Ovogodišnje, dvadeset sedmo izdanje Festivala evropskog filma Palić, održaće se od 12. do 18. septembra na Paliću i u Subotici, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica.
Festival će se ove godine održati u bioskopu “EuroCinema” i “Art bioskopu Lifka” u Subotici, kao i bioskopu “Abazija” na Paliću.
Tokom festivala, publici će biti predstavljeno više od 100 filmova iz svih krajeva Evrope, u 15 različitih selekcija i programskih celina.
Izdvajamo vam 5 naslova koje ne smete da propustite.
“18% Sive” (18% Grey) – Glavni takmičarski program
Viktor Chouchkov Jr, Bugarska, Nemačka, Severna Makedonija, Srbija, Belgija, 2020
Inspirisan romanom “18% sive” savremenog bugarskog autora Zaharija Karabašlieva, film govori o zaljubljenom paru Zacharu i Stelli koji se sele iz Varne u London, sledeći svoj san.
Međutim, preživeti u novoj zemlji nije tako lako. Kada ga supruga napusti, Zachari kreće na ludo putovanje od Londona do Berlina, tokom kojeg upoznaje niz neverovatnih ljudi.
Ovo je putovanje koje otkriva istinu o njegovoj izgubljenoj ljubavi i na kraju ga dovodi do neprijatnih otkrića o samom sebi.
Film istražuje odnos muškarca i žene, suočenih sa različitim izazovima u drugačijoj kulturi koji su ponekad čak i složeniji kada se stvari događaju daleko od naše familije, pod različitim okolnostima.
“Časovi persijskog” (Persischstunden) – Glavni takmičarski program
Vadim Perelman; Rusija, Nemačka, Belorusija, 2019
Radnja filma je smeštena u okupiranu Francusku 1942. godine i prati priču Belgijanca Žila, koji je zajedno sa drugim Jevrejima, poslat u logor.
Zaklinjući se stražarima da je Persijanac Reza, a ne Jevrejin Žil, on uspeva da izbegne pogubljenje, ali ga to uvlači u jednu novu izazovnu situaciju u kojoj nacistički pretpostavljeni traži od njega da ga uči persijski jezik.
“Inspirisana istinitim događajima“, a zasnovana na kratkoj priči Volfganga Kohlhaasea, ova pedantno uglađena priča o holokaustu nudi novi ugao na već poznatu priču: film istražuje memoriju i lingvistiku u uslovima logora, gde će zatvorenik verovatno biti ubijen ukoliko njegov “persijski“ ikada bude otkriven kao takav.
To znači da Žil mora pamtiti svaku reč jezika koji izmišlja čak i bolje od svog nacističkog učenika.
“Ubij, pa napusti grad” (Zabij to i wyjedz z tego miasta) – Selekcija Paralele i sudari
Mariusz Wilczyński; Poljska, 2020
Autobiografski animirani film prikazuje junaka koji se, u bekstvu od očaja zbog gubitka najdražih, sklanja u svet uspomena u kojem vreme stoji, a njegovi najdraži žive.
Uvidevši da i u tom svetu oni stare i da večna mladost ne postoji, naš se junak odlučuje za povratak u realnost.
Ova intenzivna animacija poljskog reditelja u kojoj se realnost meša sa sanjarenjem zašravo su sećanja poljskog reditelja ali i njegove noćne more, strahovi i neuroze koje je on pretočio u animirani film.
“Vreme miruje” (MEGÁLL AZ IDŐ 98’) – Evropski klasici
Péter Gothá; Mađarska, 1981
Istorijska drama čija je radnja smeštena u Budimpeštu, 1956. godine kada otac dva dečaka beži u Ameriku, a oni ostaju da odrastaju u promenljivom političkom i moralnom miljeu nakon tog perioda. Deset godina kasnije, dečaci su u školi i pokušavaju da se pomire sa činjenicom da je njihov otac neprijatelj naroda.
Popularan među publikom i kritikom, 2000. godine, ovaj film je izglasan od strane mađarskih filmskih stvaraoca i kritičara kao jedan od “12 najboljih mađarskih filmova“.
“Pronalazač” (A FELTALÁLÓ) – Novi mađarski film
Gyöngyössy Bence, Mađarska, 2020
Film istražuje najdramatičniji period u životu dr Jožefa Bereša, prateći uzbudljivu priču o njegovom pronalasku Bereš kapi, koje se i danas koriste po celom svetu za biološku stabilizaciju čovekovog organizma i za jačanje imunog sistema.
Pun osećanja i uzbudljivih scena, film prati upornu borbu istraživača sa neprijateljski nastrojenim vlastima i istovremeno prikazuje ogoljenu sliku Mađarske šezdesetih i sedamdesetih, njen (ne)funkcionalni socijalizam kao i laži i prevare kojima se plete mreža kontrole svakog društvenog sloja.
Više informacija o programu Filmskog festivala Palić možete da pronađete na sajtu festivala.