TOP 10… Toliko dobre obrade Igija Popa da skoro zvuče bolje od samog Igija Popa

0
475
Oglasi
Iggy Pop/ Photo: Facebook @iggypop
Iggy Pop/ Photo: Facebook @iggypop

Mali je broj ljudi koji su imali tako snažan uticaj na zvuk, izgled i sam duh rokenrola kao Igi Pop, čak iako tokom njegove pedestogodišnje karijere nije bilo baš mnogo pesama koje su završavale na vrhovima muzičkih top lista.

To pomalo čudi, a verovatno je i samom njemu bilo frustrirajuće s vremena na vreme. Ipak, to za ovog pevača, autora i ličnost koja je veća od života ne bi trebalo da znači ama baš ništa, jer je i sam svedok kako generacije umetnika odaju počast njegovom životnom delu, i to putem fantastičnih obrada poznatih i manje poznatih pesama.

Od vremena old skul panka, pa sve do sadašnjeg doba, Igijevi vršnjaci, ali i savremenici i muzički potomci, uzeli su neke od njegovih najdražih hitova, kao i one koji nisu previše “radio friendly”, i napravili svoje verzije kao omaž ovom sjajnom muzičaru i njegovom kontinuiranom nasleđu i uticaju.

Ovo su 10 omiljenih i najlepših Igi Pop obrada, u Discogs izboru.

Sex Pistols  – “No Fun” (1977)

Igi Pop i The Stooges se smatraju kumovima panka. Takođe, Sex Pistols važe za jedan od najlegendarnijih pank bendova u istoriji muzike. Naravno, Džoni Roten  i njegova bagra su napravili ludilo od bezvremenog klasika sa The Stooges debija iz 1969. godine.

“No Fun” je bila standardna numera na set listi Pistolsa, a ovu pesmu su odrokali pre nego što su napustili binu tokom svog, sada već slavnog poslednjeg nastupa (barem sa originalnim članovima). Štaviše, ovo je bila jedina pesma koju su tada odsvirali na bis.

Siouxsie & The Banshees – “The Passenger” (1987)

Odličan primer kako proto-pank postaje post-pank gotik bomba je “The Passenger” u izvedbi benda Siouxsie & The Banshees. Njihov gruv i sjajno uklopljeni duvači udahnuli su novi život u omiljenu numeru fanova Igija Popa, prvobitno objavljenu 1977. godine, na albumu “Lust for Life”.

Ona je, očekivano, bila hit i za Siouxsie & The Banshees, koji su je izdali obradu kao singl deceniju kasnije.

David Bowie – “China Girl” (1983)

Bouvijeva verzija pjesme “China Girl” definitivno je komercijalniji hit, ali pravi fanovi će zapaziti da je Igi Pop prvi put objavio poznatu melodiju kao deo svog debitantskog solo albuma “The Idiot” iz 1977. godine.

Bouvi i Pop su zajedno napisali ovu pesmu, iako je originalna Igijeva verzija ogoljenija u poređenju sa Bouvijevim glamuroznim potpisom. Bouvijev pop hit je objavljen na ablumu “Let’s Dance” iz 1983. godine.

Red Hot Chilli Peppers – “Search and Destroy” (1991)

Mnogi bendovi su pokušali da obrade “Search and Destroy”, ali mislimo da su Red Hot Chili Peppers napravili najenergičniju verziju, koja se drži orginalne forme.

Ovo je, takođe, omiljena numera na set listi ekipe iz Kalifornije, koji su je zvanično objavili na izdanju pod naslovom “Under the Covers: Essential Red Hot Chili Peppers” 1998. godine, kao i B stranu singlova “Under The Bridge” i “Give It Away” 1991. godine.

The Human League – “Nightclubbing” (1980)

Tapšanje rukama je malo glasnije, a sintovi su za nijansu svetliji u obradi pesme “Nightclubbing” grupe The Human League, ali noći su iste kao i onda kada je Igi prvi put zapevao o klabingu na albumu “The Idiot”.

Ova verzija je objavljena 1980. godine na EP izdanju “Holiday ’80”.

Tom Jones & The Pretenders – “Lust For Life” (1999)

Dobro, The Pretenders definitivno možete da zamislite kako džemuju sa Igijem Popom, ali Toma Džounsa?

Možda ovo jeste donekle neočekivana obrada, ali stari lisac peva o drogama i opijatima sa toliko žara, kao i bilo ko drugi koga život nije mazio, ali je pronašao način da isti taj život zavoli.

The Church – “The Endless Sea” (1999)

Popov album “New Values” (1979) je posebno zavolela publika u Australiji.

Zato je psihodelični rok bend The Church pronašao božansku inspiraciju u sjajnom bluzu zvučne “The Endless Sea”, pesme koju su obradili tako što su joj dodali mistični i novi romantični duh te je uvrstili na “A Box of Birds”, album iz 1999. godine.

Martin Gor – “Tiny Girls” (2003)

Martin Gor, kreativna sila grupe Depeche Mode, donosi svoju stilizovanu i mračnu obradu numere “Tiny Girls” sa albuma “The Idiot”. Očaj i čežnja u njegovom glasu savršeno leže preko hladnog, digitalnog bita.

Bez sumnje, Pop je morao da ceniti dihotomiju na ovoj numeri iz 2003. godine, koja je objavljena na Gorovom izdanju “Counterfeit 2”.

Nada Surf – “I’m Sick Of You” (1997)

Jednu od manje poznatih pesama sa The Stooges debija iz 1977. godine jako su zavoleli njujorški alter rokeri Nada Surf.

Dauntempo balada objavljena je na albumu “We Will Fall”, a uvući će vas u vrtložno more misterioznog zvuka i iznenadićete se koliko je zasita dobra ova verzija.

Blondie – “Funtime” (1979)

Debi Hari i njen slavni njujorški bend nikada nisu objavili ovu obradu pesme Igija Popa na nekom zvaničnom izdanju, ali su voleli da je sviraju na koncertima tokom karijere.

Ovo je još jedna sjajna verzija skinuta sa albuma “The Idiot”, koju do sada niste čuli u ovakvoj verziji, u kojoj Hari urla preko žestokih gitara. Nesumnjivo, Njujorčani najbolje obrađuju Njujorčane.

HL/Izvor: bosonoga.com

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime