Švedskog dance pop benda Army of Lovers možda na prvu ne možete da se setite, ali svakako svi znate njihov najveći hit – “Crucified”. I možda “Obsession”.
Ova švedska trojka je devedesetih održavala svoju karijeru sa nekoliko albuma i već pomenutim hit singlom, da bi se 1996. bend po prvi put raspao.
Poslednjih desetak godina ponovo rade, a prošle godine su objavili novi album, na kom se nalazi pesma “Romanism”, koja će za ljude sa ovih prostora birti posebno interesantna.
Iako su na pesmi potpisani i kao kompozitori i aranžeri članovi benda, refren je gotovo identičan velikom hitu “Đurđevdan”, što su primetili i mnogi ljudi u komentarima.
Belo odelo, iza “sultanova svita”, malo svira, malo pucketa prstima, k’o Bo Didli… Čija je to ustvari bila ideja – Džonijeva ili Bregovićeva?
Kako se pesma zove “Romanism”, nije teško prepoznati da je pesma posvećena romskim narodu, a i sama pesma Đurđevdan, odosno “Ederlezi” nije Bregovićeva, već tradicionalna romska pesma.
Ipak, zvanično, s obzirom da se pesma upotrebljava u nizu kompilacija i filmova, uvek je potpisan Bregović kao neko ko je prvi aranžirao ovu pesmu. Takoreći, prvi se zapljunuo. Otud čudi da je su na pesmi “Romanism” potpisani Aleksander Bard, Žan-Pjer Barda i Dominika Pezinski bez naglašavanja Bregovića, ali ni da je obrada romskog tradicionala.
Ederlezi nije samo Đurđevdan
Inače, pesma “Ederlezi” pored svoje “Đurđevdanske verzije”, ima i grčku “Του Αη Γιώργη”, tursku “Hıdrellez” i poljsku “Nie ma, nie ma ciebie”, a sve ih jre radio – Bregović.
Bugari imaju “Гергьовден” dok se kod Rumuna pesma zove najnoramlnije – “Ederlezi”. Kroz više žanrova u svetu, pesmu je obrađivao i američki bend Beirut, francuski bend Plime Trubu, kao i No smoking orchestra.
Pesma se naravno našla i u nekoliko filmova (pored Kusturice) a najpopualrnije su svakako avanture fejk kazahstanskog novinara Borata.
HL/Izvor: City Magazine