Svečanim programom u Galeriji Kulturnog centra “Laza Kostić“ i atrijumu Gradske kuće otvoren je 7. Somborski filmski festival, koji se ove godine održava pod sloganom “Ukrštaj stvarnosti i snova“.
Festival će da traje do 6. jula, a organizuje ga Kulturni centar “Laza Kostić“.
“Ukrštaj stvarnosti i snova“… Sedmi Somborski filmski festival od 4. do 6. jula
Festival je otvoren izložbom “Milena i magija filma“, posvećenoj umetnici Mileni Pavlović Barili, koja je u svoje stvaralaštvo rano utkala duh i estetiku filma.
Izložbu su otvorile Ksenija Janković, direktorka KC “Laza Kostić“ i Violeta Tomić, istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Galerije Milene Pavlović Barili iz Požarevca.

Prilikom otvaranja izložbe predstavljen je životni i umetnički put Milene Pavlović Barili, a posetioci su imali priliku da vide i njen prvi uljani rad – portret Rudolfa Valentina.
Još kao učenica Umetničke škole u Beogradu (1922–1926), Milena je otkrila čaroliju filma u malom bioskopu dvora kralja Aleksandra i kraljice Marije, gde je zavolela glamur i egzotiku filmskih zvezda.

U nastavku večeri, u atrijumu Gradske kuće, uručena je nagrada “Specijalni Ernest“ za dosadašnji i budući doprinos filmskoj umetnosti, a ovogodišnji dobitnik je istaknuti glumac Bogdan Diklić.
Nagradu dodeljuje direkcija Somborskog filmskog festivala, u sastavu Dejan Dabić (selektor), Mihajlo Nestorović (umetnički direktor), Milivoje Mlađenović (programski direktor) i Ksenija Janković (direktorka festivala).
U obrazloženju se navodi da je Bogdan Diklić izuzetno analitičan, duhovit i promišljen glumac, čije uloge karakterišu preciznost i dubina.
Tokom više od pola veka rada, ostvario je više od 200 uloga na filmu, televiziji i pozorištu, ostavivši neizbrisiv trag u domaćoj kinematografiji.
Njegove antologijske role u filmovima kao što su “Nacionalna klasa”, “Variola vera”, “Maratonci trče počasni krug”, “Balkan ekspres”, “Sabirni centar”, “Bure baruta”, “Obrana i zaštita”, “Falsifikator”… urezale su se u kolektivnu svest publike svih generacija, potvrđujući njegov status jednog od najznačajnijih glumaca regiona.

Ksenija Janković, direktorka festivala, obratila se publici rečima:
– Velika je čast, ali i hrabrost i smelost, stajati večeras pred vama. Ponosni smo što smo uspeli da istrajemo i ove godine održimo festival, u nešto drugačijem ruhu, ali sa željom da očuvamo kontinuitet na koji su navikli naši sugrađani iz Sombora, kao i gosti iz drugih gradova. Zahvaljujem se svim gostima festivala, a posebno gospodinu Bogdanu Dikliću – njegovo prisustvo dodatno je osnažilo našu viziju Ernesta Bošnjaka da je Sombor zaista mali Holivud. Zahvalnost dugujem i lokalnoj samoupravi i Gradu Somboru, kao i našim brojnim sponzorima koji su nam ukazali poverenje i podršku, kao i celom timu Kulturnog centra. Žiža radosti koja u nama tinja je najvažnija – upravo ona nas vodi ka optimističnijoj realnosti. Zajedno ćemo pregurati ovaj ukrštaj stvarnosti i snova.
Bogdan Diklić, laureat nagrade zahvalio se na priznanju i rekao:
– Kada se čovek izuzetno raduje onda je bolje da ćuti. Da ne devalvira trenutak. Ovo je zaista lep trenutak za mene i čast mi je i zahvaljujem se direkciji festivala i vama što ste večeras došli. Ja se nalazim u toj životnoj dobi kada su zaređale gerijatrijske nagrade i priznanja i mislio sam da je Ernest jedna od tih nagrada. Međutim, nije. Zato što se ona dodeljuje za dosadašnji ali i budući doprinos, a to znači da ima šanse da još nešto u budućnosti radim.

Nagrada “Ernest“ Somborskog filmskog festivala nosi ime po pioniru srpskog i jugoslovenskog filma, Somborcu Ernestu Bošnjaku, prvom jugoslovenskom snimatelju, reditelju i producentu koji je još 1906. godine doneo kino-projektor u svoj rodni grad i otvorio bioskop.
Posle uručenja nagrade usledila je projekcija filma “Mali svet“ reditelja Miloša Radovića, u kome Diklić tumači jednu od ključnih uloga.

Festival je i ove godine otvorio vrata najmlađima, u okviru predfestivalskog programa prikazan je dečiji film “Planeta 7693“ reditelja Gojka Berkuljana.
Program se nastavlja u subotu, 5. jula, razgovorom sa Bogdanom Diklićem u okviru govornog formata “Espresso u 11“ u bašti Cafe Des Arts, koji će voditi Dejan Dabić.
U nedelju, 6. jula, biće predstavljene knjige “Filmska deca ulice“ autora Saše Radojevića i “Stanislav Krakov – među pokretnim slikama“ Mirka Demića, dok je za zatvaranje festivala zakazana projekcija filma “Granica“ reditelja, somborca Zorana Maširevića (koji se prikazuje u okviru programa “Kad bi Sombor bio Holivud“), uz nastup benda Šlagvort, koji izvodi muziku iz kultnih filmskih ostvarenja domaće i strane produkcije.