Nekoliko sati posle smrti Prinsa fanovi su se okupili u Mineapolisu i spontano počeli da pevaju njegove najveće hitove. Novinar Star Tribunea Aron Lavinski snimio je i na Twitter stavio video u kojem fanovi pevaju “Purple Rain”.
Ali, izdavačka kuća Universal Music, koja je vlasnik prava na Prinsovu muzičku zaostavštinu, sudskim putem uspela je da skine video s interneta. Tvrde da se radi o povredi autorskih prava i da snimak krši Digital Millennium Copyright Act (DMCA) koji datira iz 1998. godine.
Zakonski akt donesen je da bi se pod kontrolu stavile tada nove peer-to-peer platforme koje su besplatno delile muziku i druge autorske radove, kao što je bio Napster.
Sa druge strane, prema DMCA-u autorska dela mogu da se slobodno koriste u neprofitne, nekomercijalne i obrazovne svrhe, a u nekim situacijama dozvoljava se i korišćenje u vestima, odnosno u informativne svrhe.
Video fanova objavljen je samo na privatnom Twitteru novinara, koji je zgrožen ovakvom odlukom.
This is very disturbing: Universal Music filed a DCMA takedown on a video I shot of thousands of Prince fans singing Purple Rain the night of his death. This was clearly fair use and UMPG and Twitter are in the wrong. https://t.co/FOSlPdCqV7
— Aaron Lavinsky (@ADLavinsky) July 25, 2018
Mnogi se sada pitaju gde su granice zaštite autorskih prava? Odnosno, da li postoji i jedna situacija u kojoj smemo da repliciramo pesme i druge autorske radove pod uslovom da na njima ne zarađujemo i ne prikazujemo ih kao svoje?
Uzimajući u obzir rigorozne zakone izgleda da bi glasno pevanje omiljene pesme na ulici isto tako moglo da bude povreda autorskih prava.
U tom slučaju pitanje se nameće samo od sebe – za koga je ta muzika i za koga su je umetnici radili, svoje fanove ili izdavačke kuće?
Izvor: 100posto.hr