Bivši glavni finansijski direktor kompanije Gibson Brands, Benson Vu, vratio se da bi pružio slamku spasa legendarnom proizvođaču muzičkih instrumenata. On je odmah po povratku uspostavio ključne rokove duga koji bi mogli da preoblikuju vlasničku strukturu kompanije.
Benson se vratio u kompaniju iz Nešvila da preuzme finansijske operacije od Bila Lornesa, koji je nedavno napustio kompaniju posle manje od godinu dana na mestu finansijskog direktora. Vu, koji je napravio karijeru radeći u kompanijama u nevolji ili u velikim promenama, sarađivao je s Gibsonom oko godinu dana, od kraja 2015. godine.
– Uzbuđeni smo i zadovoljni što se Benson vratio u porodicu Gibson Brands – izjavio je predsednik i generalni direktor Gibsona Henri Juskjevič.
– On dobro poznaje industriju, našu trenutnu delatnost i vole ga i poštuju svi u Gibsonu i svi sa kojima je radio. Uvereni smo da će doprineti napredovanju kompanije – rekao je Juskijevič, a prenosi Nashville Post.
Vu nije napustio orbitu Gibsona kada je napustio kompaniju pre više od godinu dana. On je otišao na mesto direktora Teac Corp., japanskog proizvođača vrhunske audio opreme i zvučnih rekordera koji je većinski vlasnik Gibsona od 2013. godine.
[infobox title=’Kaskaju za Fenderom’]
Ova borba možda predstavlja iznenađenje za one koji vide kako se Gibson gitare prodaju za šestocifrene iznose na sajtovima za instrumente. I zaista, Gibson Les Paul Standard iz 1960. godine bi mogao biti vaš ukoliko imate 595.000 dolara viška, ali kompanija vidi malo materijalne koristi od prodaje korišćenih predmeta, a njihovi novi modeli nisu bili baš toliko uspešni. Nasuprot tome, glavni konkurent Fender zadržao se iznad vode uvođenjem budžetskih oraničenja poslednjih godina, što je potez koji je Gibson tek nedavno prihvatio.[/infobox]
Ipak, bitka neće biti laka.
Analitičari kompanije Standard & Poor’s u sredu su smanjili rejting Gibson Brandsa, rekavši da je bankrot kompanije sada još verovatniji nego ranije zbog neizvršavanja rokova dospeća duga.
Da podsetimo, Gibson Brands Inc, jedna od dve najpoznatije gitarske kompanije u istoriji muzike, suočila se sa bankrotom posle višegodišnjih izazova. Kompanija, čiji godišnji prihodi iznose više od milijardu dolara, manje od šest meseci deli od naplate duga od 375 miliona dolara. Tome se dodaje još 145 miliona dolara u bankarskim kreditima, koji će biti naplaćeni odmah, ukoliko se prvi dug iz 2013. godine ne refinansira do 23. jula.
Bil Lorens, glavni finansijski direktor, nedavno je otišao iz kompanije, posle samo nekoliko meseci u toj ulozi. Kompanija se, takođe, preselila iz svojih kancelarija u Nešvilu, u kojima je bila od kada je tamo došla iz Kalamazua u Mičigenu osamdesetih godina.
[infobox title=’Sinonim za rokenrol’]
Kompanija Gibson je sinonim za rokenrol još od pedesetih godina prošlog veka, sa svojim modelima među kojima su najpopularniji Les Paul, SG, Firebird i nekoliko poluakustičnih linija. Koristio ih je praktično svaki slavni gitarista, od Čaka Berija i B.B. Kinga, preko Džimija Pejdža, Erika Kleptona i Boba Marlija, pa sve do Sleša, Džonija Mara i Gerija Klarka Džuniora. Ipak, kako je rok muzika sve manje zastupljena u mejnstrimu, tako pada i prodaja gitara, koje čine najveći deo Gibsonovog posla.[/infobox]
Kompanija Gibson je izdala saopštenje prošle sedmice, nekoliko dana nakon što je Nashville Post objavio izveštaj, u kojem piše da je “ispunila sve trenutne obaveze prema vlasnicima obveznica, da je u postupku dogovaranja novih kreditnih sredstava u zamenu za obveznice i u potpunosti očekuje da obveznice budu refinansirane u redovnom poslovanju”.
Henri Juskjevič, dugogodišnji vlasnik i izvršni direktor, rekao je da Gibson radi sa investicionom bankom Jefferies, koja upravlja procesom refinansiranja.
Insajderi, međutim, kažu da se kompanija, koju je osnovao Orvil Gibson 1902. godine, već nekoliko godina bori za opstanak pod rukovodstvom Juskijeviča, koji se bavi drugim vrstama prihoda, uključujući i elektronske kompanije koje je Gibson kupio, dok je prodaja gitara pala u protekloj deceniji.
HL/Izvor: Neshville Post