Peti Nova festival koji se održava od 8. do 18. oktobra u Pančevu, otvoren je sinoć u Galeriji Milorada Bate Mihailovića samostalnim izložbama japanskog strip autora Harukičija i francuskih umetnika Tjerija Gitara i Mirjane Mišlov, kao i grupnom izložbom “Ex Yu – Next You” 16 autora povezanih sa ovim prostorima na različite načine.
Muzički program festivala obeležio je nastup Horkestra, alternativnog hora i orkestra iz Beograda.
Povodom ovogodišnjeg izdanja festivala Saša Rakezić (alias Aleksandar Zograf) selektor strip programa je rekao:
– Novo izdanje Nova festivala je nov način da se uđe u neki od segmenata savremenog stripa danas. Pored toga što smo predstavili selekciju autora iz bivše Jugoslavije koji su se osvrnuli na život u vlastitim sredinama, imamo i izložbe posvećene Tjeriju Gitaru, francuskom autoru koji je dugi niz godina prisutan na francuskoj sceni i Mirjane Mišlov koja se godinama bavi scenarijima za stripove i pisanjem o sceni. Pored njih tu je i Harukiči, jedan od japanskih autora koji je primer da se u vlastitoj sredini zapravo može raditi nasuprot onome što je zvanični mejnstrim. S obzirom na to da dolazi iz zemlje manga stripa koja je tamo pretežna strip kategorija, on se bavi autorskim izrazom koji je van te snažne scene. To govori o brojnim ličnosti na ukupnoj svetskoj sceni koji pokušavaju svako na svoj način da iskoriste medije stripa i ilustracije da bi se izrazili i da bi predstavili nešto od svojih ideja.
Katrin Fodri, ataše za kulturu Ambasade Francuske i Francuskog instituta, koja je otvorila festival, istakla je značaj Nova festivala jer pruža prostor za predstavljanje radova francuskih strip autora što može da utiče na unapređivanje strip umetnosti u Srbiji:
– Veoma smo uzbuđeni i ponosni što smo deo Nova festivala jer je to veliki momenat za nezavisnu strip scenu u Srbiji. Za nas Francuze, strip je veoma bitan, pa je samim tim prisutan i vidljiv na nezavisnoj sceni i u izdavaštvu. Tjeri Gitar i Mirjana Mišlov dolaze upravo sa te alternativne scene. Veoma je bitno da se srpska nezavisna strip scena upozna sa njihovim delima i činjenicom da su njihovi radovi veoma objavljivani u Francuskoj. Unapređivanje te scene treba da bude jače i treba da podrži umetnike da deljenjem ideja unapređuju svoje odnose. U Francuskoj strip deluje kroz različita polja – od uređivanja, izdavaštva do vizualne umetnosti, izveštavanja i dokumentovanja. Veoma je bitno da se pokaže kako je strip umetnost u Francuskoj velika i otvorena, kako bi i srpska strip scena počela da se otvara za isto.
Harukiči, japanski strip autor kaže da je počastvovan što je dobio poziv da predstavi svoje radove u tako udaljenoj zemlji od Japana u kojoj nikada nije izlagao:
– Ovo je drugi put u mom životu da izlažem, jer u Japanu nikad nisam izlagao. Veoma sam ponosan što su me daleko od Japana, u Pančevu, pozvali da pokažem svoje radove. Srbija je zemlja koja ima dugu tradiciju stripa kao i Japan. Imamo neke stripove iz antropologije Mike Miša, Baneta Kerca, Zorana Janjetova i naravno Aleksandra Zografa, ali mnogi drugi srpski stripovi koji čekaju da budu prevedeni na druge jezike. Manga, japanski strip u poslednje vreme gubi snagu i verujem da je vreme da Srbija zaigra značajniju ulogu u svetu stripa.
Francuski strip autor Tjeri Gitar izjavio je da mu je veoma drago što mu se pružila mogućnost da sarađuje sa Aleksandrom Zografom:
– Mnogo smo srećni što imamo mogućnost da prikažemo svoje radove u Srbiji. Poznajemo Sašu odavno, još iz ranijih perioda kada je dolazio u Francusku, i sada imamo priliku da sarađujemo ovde. Takođe nas raduje što smo upoznali Pančevo jer mi je majka koja je iz Zadra uvek govorila da je to jako lep grad.
Mirjana Mišlov, strip umetnica iz Francuske i gošća festivala rekla je da učešće na Nova festivalu u Pančevu predstavlja ostvarenje njenog sna:
– Veoma smo radosni što smo ovde. Naš san je bio da dođemo u Srbiju, i mnogo smo srećni što smo gosti u zemlji u kojoj su ljudi prijateljski nastrojeni. Izložba je veoma zanimljiva jer predstavlja miks različitih stilova i misli.
Nova Festival organizuje udruženje KomunikArt, uz podršku Francuskog instituta za kulturu u Beogradu i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, u partnerstvu sa Kulturnim centrom Pančeva.