Nagrada “Ramonda serbika” piscu Zoranu Živkoviću

0
263
Zoran Živkovič/Photo: YouTube printscreen
Oglasi

Nagrada “Ramonda serbika” za “sveukupno višegodišnje stvaralaštvo koje je ostavilo poseban pečat u istoriji savremene književnosti” biće dodaljena srpskom piscu Zoranu Živkoviću, saopštio je Niški kulturni centar.

Odluku o laureatu “Ramonda serbike” za 2023. godinu jednoglasno je doneo tročlani žiri u čijem su sastavu Goran Petrović, prošlogodišnji dobitnik, kao i Dejan Stojiljković, književnik i Dejan Milutinović, profesor Departmana za srbistiku Filozofskog fakulteta u Nišu.

Ovu nagradu, 28. put, dodeljuje Međunarodna književna kolonija “Sićevo”, koja se održava od 1991. godine i najstarija je takva književna manifestacija u ovom delu Evrope.

“Baveći se (naučnom) fantastikom, Zoran Živković ostvaruje monumentalni opus, čija se sveobuhvatnost ogleda kako u literaturi (književno stvaralaštvo, istraživački i urednički rad, prevođenje), tako i u drugim medijima (film i televizija). On je postavio ne samo temelje SF-a u srpskoj kulturi, već i stvorio dela koja danas spadaju u klasike ovog žanra svetske književnosti. O tome najbolje govori činjenica da je objavljeno 117 stranih izdanja njegovih knjiga, na dvadeset jezika, što ga svrstava u kategoriju naših najprevođenijih živih pisaca”, navodi se u obrazloženju odluke o dodeli nagrade ovom piscu, esejisti, prevodiocu, izdavaču, uredniku, scenaristi i univerzitetskom profesoru.

Živkoviću će nagrada biti svečano uručena na otvaranju 32. Međunarodne književne kolonije Sićevo, koja će se održati od 12. do 17. septembra u živopisnom niškom selu Sićevo.

Osnivač kolonije je Mihajlo Ignjatović, nekadašnji niški pisac i književni prevodilac, a utemeljivači su Kulturno prosvetna zajednica i Društvo književnika Niša.

Nagrada nazvana po “cvetu feniksu”

Ramonda Serbica

Glavna nagrada Književne kolonije Sićevo nazvana je po retkoj biljci ramonda serbica (“cvet feniks” ili “kolačić”) koju je otkrio Josif Pančić 1874. godine u rejonu Sićevačke klisure i sela Sićevo. Drugi stručni izvori navode da je otkrivena na obroncima planine Rtanj, iznad Sokobanje. Za ovaj cvet je između ostalog karakteristično da i kada se potpuno osuši može ponovo da oživi ukoliko se zalije, što je retkost među biljkama cvetnicama.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime