Počinje 27. Pančevački Jazz festival… Za tri dana šest koncerata i tri jam sessiona uz vrhunske svetske džezere

0
116
Soul Matrix, foto Promo SM
Oglasi

27. Pančevački Jazz festival održaće se od 1. do 3. novembra u Dvorani Kulturnog centra Pančeva. U okviru ovogodišnjeg festivalskog izdanja na programu je 6 koncerata i 3 jam sessiona, a publika će imati priliku da uživa uz vrhunski džez sastava koji nam dolaze iz SAD, Italije, Izraela, Francuske, Austrije i Srbije.

Prve festivalske večeri, u petak 1. novembra od 20.00 natupiće izraelski pijanista i kompozitor Shai Maestro, dok je od 21.30 na programu koncert Robin McKelle: “Impressions of Ella” (SAD/Francuska). U subotu, 2. novembra od 20h slušaćemo Tsombanis 4 koji nam dolazi iz Austrije, a od 21.30 italijanski sastav Fabrizio Bosso Quartet: „We Wonder”. Poslednje večeri, u nedelju 3. novembra, od 20h na programu je koncert domaćeg sastava Soul Matrix, dok od 21.30 nastupa David Murray Quartet (SAD). Svake večeri od 23.00 u Foajeu publiku očekuju zanimljivi jam session-i.

Pijanista i kompozitor Šaj Maestro (1987) učio je klasični klavir od pete godine, a za džez se zainteresovao nekoliko godina kasnije čuvši Oskara Pitersona i Kita Džereta. Pohađao je prestižnu školu za izvođačke umetnosti Telma Jelin u Givatajimu, dva puta osvajajući nagrade na državnim takmičenjima. Ubrzo se obreo u triju kontrabasiste Avišaja Koena, stekavši izuzetnu pažnju džez zajednice sredinom dvehiljaditih godina. Posle pet godina rada u ovom sastavu, četiri snimljena albuma i nekoliko svetskih turneja, Maestro se preselio u Bruklin (Njujork), gde je 2011. godine započeo solo karijeru i snimio prvi album kao lider. Osim u malim sastavima, Maestro piše i aranžira muziku za velike džez orkestre (letos je nastupao sa amsterdamskim Jazz Orchestra of the Concertgebouw) i simfonijske orkestre (Orquestra de Câmara Portuguesa, Tokyo Philharmonic Orchestra), a i drži solo resitale, poput nastupa predviđenog za Pančevački džez festival. Takođe piše i muziku za filmove, kao i za pop i elektronske izvođače.

Shai Maestro, foto Liri Agamai

Vokalistkinja i kompozitorka Robin Mekel (Ročester, 1976) u svom izrazu vešto ukršta džez, soul, pop, gospel, bluz i tzv. američku pesmaricu. Među njenim ranim uticajima bile su Areta Frenklin, Tina Tarner i Dženis Džoplin, da bi se, kada ju je džez više zainteresovao, prirodno okrenula Eli Ficdžerald. Diskografski je debitovala 2006. godine albumom Introducing Robin McKelle, sa standardnim džez repertoarom u pratnji velikog orkestra. Aktuelno ostvarenje Impressions of Ella (2023) predstavlja ono što smo dugo čekali, prepoznajući sličnost njenog toplog alta sa glasom Ele Ficdžerald. U programu je niz numera koje je Ela proslavila poput April in Paris, Embraceable You, How High The Moon i Lush Life, kao i I Won’t Dance, u kojoj joj se u studiju pridružio Kurt Eling. Ovaj repertoar predstaviće na svom prvom nastupu u Srbiji, u pratnji prvoklasnih ritmičara sa francuske džez scene.

Robin McKelle, foto FrankBullitt

Ana Combanis (1994) muzičku karijeru započela je u rodnom Berlinu, a za master studije odabrala je Beč, gde je nastavila da živi i radi kao profesionalni muzičar. Ansambl Tsombanis 4 izaziva radoznalost već neobičnom postavom, sa dva kontrabasa, saksofonom i bubnjevima. Ovaj izbor ipak nije čudan ako bolje poznajemo afinitete liderke, koja pokazuje veću strast prema dubljim notama i nižim zvučnim registrima, dajući ovom delu zvučnog spektra veliki prostor – u slučaju ovog kvarteta takav njen karakter izvrsno manifestuje dupliranje basova u ritam sekciji. Dvojica kontrabasista su iskusni likovi sa evropske/austrijske džez scene: Švajcarac Andreas Velti član je i sastava Fabian Rucker 5, Tree, Azolia i Herbert/Waelti/Dés, a Manu Majr sastava Kompost 3, 5K HD, Gabbeh i Synesthetic 4 (8), između ostalog. Obojica drže i solo resitale. Drugačijeg tembra, Velti i Majr sviraju komplementarno jedan drugom, perfektno harmonizujući. Ritam sekciju zaokružuje Herbert Pirker, jedan od najtraženijih bubnjara na austrijskoj džez sceni (saradnje: Zina Parkins, Luj Sklavis, Volfgang Pušnig, Filip Nikrin, Lorenc Rab, Mario Rom’s Interzone, Shake Stew, Falb Fiction…).

Trubač i kompozitor Fabricio Boso (Torino, 1973) imao je samo pet godina kada je počeo da svira trubu po ugledu na oca, trubača-amatera, a sa petnaest je već diplomirao na konzervatorijumu Đuzepe Verdi u Torinu. Ubrzo je svirao prvi džem sešn, a u sedamnaestoj je postao član big benda saksofoniste Đanija Basa, sa kojim je prvi put snimao. Snimio je tridesetak albuma kao lider ili kolider, te još nekoliko desetina kao sajdmen. Dobijao je nagrade za najboljeg trubača i najbolji album u anketama magazina JazzIt i Musica Jazz (Top Jazz). Na aktuelnom albumu We Wonder (2022) predstavlja originalno viđenje muzike Stivija Vondera, što će biti i okosnica programa na Pančevačkom džez festivalu. Na repertoaru su numere iz najkreativnijih godina Vonderove karijere, poput Sir Duke, I Wish, Another Star i Isn’t She Lovely sa legendarnog albuma Songs in the Key of Life, čuvena balada Visions i popularna tema Overjoyed.

Vedrog prvodecembarskog popodneva 2021. godine, nekoliko muzičara i ljubitelja džeza diskutovalo je o pančevačkoj džez sceni za stolom pored klavira u Foajeu Kulturnog centra Pančeva. Kao plod diskusije prožete živopisnim anegdotama sa koncerata rodila se ideja o formiranju džez sastava koji bi osvežio lokalnu scenu i ostavio traga u muzičkom stvaralaštvu grada. Posle nekoliko obavljenih poziva, bubnjar Dušan Gnjidić i klavijaturista Goran Matić okupili su kvintet koji je iste večeri zasvirao u klubu BBC (Banat Blues Cafe).

Spektakularna završnica 40. Beogradskog džez festivala na rasprodatim koncertima Bila Frizela i Buena Vista All Stars

Nakon završenog nastupa bilo je jasno da je Pančevo dobilo novi džez kvintet pod nazivom Soul Matrix, a da je bend zavetovan da održi i uveliča taj plamen sazdan od emocija koji osvetljava put dušama slušalaca i nadahnjuje nove generacije ljubitelja muzike. U maju 2022. kvintet Soul Matrix je sa novim klavijaturistom Slađanom Đurićem održao prvi samostalni koncert u Dvorani Kulturnog centra Pančeva, a u želji da obogate zvuk proširili su sastav na nonet, kako će se predstaviti i na ovogodišnjem izdanju Pančevačkog džez festivala.

Njujorški tenor saksofonista, bas klarinetista i kompozitor Dejvid Mari slavno je ime svetskog džeza. Na sceni je prisutan od druge polovine sedamdesetih, objavio je preko 120 albuma kao lider ili kolider različitih sastava. Među brojnim žanrovima u kojima se oprobao su gospel, bluz, ritam i bluz, latin, tradicionalni, savremeni i avangardni džez, a nastupao je i sa pesnicima.

David Murray Quartet, foto Laurent Elie Badessi

Dobitnik je jednog Gremija, za najbolji instrumentalni džez album 1991, koji je bio posvećen Džonu Koltrejnu. Marijev aktuelni kvartet rođen je januara 2023. godine, kada su odmah rasprodali celu nedelju koncerata u čuvenom njujorškom klubu Village Vanguard. U ansamblu su istaknute ličnosti savremenog njujorškog džeza, Marta Sančez (klavir), Luk Stjuart (bas) i Rasel Karter (bubnjevi). Prvi album kvarteta, Francesca, objavljen je ovog proleća.

Ulatnice po ceni od 500 dinara za pojedinačno festivalsko veče mogu se kupiti na biletarnici KCP-a svakog radnog dana 13 do 21h, i subotom od 11 do 21h.

27. Pančevački Jazz Festival održava se uz pokroviteljstvo Grada Pančeva, Ministarstva kulture i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, i uz podršku Ambasade Izraela u Beogradu, Austrijskog kulturnog foruma ai Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime