Muzička terapija jedan je od dobrih načina da se ubrza oporavak od moždanog udara, pokazalo je istraživanje britanskih naučnika
Doktor Aleks Strit sproveo je studiju na pacijentima u bolnici Adenbruk u Kembridžu. Ustanovljeno je da slušanje muzike podstiče aktivnost mozga i podiže raspoloženje, a samim tim i poboljšava život obolelih od moždanog udara.
U Velikoj Britaniji moždani udar je vodeći uzrok invaliditeta i uzrokuje probleme sa motoričkim sposobnostima, pa sviranje klavijatura, bubnjeva i udaraljki, u znatnoj meri pomaže pacijentima. Pokazalo se da ova vrsta terapije pomaže u rehabilitaciji ruku, poboljšava spretnost prstiju i motoriku, koja je usled moždanog udara bila narušena, vraća “u normalu”.
SLUŠANJE MUZIKE TOKOM VOŽNJE SMANJUJE STRES… KOD ŽENA SIGURNO, ZA MUŠKARCE NIJE DOKAZANO ?
Muzikoterapija poboljšava i koncentraciju, što je veoma značajno ako se zna da su među posledicama moždanog udara teškoće sa govorom i pamćenjem. U studiji dr Strita, kako je preneo časopis “Topics in Stroke Rehabilitation”, za sve godine učestvovalo je 177 pacijenata u 675 terapija.
Kao korisna ili vrlo korisna muzička terapija se pokazala za 139 pacijenata, a od 52 pacijenta koji su ispunili upitnike raspoloženja nakon te terapije, došlo je do smanjenja depresivnih epizoda. Takođe je primećen i pozitivan uticaj ove terapije kod pacijenata koji su imali govorne i jezičke probleme.
78 MINUTA SLUŠANJA MUZIKE DNEVNO… TO JE DOZA KOJA JE NAŠEM MOZGU NEOPHODNA DA OSTANE “NORMALAN”
Dr Aleks Strit je objasnio i kako se terapija izvodi da bi bila delotvorna: pacijenti sviraju muziku sa muzičkim terapeutom i odmah dobijaju neposredne povratne informacije, kroz zvuke koje stvaraju.
HL/Izvor: magazin.novosti.rs