Novosnimljeni podcast dotaći će se pitanja da li je najpoznatiji hit Scorpionsa “Wind of Change” zaista napisala CIA kao propagandu tokom Hladnog rata. Glavni pevač benda, Klaus Majne, službeno je naveden kao autor pesme.
Produciran od strane Crooked Media i Pineapple Street Studios, osmodelni podcast serijal, pod nazivom “Wind of Change”, premijeru će doživeti na Spotifyu 11. maja a vodiće je istraživački novinar The New Yorkera Patrik Raden Kif.
– To je priča koja se proteže kroz muzičke žanrove, preko granica i razdoblja istorije – rekao je Kif za Deadline. – Dakle, meni je bilo važno da čujete muziku, naglaske i glasove i prosudite sami ko bi mogao da govori laži, a ko istinu. Tako sam se zabavljao istražujući ovu ludu priču tokom godinu dana, istražujući mračne poteze istorije hladnog rata i obavljajući gotovo stotinu intervjua u četiri zemlje s rokerima i špijunima. Jedva čekam da to podelim sa svetom.
SCORPIONS PREDSTAVILI SVOJE ROCK AND ROLL PIĆE… VISKI, NARAVNO
Još 2015. godine Scorpionsi su objasnili kako je “Wind of Change” napisan nakon što su primetili drugačiju atmosferu u Rusiji nakon što su prvi put posetili tu zemlju u sklopu turneje kojom su promovisali album “Savage Amusment” 1988. godine i godinu kasnije kada su s drugim velikanima roka nastupili u sklopu Moscow Music Peace Festivala. Prema prisećanju gitariste Rudolfa Šenkera, iza gvozdene zavese su otišli kako bi pomogli u promeni percepcije Nemaca u regionu koji je pretrpeo toliko mnogo posle 2. Svetskog rata.
– Želeli smo da pokažemo ruskom narodu da stasava nova generacija Nemaca – rekao je. – Oni ne dolaze s tenkovima i oružjem kako bi vodili rat – stižu s gitarama i rock’n’ rollom kako bi doneli ljubav.
VREDELO JE ČEKATI POLA VEKA… EVO KAKO JE BILO NA SCORPIONSIMA U ARENI…
– Bilo je toliko emotivnih trenutaka u Moskvi – dodao je Majne. – Pretpostavljam da je to mogao biti Bon Džovi ili Motley Crüe, bilo ko od ovih koji su otišli kući nadahnuti onim što su videli, ali za njih je to bilo u fazonu:” Hej! Protresli smo Sovjetski savez, momci!”. Za nas je možda bilo drugačije. Videli smo toliko promena od Lenjingrada ’88. do Moskve ’89. To je bila inspiracija za “Wind of Change”.
HL/Izvor: soundguardian.com