Trent Reznor iz Nine Inch Nailsa oštro se usprotivio streamingu, rekavši da je “smrtno ranio” mnoge umetnike.
Muzičar je to prokomentirao u nedavnom intervjuu za GQ, gde je ciljao na kompanije kao što su Spotify i Apple Music zbog njihovih uslova plaćanja.
Zašto se Trent Reznor “odrekao” svog velikog hita? Krivi su Rik Rubin i Džoni Keš…
– Mislim da je užasna isplata usluga streaminga smrtno ranila ceo niz umetnika zbog čega je neodrživo biti umetnik. Super je ako si Drake, a nije sjajno ako si Grizzly Bear. A stvarnost je sledeća: pogledajte oko sebe. Imali smo dovoljno vremena za clu raspravu oko toga da ‘svi brodovi isplovljavaju’ i vidimo da ne isplovljavaju svi. Jedni su isplovili, drugi nisu i oni ne mogu da zarade ni na koji način. I mislim da je to loše za umetnost – rekao je Reznor.
Ovo je mapa trenutno najpopularnijih metal bendova po zemljama… barem prema podacima streaminga Spotify
Reznor je takođe rekao kako je “mislio da bi Apple možda mogao da značajnije utiče na poštenije plaćanje, jer su mnoge od usluga samo greška u zaokruživanja u poređenju s onim što se nalazi drugde, za razliku od Spotifyja koji je na tome ustanovio poslovni model”.
– Ali to je povezano s mnogim drugim političkim stvarima i problemima diskografije, i svako pokušava da zadrži svoj mali komad kolača i to je to što jeste – nastavio je i dodao: – Takođe mislim da shvatam kako ljudi samo žele da otvore slavinu i čuju muziku. Slušaoci zapravo nisu zabrinuti zbog svih romantičnih sranja za koja sam mislio da su bitna. Kao naivan mladić pretpostavljao sam da ću, ako dođemo do ovoga gde smo sada, biti stvarno, jako, jako bogat. To nažalost nije slučaj. Samo želim da vidim umetnike koji su plaćani za prodaju svojih albuma. Zar to ne bi bilo dobro? To bi bilo dobro mesto za početak.
Spotify ukida tantijeme za pesme s manje od hiljadu streamova godišnje…
Reznorova kritika dolazi u trenutku kad je Spotify službeno demonetizovao sve pesme s manje od 1000 streamova. Nova politika stupila je na snagu 1. aprila, iako je platforma već neko vrijeme planirala taj potez.
Stimimg je muziku učinio dostupnom i nama običnim smrtnicima koji nemaju sredstava da kupuju ploče itt.
Što se mene tiče ovo je zlatno doba za konzumente.
Ziveo striming.