Prava je retkost da se u muzičkom svetu bubnjari nađu u prvom planu (čast izuzecima), a pored basista, oni su članovi benda koji se najčešće smatraju lako zamenjivima.
A kada je bend u pitanju, šale na račun bubnjara su najčešće: “Kako znate da je bina dobro nivelisana? Tako što bubnjaru curi pljuvačka jednako sa obe strane usta”.
Da, nije lako bubnjarima, ali evo zanimljivog istraživanja koja će sigurno obradovati ove muzičare.
Istraživanja kažu da bubnjari imaju prednost nad svima ostalima. Sajt Mic iskombinovao je nekoliko stručnih studija, koje pokazuju da su ovi muzičari ne samo pametniji od svojih kolega u bendu, već i da pozitivno utiču na sve oko sebe.
Istraživači iz instituta Karolinska iz Stokholma su otkrili da su, kada su odsvirali seriju udaraca, oni bubnjari koji su imali bolji ritam postigli i bolje rezultate na testu inteligencije.
Ispostavilo se da je korišćenje različitih delova bubnjeva kako bi se održao jedan stabilan ritam ustvari izraz urođenih veština za rešavanje problema.
Druge studije pokazuju da ritmika, u stvari, može da učini ljude pametnijima. Profesor psihologije sa Univerziteta u Vašingtonu utvrdio je da su njegovi učenici imali bolje rezultate nakon što su bili podvrgnuti ritmičkom svetlu i zvučnoj terapiji.
Istraživači sa medicinskog Univerziteta u Teksasu, koji su koristili isti metod na dečacima iz osnovnih i srednjih škola sa poremećajem nedostatka pažnje, zabeljeili su efekat koji je uporediv sa onim koji izaziva Ritalin. Zapravo, rezultat IQ-a dečaka je porastao i ostao na tom nivou.
Ako vam ovo zvuči neverovatno, reći ćemo vam da postoje izveštaji koji ukazuju na to da je sviranje bubnjeva igralo veoma važnu ulogu u razvoju civilizacije.
Istraživači na Univerzitetu u Oksfordu otkrili su da bubnjari stvaraju prirodno dobro raspoloženje kada sviraju zajedno, povećavaju kod slušalaca osećaj sreće i podižu prag bola.
Oni su došli do rezultata da je ova ritmička euforija možda bila ključna da čovečanstvo uspostavi zajednice i društva. U suštini, udaranje bubnjeva u krugu bilo je osnova koja je omogućila nastanak ljudskog društva.
I za kraj, stiže jedan “metak u srce” ritam mašina: kada bubnjari naprave grešku u ritmu, oni ustvari hvataju prirodni ritam, koji se rasprostire celom Zemljom.
Istraživači sa Harvarda otkrili su da se unutrašnji sat bubnjara ne kreće linearno kao pravi sat, već u talasima.
Ovakav šablon ritma nalazi se u ljudskim moždanim talasima, otkucajima srca dok spavamo i nervnim završecima u ušima mačaka.
Dakle, kada bubnjar ispadne iz ritma, on ustvari samo hvata elementarni ritam sveta.
Da rezimiramo: znači, bubnjari su pametniji od nas, jer su više od nas u skladu sa prirodom i oni su razlog što svi mi živimo u društvenim zajednicama.
Da vidimo ko će sad da pravi neslane šale na račun bubnjara?
https://www.youtube.com/watch?v=NPEtThF8i7o
Izvor: bosonoga.com