Noć veštica je pravo vreme za sve fanove horor žanra da pogledaju omiljene strašne filmove. Međutim, osim filmova, važna je i muzika koju slušamo tokom Noći vještica. Postoji toliko pjesama i albuma u vezi s ovim praznikom da stvarno nije nije lako odabrati one najbolje. Ipak, kolege iz vinylmeplease.com prihvatile su se tog zahtevnog zadatka, a u nastavku možete saznati kojih je to najboljih 10 albuma koje treba slušati za Helloween.
Bobby “Boris” Pickett & The Crypt-Kickers: The Original Monster Mash
Bobi Piket bio je nadobudni glumac danju, a pevač noću tokom 1962. godine. Na jednoj od tezgi zapazio ga je Boris Karlof koji je ubedio Bobija da treba da iskoriste taj njegov bit i napišu pesmu da zarade nešto para. Snimili su zajedno pesmu pod nazivom “Monster Mash” koja se našla na vrhu muzičkih top lista tog vremena. Posle uspeha s tim singlom, odlučili su da što pre objave i album, a on se zvao “The Original Monster Mash” i izašao je iste godine. Na albumu se osim pesme “Monster Mash” našlo još 14 pesama od kojih su najpoznatije bile “Rabian – The Fiendage Idol” i “Wolfbane”. Svaki fan Noći veštica morao bi u svojoj kolekciji da ima ovaj album.
Bauhaus: Burning from the Inside
Grupa Bauhaus osnovana je 1978. godine kao deo punk pokreta tog vremena. Bili su poznati po svom mračnom eksperimentalnom rocku, zaradivši reputaciju goth benda. Ono što razlikuje album “Burning from the Inside” od ranija tri albuma benda je to što je frontmen benda Piter Marfi bio bolestan tokom njegovog nastanka pa su preostali članovi benda Daniejl Eš, Kevin Haskins i Dejvid Džej odlučiti da snime album bez njega. To verovatno nije bilo korektno prema Marfiju, ali album je jednostavno savršen. Na njemu se nalazi nekoliko pesama koje opisuju Bauhaus iz ranijih dana kao što su “She’s In Parties” i “Love and Rocket”. Ovaj album posebno opisuje depresivne priče i uklapa se u priču vezanu uz Noć veštica.
Kavinsky: OutRun
Debitantski album “OutRun” Vinsenta Belorgija, poznatijeg pod imenom Kavinsky izašao je 2013. godine. Pesma “Nightcall” s ovog albuma našla se i na službenom albumu filmske muzike za film “Drive” iz 2011. godine. Album je inspirisan filmovima 80-ih, italijanskim horor filmovima i video igrama. Govori o čoveku koji je poginuo u automobilskoj nesreći 1986. godine vozeći svoj Ferrari Testarossu. Posle nekoliko godina vraća se kao zombi, nosi kožnu jaknu i vozi svoj Ferrari. Osim toga, pokazuje golu zadnjicu svojoj bivšoj devojci. Ovaj uglavnom instrumentalni album, sadrži i nekoliko sjajnih rifova na gitari. Ako razmišljate koji kostim izabrati za ovu Noć veštica, setite se albuma “OutRun” kao inspiracije.
Oingo Boingo: Dead Man’s Party
Tražite zabavni novotalasni album s ubojitim izborom pesama za svoju žurku povodom Noči veštica? Pravi sinonim za to su Oingo Boingo zahvaljujući njihovom petom studijskom albumu “Dead Man’s Party” koji je izašao 1985. godine. Naslovnica albuma prikazuje odavanje počasti meksičkom prazniku Dana mrtvih. Frontmen benda Deni Elfmen peva o noćnim morama o svetu punom požara i oštrica u svom krevetu. Najveći hit s ovog albuma bila je pesma “Weird Science”.
The Rocky Horror Picture Show Soundtrack
Predivna stvar vezana uz Noć veštica je kostimiranje i izlazak iz “sigurne” zone i rađenje nepredvidljivih stvari. Album filmske muzike “The Rocky Horror Picture Show” pravi je pokazatelj zastrašujućeg i sablasnog mesta. Ovaj horor film izašao je 1975. godine i govori o mladom ljubavnom paru koji se nađe zarobljen u dvorcu gde se održava neobična konvencija na kojoj upoznaju doktora Franka N. Furtera i Rifa Rafa, a mladi par svedoči rođenju čudnog stvorenja i ubistvu, zapetljani u mreži požude i strasti. Ovaj film prikazuje se širom Amerike svake godine na Noć veštica. Najpoznatije pesme s ovog albuma su “Dammit Janet”, “Touch-A, Touch-A, Touch Me” kao i dance hit “Time Warp”.
Siouxsie & The Banshees: Juju
Bend Siouxsie & The Banshees pomogao je da se definiše rana goth scena kao i otvori put psihodelične art pop kulture. Njihov album “Juju” iz 1981. godine bio je, kako su ga prozvali, “obred uvođenja u noćne more pune klaustrofobije koje noć punu horora čine savršenom”. Najveći hit ovog albuma bila je pesma S”pellbound” napucana i naelektrisana nabojem koju jednostavno morate da pojačate do maksimuma.
Rob Zombie: Hellbilly Deluxe
Album “Hellbilly Deluxe” pevača Roba Zombija iz 1998. godine kombinuje njegovu ljubav prema klasičnim horor filmovima s neverojatnim plesnim koracima koji čine ovaj album najboljim plesnim albumom Noći veštica. Kada prvi put čujete ovaj album, primetićete da nema previše razlike između ovog albuma i poslednjeg albuma “Astro-Creep: 2000” njegovog benda White Zombie. Najpoznatije pesme su “Dragula”, “Living Dead Girl” kao i veliki hit “Superbeast”.
The Cramps: Songs the Lord Taught Us
Debitantski album The Crampsa bio je album “Songs the Lord Taught Us” iz 1980. godine. Sniman je u Memfisu i produciran od strane Aleksa Čiltona. Bili su jedan od ranijih psihodeličnih bendova koji su kombinovali punk i rock, što ih je činilo jedinstvenim. Frontmen Luks Interior u svojim pesmam vrišti i urliče poput zvezdi horor filmova 50-ih godina prošlog veka. Pesma “TV Set” govori o tome kako Luks koristi nečije očne jabučice kao dugmad na svom televizoru, zatim pesma “I Was A Teenage Werewolf” koja se odnosi na istoimeni horor film iz 50-ih i za sam kraj pesma “Zombie Dance” u kojoj zombiji dodiruju svoje nožne prste.
The Nightmare Before Christmas Soundtrack
“The Nightmare Before Christmas” službeni je album muzike istoimenog filma iz 1993. godine produciran od strane Tima Bartona. Ovaj film je savršen jer kombinuje božićnu muziku i muziku za Noć veštica. Film govori o gradu pod imenom Noć veštica koji je prepun čudovišta koja obeležavaju svake godine svoj dan zahvaljujući Džeku Skelingtonu. Njemu je dosadilo da svake godine priređuje isti događaj. Otkrio je vrata koja vode u Božićni grad i odveo je tamo sve svoje prijatelje. Najpoznatije pesme su “Opening”, “Closing”, “This is Halloween”, “What’s This” i “Sally’s Song”.
Nick Cave & The Bad Seeds: Murder Ballads
Ako umetnik snimi baladu o ubistvu, to je obično jedna pesma prema 1000 sličnih. Po tome je Nik Kejv drugačiji jer je on snimio ceo album posvećen toj tematici. Album “Murder Ballads” iz 1996. godine sadrži 9 pesama o ljudima koji su ubijeni od strane stranaca ili voljenih, ubice su bili muškarci, žene pa čak i jedna tinejdžerka. Kejv je preneo ove morbidne misli u svoje pesme, kroz goth, rock i country-rock muziku. Najpoznatije pesme s ovog albuma su “Stagger Lee”, “O’Malley’s Bar” i “Song of Joy”. Budimo realni, kome treba horor film kada može da sluša ovaj morbidni album?
HL/Izvor: soundguardian.com