Uneskov Međuvladin komitet za nematerijalno kulturno nasleđe usvojio je odluku o upisu Kovačičkog naivnog slikarstva na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. Odluka je doneta na 19. zasedanju Komiteta koje se održava od 2. do 7. decembra 2024. godine u Paragvaju.
Nominaciju je, na osnovu odluke Ministarstva kulture, pripremio Centar za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju, u saradnji sa Opštinom Kovačica, Galerijom i Fondacijom Babka i Galerijom naivne umetnosti Kovačica koje su predlagači elementa. Podršku u izradi nominacije pružili su i Muzej Vojvodine, Muzej vojvođanskih Slovaka, Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine u Srbiji Opštinska biblioteka Kovačica i druge institucije, kao i pojedinci – slikari iz Kovačice, Padine i drugih mesta, čime je obezbeđena široka podrška zajednice nominaciji.
Na 19. zasadnutí Výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva sa okrem slovenského projektu ÚĽUV bude rozhodovať aj…
Posted by Stála delegácia SR pri UNESCO / La Délégation slovaque auprès de l’UNESCO on Saturday 30 November 2024
Danijela Filipović, viša kustoskinja i načelnica Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju rekla je da je odluka doneta jednoglasno.
– Predlog je prihvaćen bez bilo kakvih pitanja. Evaluaciono telo dalo je u potpunosti pozitivnu ocenu, što je još jednom potvrdilo da su nominacije koje predlaže Centar stručno pripremljene i u skladu sa postavljenim standardima – naglasila je Filipović.
Direktor Etnografskog muzeja Marko Krstić, istakao je da je ovo još jedna diplomatska pobeda Srbije, Etnografskog muzeja i Centra za kulturno nematerijalno nasleđe.
– Veoma smo srećni što je kovačičko naivno slikarstvo uvršetno na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. Ovo nam je šesti upis na Uneskovu listu i trenutno radimo na upisu pirostskog ćilimarstva – objasnio je Krstić.
Etnografski muzej, naveo je Krstić će i na ovaj način nastaviti da čuva kulturno nasleđe građana Srbije.
Kovačičko naivno slikarstvo se odnosi na znanja i veštine slikanja i oslikavanja predmeta sa izraženim prikazima narodnog života, ruralne sredine i svakodnevnice, koje se generacijama neguje u Kovačici. Prepoznato pod različitim nazivima – narodno slikarstvo, iskreno, samouko, slovačko naivno slikarstvo, nastalo je pod uticajima narodnog stvaralaštva i u značajnoj meri održava odnos pojedinca i zajednice prema društvenom i prirodnom okruženju.