Markesovim sinovima zafalile pare, pa odlučili da objave njegov nedovršeni roman koji je pisao dok se borio s demencijom…

0
333
Gabrijel Garsija Markes/ Photo: Antonio Galves (promo Institut Servantes)
Oglasi

Knjigu “Vidimo se u avgustu”, Gabrijela Garsije Markesa, njegovi sinovi su odlučili da objave uprkos demenciji sa kojom se čuveni nobelovac borio dok je pisao tokom poslednjih godina svog života.

U aprilu će biti deset godina od kada je umro, a 6. marta, na dan njegovog rođendana, u gotovo svim zemljama španskog govornog područja biće objavljena njegova posthumna knjiga, “En Agosto Nos Vemos” (Vidimo se u avgustu).

Otkriven nedovršeni roman Gabrijela Garsije Markesa, krenula polemika o tome da li treba da bude objavljen…

Markesovo poslednje delo, za koje dok je još bio zdrav nije imao vremena da napiše završnu verziju rukopisa, a koje su, nakon dugog razmišljanja, njegova porodica i izdavači odlučili da objave, jedan od globalno najiščekivanijih ovogodišnjih naslova.

Tokom prvih godina nakon piščeve smrti njegovi sinovi nisu bili spremni za ovaj korak. Međutim, sa ove vremenske distance, složili su se sa mišljenjem urednika i izdavača da je rukopis najprevođenijeg autora koji je pisao na španskom jeziku bitno književno nasleđe Kolumbije a i šire, i da knjigu, uprkos okolnostima u kojima je nastajala, treba objaviti.

– Čitajući ga još jednom, gotovo deset godina nakon njegove smrti, shvatili smo da tekst sadrži sve bitno za njegovo stvaralaštvo – rekli su sinovi slavnog književnika.

DOSTUPNO SVIMA I ZA SVA VREMENA… Arhiva Gabrijela Garsije Markesa sada je na internetu

Deo tog romana objavljen je kao kratka priča u kolumbijskom časopisu Cambio 1999. godine. U centru priče je sredovečna udata žena koja redovno, jednom godišnje, putuje na tropsko ostrvo gde obilazi majčin grob i doživljava erotsku aferu.

Već tada se nagađalo da je spomenuta kratka priča fragment iz romana na kojem Markes radi. Nakon autorove smrti subina knjige bila je nepoznata.

Roman izdavači najavljuju kao “istraživanje ženstvenosti, seksualnosti i želje, apsolutno zadivljujuće i moderno”, što predstavlja “veličanstvenu završnicu nasleđa autora”, navodi Jutarnji list.

Oglasi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite vaš komntar!
Unesi svoje ime