Učitelj, legenda, heroj… Preminuo čuveni džez muzičar Edvard “Kidd” Džordan

0
384
Edvard "Kidd" Džordan/Photo: Marek Lazarski, wikipedia.org
Oglasi

Američki džez saksofonista, profesor i legenda Nju Orleansa Edvard Džordan preminuo je u 87. godini.

Edvard Džordan, poznatiji po nadimku Klinac (Kidd), umro je juče ujutru u snu u svom domu u Nju Orleansu, okružen porodicom.

Tokom karijere duge pet decenija muzičar je bio dobro znan, zapravo legenda na slavnoj sceni Nju Orleansa, podseća agencija AP, ali je i sarađivao s imenima kakva su Rej Čarls, Areta Frenklin, Stivi Vonder, sastav R.E.M…

Rođen u Krouliju, u Luizijani 1935, Edvard Džordan preselio se u Nju Orleans kada mu je bilo 20 godina i tu je kasnije osnovao The Improvisation Arts Quintet. Taj bend, nastao 1975. godine, iznedrio je raznolik katalog avangardne džez muzike.

Bio je takođe profesor na Južnom univerzitetu Nju Orleansa, a potom postao i šef katedre za program Džez studija. I na tom mestu proveo je 34 godine, hrabreći svoje studente da pronađu sopstvene kreativne glasove.

Džordan je radio i kao instruktor 25 godina u Školi muzike koju je pokrenula Fondacija New Orleans Jazz and Heritage, a bio je i umetnički direktor Džez kampa Sačmo nazvanog po velikom trubaču Luisu Armstrongu.

– Klinac je posvetio svoj život obrazovanju različitih mladih generacija. Njegova smrt označila je kraj ere muzičkog obrazovanja u Nju Orleansu – izjavila je Džeki Haris, izvršna direktorka Fondacije Louis “Satchmo” Armstrong.

Dodala je i kako su njegov duh i odlučnost bili svetli primer muzičarima, ulivajući im tako samopouzdanje da se izraze “bez kompromisa”.

A upravo se tako – “No Compromise” zvao prvi singl Edvarda Džordana.

Među bivšim Džordanovim studentima su bili i slavna braća Vinton i Brenford Marsalis, pa Džon Batiste, Donald Harison…

Još davne 1985. godine dobio je priznanje Orden viteza književnosti i umetnosti koje dodeljuje zaslužnim pojedincima Francuska. Nagradu za životno delo dobio je 2008. na njujorškom festivalu Vision, a Asocijacija džez novinara pet godina kasnije proglasila ga je “džez herojem”.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime