Iako mu je trebalo nekoliko godina da razvije svoj pogled na globalno tržište, Dejvid Bouvi postao je jedna od najkreativnijih sila svoje generacije početkom 1970-ih.
Posle obećavajućeg rada na pesmama ‘Space Oddity’ i ‘Hunky Dory’, muzički kameleon postigao je prvi vrhunac u konceptualnom albumu “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars”.
Pariz će, prvi u svetu, od ponedeljka imati ulicu Dejvida Bouvija…
Bouvi je održao odličan nivo tokom sredine 1970-ih i dostigao još jedan umetnički vrhunac sa svojom slavnom Berlinskim trilogijom: “Low”, “Heroes” i “Lodger”. Daleko od glamuroznog sjaja Ziggy Stardusta, ovi albumi bili su eksperimentalniji, koristeći najsavremenije sintisajzerske teksture i metode produkcije zahvaljujući Brajanu Inou i Toniju Viskontiju.
Berlinska trilogija bila je gotovo univerzalno inspirisana avanturama Bouvija i Igija Popa na evropskom kontinentu. Kako se može pretpostaviti, veći deo vremena proveli su u nemačkoj prestonici, Berlinu, koji je tada bio podeljen na dva dela Berlinskim zidom dugim 155 kilometara, koji je razdvajao Istočnu i Zapadnu Nemačku.
Bezlični amater koji peva pogrešne note… Tako je “stručni” BBC žiri procenio Dejvida Bouvija na prvoj audiciji
Inspirisan politički nametnutom podelom grada, Bouvi je napisao singl ‘Heroes’ 1977. godine, možda svoj najpopularniji hit iz berlinske ere. Umesto klasičnog refrena, Boui koristi motiv i završni refren “We can be heroes”, koji se odnosi na naratora i njegovu ljubavnicu.
Bouvi je znao bolje nego da jednostavno ispriča svoju priču, ali znajući situaciju u vreme pisanja, očigledno je na koji zid se odnosi peti stih.
Da li ste baš pažljivo preslušali “Master of Puppets”? Da li ste prepoznali omaž Dejvidu Bouviju…
Ranije u pesmi, “I wish you could swim/ Like the dolphins, like dolphins can swim”, sugeriše da narator želi da njegova ljubavnica, navodno zarobljena na istočnonemačkoj strani zida, uživa u slobodi velikog mora. Zatim Bouvi peva, “We can beat them, for ever and ever”, verovatno aludirajući na Grenztruppen, koji su čuvali zid.
U petom stihu, tik pre završnog refrena, Bouvi peva, “I, I can remember/ Standing, by the wall/ And the guns, shot above our heads/ And we kissed, as though nothing could fall”. Ovaj deo priče vidi par kako se suprotstavlja ustrojstvu u ime ljubavi, rizikujući svoje živote dok lete meci.
Dejv Gan nema dilemu: Uvek je bio i uvek će biti Bouvi…
Priča ispričana u pesmi ‘Heroes’ je, naravno, fantazija, ali zasnovana na veoma stvarnim događajima.
– Jednog dana, Dejvid je objavio da ima tekst napisan za ‘Heroes’, ali da mora da napiše još nekoliko stihova. I tog dana, Antonia Mas, koja je pevala prateće vokale na ‘Beauty and the Beast’, bila je u studiju – ispričao je Viskonti u ranijem intervjuu za BBC.
– Dejvid nije mogao da se koncentriše dok smo mi bili u studiju, pa nam je rekao, ‘da li biste vas dvoje izašli u šetnju?’ ali to nije bilo sjajno mesto za šetnju – nastavio je. – Tako smo šetali iza studija i mogli smo da vidimo kontrolnu sobu, a pretpostavljam da smo i mi bili vidljivi jer smo Antonia i ja razmenili poljubac pored zida. Vratili smo se u studio, a Dejvid se smeškao. Imao je onu vrstu smeha mačke koja je pojela krem, a ja sam rekao, ‘Šta ima?’ i rekao je, “pa videli smo vas kako se ljubite pored zida, i to je ušlo u pesmu”.
Depeche Mode obradili Bouvijevu “Heroes” u elektro fazonu… i pesma koja je srušila Berlinski zid, sad je opet podelila svet
Kada su 1989. godine ljudi Nemačke ustali da sruše Berlinski zid u jednom od najznačajnijih trenutaka moderne istorije, pesma ‘Heroes’ Dejvida Bouija postala je simbol otpora i slobode. Kada je Bouvi preminuo 2016. godine, nemačka vlada se zvanično zahvalila Starmanu na doprinosu:
“Doviđenja, Dejvid Bouvi. Sada si među herojima. Hvala ti što si pomogao da se sruši zid”.
Dejvid Bouvi rođen je da današnji dan, 8. januara 1947. u Brikstonu u Engleskoj. Preminuo je 10. januara 2016. posle duge borbe s rakom jetre.
Poslušajte pesmu “Heroes”: