Sigurna kuća urbane kulture… Kultni studentski klub KST slavi 66. rođendan

0
560
Oglasi
Koncert BABE 2019 na otvaranju Baste KST-a 2/Photo: KST
Koncert BABE 2019 na otvaranju Baste KST-a 2/Photo: KST

Klub studenata tehnike (KST) je jedan od najstarijih studentskih i noćnih klubova u ovom delu Evrope. I nakon više od šest decenija postojanja, KST je i danas sinonim za mladost, entuzijazam i dobar provod. Zbog velike posvećenosti osmišljavanju kvalitetnih, žanrovski raznovrsnih programskih sadržaja, insistiranju na profesionalnom pristupu realizaciji programa, zbog stalne brige o bezbednosti- klub ima besprekoran imidž popularnog mesta za večernji izlazak i zagarantovano dobar provod.

Do sada je u ovom klubskom prostoru, koji se nalazi u prizemlju kompleksa zgrada Arhitektonskog, Građevinskog i Elektrotehničkog fakulteta i obuhvata otvoreni (Bašta KST) i zatvoreni klubsko-koncertni prostor, održano više od 500 koncerata i svirki, više od stotinu pozorišnih predstava a isto toliko ili više- čuvenih KST kvizova. Svojevrsni programski fenomen, KST maskenbal koji je pravi kulturološki fenomen- u kontinuitetu traje i atraktivan je generacijama mladih i danas. Do sada je realizovano 46 izdanja, uoči svake Nove godine…

Mnogi danas poznati i renomirani bendovi prve svirke imali su upravo u KST-u. Organizovane su i pozorišne večeri, a u KST-u su se održavale i održavaju i najveće “Brucošijade”. Najčuveniji program KST- a je “Prednovogodišni maskenbal”, ujedno i najdugovečniji maskenbal kod nas, od 1973.godine se tradicionalno održava svake godine. KST je iznedrio i izuzetne profesionalce koji danas organizuju značajne kulturno-umetničke manifestacije. Osim zvučnih imena, KST redovno pruža podršku i mladim muzičkim nadama.

Uz KST Hor(osnovan 2010.), školu gitare i školu fotografije, Klub studenata tehnike više od pola veka kontinuirano i značajno doprinosi ne samo klupskom, nego i kulturno- umetničkom životu Beograda i ovog dela Evrope.

KST HOR 2019 Otvaranje Baste KST/Photo: KST
KST HOR 2019 Otvaranje Baste KST/Photo: KST

Uz sve navedeno, KST nije samo mesto za zabavu: u skladu sa svojim kriterijumima za članstvo, organizuju se različite radionice i kursevi kako bi se pomoglo studentima da steknu iskustvo. Klub je i svojevrsna  zamena za porodicu, pogotovo onima koji dolaze iz unutrašnjosti. Takođe, ovo je i klub koji “pravi di-džejeve”. Postoji zvanični kurs, na kojem oni iskusniji obučavaju zainteresovane i talentovane.

Ove, 2020. godine, u  66. godini postojanja i rada, KST  je nedvosmisleno pravo, kultno gradsko mesto smislene zabave i žanrovski raznovrsnih, kvalitetnih programskih sadržaja. To je mesto gde dolaze samosvesni ljudi, otvorenog uma i izgrađenog sistema vrednosti.

Kako je sve počelo

Klub Studenata Tehnike, nezvanično je otvoren 1952. godine, kao klub studenata Arhitektonskog, Građevinskog i Elektrotehničkog fakulteta. Smešten u laboratoriji, bio je svojevrsno utočište u pauzama između predavanja ili vežbi.

Dve godine kasnije, 24. februara 1954. godine, rektorat Visoke tehničke škole ovom prostoru daje legitimitet kluba i on tada dobija ime i zvanični status. Osnivanjem kluba KST, Beograd počinje da se prilagođava studentskom društvenom životu, pa se otvaraju SKC (1956) i Dom omladine (1958).

Narednih desetak godina, KST klub je funkcionisao poput mnogih sličnih prostora- većinu vremena posetioci su provodili igrajuci šah ili preferans. Od 1962. beleže se prvi raznovrsniji programski sadržaji, ozbiljnije se pristupa  organizaciji kulturnog, sportskog i zabavnog života studenata, što je uključujučivalo predavanja poznatih ličnosti, tematske igranke i slično.

Koreni današnjeg besprekornog klubskog imidža KST- a, sežu od 1969. godine, kada je ostvaren jedan od najvećih iskoraka- otvaranje diskoteke. U eri samoupravljanja i  udruženog rada, studenti tog doba su vredno i posvećeno osmišljavali večernje programe i ostale sadržaje, aktivnosti. Od tada je KST prepoznat kao mesto koje nudi specifične, dobro osmišljene i zabavne programe poput tradicionalnog “Prednovogodišnjeg maskenbala” , koji je postao pravi kulturološki fenomen grada. Organizovani su i pešacki reliji, kvizovi, tribine i predavanja, izložbe, projekcije filmova sa FEST- a, koncerti najznačajnijih muzičara bendova u zemlji, pa čak i pozorišne predstave.


Kao posebno izazovan ali i dinamično period u istorijatu KST-a ostaće upamćeno i delovanje kluba u vreme NATO bombardovanja Srbije, 1999. godine Uz veliku pomoć sastava Del Arno Bend,  tada su održavani svakodnevni matinei pa je klub bio pravo sklonište i utočište za mlade u tim teškim trenucima neizvesnosti i neposredne opasnosti- makar tokom tih nekoliko časova mogli su da zaborave na surovu realnost koja je čekala napolju. Matinei su bili vrlo posećeni i programi su se održavali čak i kada nije bilo struje.  KST je bio aktivno uključen i u aktivnosti tokom studentskih protestima ’96-’97. kao i u eri demokratskih promena 2000. godine

Između ostalog i zbog toga što je u minulim godinama alternativna muzika gubila snagu koju je imala u borbi za promenu režima- postepeno je opadalo i interesovanje publike za KST, koji je propagirao takav način razmišljanja. Ipak, serijal uspešnih žurki, programski naslonjenih na ponovnu afirmaciju muzike osamdesetih, uspešno je vratio popularnost KST- a i klub uspeva da povrati imidž jednog od značajnijih mesta u Beogradu, koji posećuje urbana populacija.

Na temeljima tih prvih programa, KST je sve do našeg doba, kontinuirano uzlaznom putanjom unapređivao, gradio i održao renome bezbednog prestoničkog mesta sa sadržajnom, smislenom i vrhunskom zabavom.

Većina, trenutno najeminentnijih organizatora velikih i značajnih muzičkih, umetničkih manifestacija u Beogradu, a i šire- svoje iskustvo sticali su upravo u KST-u.

Ono, na šta je tim Kluba studenata tehnike takođe ponosan je i činjenica da su uspešno odoleli i odolevaju najrazličitijim izazovima i poteškoćama, od finansijskih, produkcionih pa do pokušaja razlicitih interesnih grupa da preuzmu ovaj sada već nedvosmisleno kultni gradski klub.

Tajna uspeha i trajanja

Mnogi danas poznati i renomirani bendovi prve svirke imali su upravo u KST-u.. Klub je bio izuzetno popularno mesto za večernji izlazak, zbog nastupa sastava kao što su Partibrejkersi, Riblja Čorba, Haustor, Poslednja igra leptira…

U KST-u je održan i prvi “unplugged” koncert na Balkanu- koncert Bijelog dugmeta, u vreme kada su bili na vrhuncu popularnosti. Takođe, mnogo jugoslovenskih bendova je na ovom mestu svojevremeno snimalo svoje live albume, čime se KST naročito ponosi. Klub je važio i za mesto koje lansira i uspostavlja muzičke trendove a bio je i “druga kuća” skoro svih muzičara tadašnje rok i pop scene. Uz koncerte, KST je bio (i ostao) nezaobilazno i vrlo atraktivno mesto za žurke.

U KST- u su organizovane i pozorišne večeri, a publika je uživala u umetnosti velikana poput Ljube Tadića, Olivere Marković, Snežane Savić, Tanje Bošković, Petra Kralja i mnogih drugih. Beograđani koji su tada bili studenti, i dalje sa žarom i setom prepričavaju ove događaje i rado ih se sećaju. Nije bilo nejednakosti, mržnje. Poenta je bila u ujedinjenju i druženju bez opterećenja politikom.

KST-ovci su izmišljali najrazličitije performanse i događaje, pa je tako jedno vreme postojalo i “Veče poezije i mode”. Dok su najlepše cure Beograda šetale improvizovanom modnom pistom duž Kluba, momci sa tehničih fakulteta su recitovali ljubavne stihove.

Ipak kako tad, i sada je Klub najpoznatiji između ostalog i po najvećim “Brucošijadama”. To su bile masovne žurke koje su pomagale novonastalim studentima da razbiju svoju tremu, i shvate kako studiranje nije bauk. Mnogi pamte KST po najlepšim žurkama, gde su se prvi put zaljubili, poljubili…

KST nije samo mesto za zabavu

KST je ponekad i zamena za porodicu, pogotovo onima koji dolaze iz unutrašnjosti. Brine o svojim članovima koji imaju obavezu da redovno daju ispite, a obnova godine i loše ocene ne dolaze u obzir. U skladu sa svojim kriterijumima za članstvo, organizuje različite radionice i kurseve kako bi pomogao studentima da steknu iskustvo.

 

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime