“Mi smo, zaista, i ove godine disali tri dana punim plućima i ceo osećaj nam staje u jednu reč: “sloboda”, barem ona koju želimo da prenesemo mlađima koji menjaju i da se i sami, kao stariji, oni koji podržavaju, podsetimo”.
Ovo je glavni utisak organizatora posle tri festivalska dana AIR Festa tokom kojih se njihalo i pevalo uz jak zvuk i pričalo na važne teme pod otvorenim nebom obrenovačke Zabranske šume.
AIR Fest otvorio svoja vrata u petak najpre za mlađu publiku. Tačno u podne su izašli na binu najmlađi indijanci i indijanke i izneli divne uloge u predstavi pozorišne trupe HATOR. “Indijanske muke” su razne, ali je istina, o tome da je priroda jedna, preneta prisutnima na veoma simpatičan način i iskreno i duboko, kako to samo deca umeju.
Od 20 časova kapije AIR Festa su bile otvorene i za posetioce muzičkog programa koji je trajao tri dana tokom kojih se mogao čuti raznolik zvuk na obroncima Zabranske šume.
Priča iza legendarnog omota… Pink Floyd, “Dark Side of the Moon” – mitologija, sloboda i poverenje
Prvi dan festivala je možda najviše poneo duh panka sa kojim se krenulo (grupa Blast 77) i završilo (grupa Posno prase), ali je celovečernji “bendovski” program začinio Hor Ars Vocalis i sjajno “bel canto” izvođenje pesama “Bohemian Rapsody” grupe Queen, “Devojko mala” velikih Idola i drugih. Nakon Hora Ars Vocalis, bend E Play je najviše raspevao publiku, a potom su Deca Loših Muzičara digli na noge sve prisutne. Veterani pank zvuka, Posno prase, su zaključili prvo veče AIR Festa na najbolji mogući način – brzo i jako do samog kraja.
Drugi dan AIR Festa je krenuo ekološkim prepodnevom. U 12 časova je magistar Dejan Lekić pričao na temu kvaliteta vazduha u Srbiji i o lakom saznanju pravog stanja uz pomoć aplikacija XeCo Vazduh i polen, koje objedinjuju podatke sa brojnih mernih lokacija. Govorilo se i o platformi “Ekstremna ekologija” koja uči i govori o svim važnim komponentama životne sredine, od temperature i padavina, preko buke i zračenja do kvaliteta vazduha, vode i zemlje u našoj zemlji. Više o ekološkoj strani priće možete videti OVDE.
Drugo veče je otvorio Šajzerbiterlemon glasno i u lepoti garažnog zvuka i lako nas zavrteo “Na dugačkim poljima” Zabrana. Od ozbiljno jake i dobre alternative se lako prešlo u lepotu beogradske rok poezije grupe Kanda Kodža i Nebojša. Nema ništa lepše nego slušati “Prekidi stvarnosti” pod otvorenim zvezdanim nebom i daleko od uličnih svetala, iako se spustimo lako na osvetljene gradske ulice uz pesme K.K.N. Veliki utisak i isti toliki zvuk je odmah potom ostavila grupa Artan Lili. “Maca” je digla lepšu polovinu publike na noge, a odličan zvuk perfektnog izvođenja je probudio i poslednju uspavanu priču o rokenrolu. Samo je još Cane falio na bini, a publika je postala “Rokenrol posle rokenrola” i dočekala i ispratila u kasne sate sa bine Dža ili Bu koji je na talon AIR fest-a bacio važne teme uz dobro znani zvuk.
Sve što nam treba je – Sloboda… Glumica zbog pesme benda E-Play prvi put u muzičkom spotu
Treći festivalski dan je otvorio bend Gluvo doba koji su nesumnjivo ostavili najjači utisak i prisutnoj publici i veteranima rokenola koji su se za to vreme nalazili iza bine (Električni orgazam), jer je ritam sekcija ovog autorskog benda, zahvaljujući četrnaestogodišnjaku Igoru Dragićeviću, učinila početak večeri nadprosečno posebnim.
Obrenovački Bandover je, kao i svake godine, doneo zvuk bluza spakovanog u žestoko rokanje i pripremio publiku na višedecenijske hitove Električnog Orgazma i Vlade Divljana koje su, posle Orgazma, svirali sjajni (Ne)normalni sa Zdenkom Kolarom. “Kenozoik” je na kratko svratio do Zabrana, a uz velike pesme Haustora, koje su bile poklon iznenađenja, publika je do sitnih sati na AIR Festu zatvorila i poslednji festivalski dan.