Branimir Džoni Štulić, jedna od najvećih rok ikona s ovih prostora, proslavio je pre nekoliko dana 64. rođendan. Ili ga se samo setio, jer svi oni koji su odrasli na njegovim pesmama znaju da su stvari poput rođendana za njega trivijalnost.
U svakom slučaju, Štulić se odavno povukao iz javnosti, s medijima komunicira retko, a tek povremeno na YouTube postavi neki svoj novi snimak, obradu svoje ili tuđe pjesme.
Štulića mnogi opisuju kao najvećeg rok poetu ovih prostora ikada, a šta je rok poeta ili bilo koji drugi pesnik bez svojih izvora inspiracije.
E pa… ko su žene i muškarci o kojima je Džoni pisao i pevao?
Gracija
Jedno od najpoznatijih ženskih imena u pesmama Džonija Štulića svakako je Gracija. U knjizi “Fantom slobode” Hrvoja Horvata otkriveno je da je Gracija Pedić bila devojka u koju se Štulić zaljubio za vreme letovanja na ostrvu Silba, gde je često boravio. Ubrzo nakon susreta s fatalnom Gracijom, Štulić je ostavio tadašnju devojku Branku Bakarić i Graciji posvetio jednu od svojih najvećih pesama.
– Sećam se tog letovanja na Silbi, a sećam se i Gracije. Štulić je te večeri samo došao do mene i počeo da svira jednu strašnu, strašnu stvar. Za jedan dan napravio je dve pjesme koje su se kasnije našle na albumu “Sunčana strana ulice” – ispričao je scenograf Dalibor Laginja u dokumentarnom filmu “Kad Miki kaže da se boji”.
Marina
U knjizi “Fantom slobode” stoji da je Marina, kojoj je Štulić posvetio istoimenu pesmu, bila studenkinja istorije umetnosti iz Istre. Danas se navodno bavi grnčarstvom. Nije se pojavila ni u filmu niti je svedočila autorima knjiga o Azri i Štuliću.
https://www.youtube.com/watch?v=EmF8efV0fXA
Suzy F
Suzy F još jedna je Štulićeva ljubav sa Silbe. U to doba, Silba je bila “savršeno okruženje za duhovni razvoj mladeži”. Kamp u kojem su letovali bio je odsečen od sveta, a po hranu i vodu su morali u susedno selo. Silba je bila atraktivna i njihovim vršnjacima iz svih delova Europe, pa se tamo jednog leta pojavila i Austrijanka Suzy F.
https://www.youtube.com/watch?v=UPwjU9dZ4eg
Mirna
Mirna Crnobori glavna je junakinja pjesme “Slučajan susret”, što je i sama potvrdila u filmu “Kad Miki kaže da se boji”, 2005. godine.
– Džoni je bio jedna vrlo pozitivna figura, blag čovek, osjetljiv i u kontaktu s ljudima vrlo oprezan. Nije figurirao kao važna faca u početku, bio je neobična ptica u jatu, čudan čovek. Bili smo susedi, prozor do prozora, i te su pesme moje, iako se nikad potpuno nisam osetila njegovim prijateljem – rekla je Mirna koja danas takođe živi u Holandiji.
Branka Bakarić
Jedan od najvećih Azrinih hitova “Odlazak u noć” opisuje Štulićevu avanturu, kasnije i vezu, s Brankom Bakarić, ćerkom visokog partijskog funkcionera Vladimira Bakarića.
– Jako sam se mlada udala i razvela. Nakon razvoda sam se vratila svojim roditeljima i išla sam na neku žurku, gde sam upoznala Štulića. Sutradan je ta ista ekipa s tuluma organizovala neki izlet i tamo sam se ja približila Džoniju i uspela da ga nagovorim da se ponovno nađe sa mnom. On je dolazio iz svog dela grada pešice, ja iz svoga autom i kada bismo se sastali, odlazili bismo zajedno, u noć – rekla je Branka koja se takođe pojavila u spomenutom dokumentarcu.
https://www.youtube.com/watch?v=_cmjqxBNcyQ
Vesna i Vlatka Pirš
“Dignem glavu, a tamo Maja Prišt”, stih je iz pesme “Lijepe žene prolaze kroz grad” koju je Štulić napisao Vlatki Pirš koju je preimenovao u Maju Prišt “jer ga nije doživljavala”. Postoji i neobjavljena pesma “Jesi li sreo djevojku slatku kao V.P.?”, takođe napisana Vlatki, kad je Štulić bio malo bolje raspoložen.
Snježana Banović
Snježana Banović je glavna junakinja Štulićevih stihova. Njoj su posvećene neke od najlepših Azrinih pesama, kao što su “Život običnog tempa”, “Jesi li sama večeras”, “Volim te kad pričaš” i “Usne vrele višnje”.
Za radio Totalni FM Split, Snježana je prošle godine progovorila o životu sa Štulićem i priznala da još uvek čuva uokviren rukopis pesme “Volim te kad pričaš” i da je to sve što je od njih dvoje ostalo.
– Jedna pjesma, koju sam ja kasnije čula, krajem osamdesetih, kada više nismo bili u dobrim odnosima je prepev “Are you lonesome tonight”, odnosno “Jesi li sama večeras” tačan je opis nekoliko događaja iz našeg zajedničkog života. Ta pesma mi je možda i najdraža.
Čera
“Večeras sam s Čerom bio, u Kavkazu uz pljuge i pivo”; stih iz pesme “Pametni i knjiški ljudi”, govori o Velimiru Čeriću – Čeri, danas javnom beležniku koji je u doba druženja s Džonijem u Kavkazu “jedini imao love, dok su ostali žicali za pivo”.
– U jednom trenutku sam mu rekao da osnivam bend, ne znam zašto… Možda iz fore, možda sam to i hteo, ali nisam nikada realizovao – rekao je Čera.
Tko to tamo pjeva?
Deo fanova Džonija Štulića voli da misli da je pesma “Tko to tamo pjeva”, u kojoj se Štulić obračunava s neimenovanom političkom figurom napisana Josipu Brozu Titu.
“Blindirani brodovi vozili te na četiri strane, zbilja si bio dosljedan i velikodušan rođače, raspolagati tuđom mukom nije mala zajebancija” zaista može da se protumači kao da se Štulić obraća Titu, pogotovo jer se na koncertima provlačila i verzija “Zbilja si bio dosljedan i nesvrstan, rođače”.
https://www.youtube.com/watch?v=dCxt7S4XyUA
Ko je Miki?
Miki, najpoznatiji junak Štulićevih pesama čije se ime spominje u tri pesme (Kad Miki kaže da se boji, Marina i Poljubi me), zapravo nije stvarna osoba. Neli Mindoljević, Štulićeva prijateljica iz mladosti kaže da je Miki zapravo mali građanin, obični čovek u čiju se kožu Štulić povremeno “stavljao“.
“Kupališna sezona počinje, idite na more, oceane, i čuvajte se ajkula, motrite na ljude – ovo su nesigurna vremena, Miki ostani kod kuće.”
A ko je bila Krvava Meri? To je ostala tajna…
HL/Izvor: Index.hr