danas, neverovatnim spletom okolnosti, sačinjava više od 20 muzičara iz nekoliko zemalja, objavila je novi singl “Gravitacija”, kao i vide spot snimljen uz pomoć AI tehnologije.

Ovaj bend trenutno je jedna od najneobičnijih pojava na domaćoj muzičkoj sceni, ali da bismo saznali kako funkcioniše ova online zajednica sjajnih muzičara, moramo da krenemo od početka…

Davne 1989. godine, Vladimir Coka Stojković, bubnjar, je osetio potrebu da svoje autorske pesme predstavi kao pevač i akustični gitarista. Tako je nastao muzički projekat Vrane, koji je oko sebe okupio tada poznate zrenjaninske muzičare.

Vrane 1988, privatna arhiva

Na tom izdranju svirali su: Lapadat Livi – gitara, Mirko Grubić – bas, Miodrag Radišić – bubnjevi, Vladimir Lazović i Saša Vrabac – klavijature, Sonja Kerleta, Nina Trivan i Božidar Nikolić – prateći vokali i Vladimir Stojković – vokal i akustična gitara.

Njihov prvi album (kaseta) pod nazivom “Promene” sniman je u studiju Akademija u Beogradu a objavljen za slovenačku nezavisnu izdavačku kuću Studio A iz Ljubljane. Na ovom albumu pojavio se i potpis poznatog producenta Voje Aralice, koji je upravo na njemu i započeo svoju producentsku karijeru. Nažalost, ubrzo nakon objavljivanja albuma, počeo je rat u Jugoslaviji, a Vrane su se, kao i cela zemlja, raspale.

Deset godina kasnije, 1999. Vrane se okupljaju u izmenjenom i proširenom sastavu. Održavaju koncert u velikoj sali Kulturnog centra Zrenjenina i tako sebi, a i publici, daju nadu za novi početak. Uprkos željama i trudu, Vrane dočekuje slična sudbina kao i prvog puta jer tada počinje NATO bombardovanje Srbije. Svi koji nisu napustili zemlju 90-tih godina, to su učinili sada. Vrane su ostale kao nedovršena priča, opstajući samo negde daleko u mašti.

Vrane 2023 – Coka, promo

Jedan od onih koji je napustio Srbiju bio je i Boris Čežek, dečak sa novobeogradskog asfalta (bend Park je moj). Skoro dvadeset godina na Malti je radio kao muzičar, kompozitor i producent, snimajući pesme za razne izvođače kao i mjuzikle. Jedna od njegovih pesama “Tomorrow” bila je predstavnik Malte na Pesmi Evrovizije “Eurosong” 2013. godine.

Godine 2019. Boris prestaje da se profesionalno bavi autorskim i producentskim radom jer mu je bilo dosta birokratije i politike vezane sa muzičku industriju. Želeo je da se vrati svojim korenima gde je muzika ono najbitnije, a sve ostalo manje važno.

Vrane 2023 – Boris, promo

U toj potrazi za inspiracijom, nalazi svoj primerak kasete Vrana i u njegovoj glavi se javlja “Eureka momenat”. Skoro momentalno stupa u kontakt sa Cokom i njih dvojica počinju sa radom snimajući stare, ranije neobjavljene, ali i nove pesme.

I kao što tužna sudbina Vrana uvek pokuša da udari kad je najlepše, tako je i ovaj put udario korona virus, preteći da ponovo zaustavi projekat. Boris poziva svog dugogodišnjeg prijatelja Vladimira Stojića “AtmanActive” koji je, inače, osim što je vrhunski tonac i producent (Sunshine, Delarno Band, KKN, itd.) i kompjuterski programer. Uz Stojićevu pomoć, oni uspevaju da zaobiđu mnoge tehničke izazove i započinju svoju studijsku kolaboraciju – online. Pomenutoj trojci ubrzo se prikljucuje I Vladan “Brain-I” Matić, jedan od osnivača Del Arno benda i tako nastaju sadašnje Vrane, koje oko sebe okupljaju sjajne muzičare iz raznih zemalja.

Crew:
– Vladimir Coka Stojković (Serbia): Songwriter, Vocals, Percussions
– Boris Čežek (Malta): Songwriter, Producer, Guitars
– Vladimir “AtmanActive” Stojić (UK): Engineer, Producer
– Vladan “Brain-I” Matić (Srbija): Mixed By, Music Consultant, Back Vocal, Guitars
– Fabrizo Giorgio (Australija): Drums
– Kenny D’Ugo (Malta): Acoustic guitar
– Eric Wadge (Malta): Bass
– Kris Spiteri (Malta/UK): Piano
– Branko Barnić (Serbia): Classical guitar
– Marko Pejčić (Serbia): Piano, Alt Saxophone
– Natalija Pejčić (Serbia): Violin
– Biljana Simić (Serbia): Cello
– Bunford Gabor (Serbia): Tenor, Alt, Soporan Saxophone
– Nemanja Popović (Serbia): Trombone
– Niklola Mirosavić (Serbia): Trumpet
– Nina Stojković (Serbia): Back Vocals
– Vanja Stojković (Serbia): Back Vocals
– Nikola Stojković (Serbia): Back Vocals, Irish Whistle
– Sebastian Kerekeš (Serbia): Drums, Studio
– Benji Cezek (Malta) : Alto Saxophon
– Miloš Nikolić ( Serbia): Trumpet, Valve Trombone
– Saša “Groba” Stankov (Serbia): Technical Support
– Igor Nađalin (Slovenija): Logo/caver design
– Lista se nastavlja…

Do sada Vrane su objavile šest singlova u audio formatu: “Pitanje”, “Strah od letenja”, “Na margini”, “Molitva”, “Promene” i “Gravitacija”, kao i letiri video spota.

Video produkcija za poslednji singl “Gravitacija” poveren je zrenjaninskoj multimedijalnoj umetnici Svetlani Blagojević koja je koristeci AI tehnologiju i program uspela da napravi “lebdeći” spot koji je bend upravo predstavio.

Za poslednje tri godine, od kako Vrane funkcionisu na ovaj način, pesme su doživele vredan pažnje broj emitovanja kako na lokalnim radio stanicama, tako i na Radio Novom Sadu i Radio Beogradu 202. Za sada bend funkcionise online, ali se svi svakako nadaju da će u nekoj skorijoj budućnosti uspeti da se okupe za live svirku i nastupe.

– Novog muzičkog materijala ima još dosta I redovno radimo na novim pesmama koje ćemo uskoro i objaviti. Cilj nam je da, za početak, uradimo dobar album i objavimo ga na vinilu – otkrio je osnivač Vladimir Coka Stojković.

Vrane 2023 logo
Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime