Na predstojećem 17. Festivalu nauke, koji će biti održan od 12. do 14. decembra na Beogradskom sajmu u Halama 3 i 3a, biće predstavljen bogat međunarodni program, u okviru atraktivnog programa na Naučno-fantastičnoj bini i u Zoni ideja i inovacija.
Ovogodišnji Festival nauke posetiće najbolji naučnici iz sedam zemalja: Australije, Češke, Poljske, Estonije, Švedske, Bosne i Hercegovine i Slovenije.
Naučni nomad iz Australije, Stjuart Kohlhagen, pokazaće publici kako se ujedinjenim snagama uma i tela mogu rešiti svi problemi kroz seriju dinamičnih eksperimenata koji aktiviraju i mozak i mišiće.
Neverovatni fizički i hemijski teatar iz Češke će otkriti tajne svetlosti i zvuka na jedinstven način koristeći gitaru napravljenu od lasera i vrlo pričljive lampe.
Univerzitet Lund iz Švedske, jedan od najstarijih i najpoznatijih evropskih univerziteta, izvodiće svoj biološki šou program koji prikazuje sva čuda živog sveta uz zabavne eksperimente i ozbiljne razgovore o ekologiji i zaštiti ekosistema.
Grupa Heveljuše nauki iz Poljske kroz šarenilo, glumu i komediju prati avanture jedne gumene patkice koja istražuje matematiku i fiziku na najsmešnije moguće načine.
Naučni centar iz Slovenije, Hiša eksperimentov će pokazati našoj publici sva neverovatna svojstva gasova i vazduha koji se nalazi oko nas – od gašenja požara jednim gasom, do započinjanja požara drugim, a zaleđivanja stvari trećim – pokazaće nam da je uz gasove sve moguće.
U skladu sa ovogodišnjom temom “Evolucija ideja“, naučna organizacija iz Estonije “Tri praseta“ prikazaće u samo 30-ak minuta kako je nauka napredovala kroz rekreaciju prvih najpoznatijih eksperimenata, pa sve do daleke budućnosti i idejama o budućim pravcima nauke.
Fakultet zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu predstaviće se programom “Magični štampač za doktore“ u Zoni ideja i inovacija, kojim će pokazati kako se revolucionarna 3D štampa koristi za pravljenje modela kostiju, srca, pa čak i mozga; potom ćemo otići i korak dalje i provesti vas kroz vežbe i pripreme za operaciju, kroz sve ono kroz šta prolaze i doktori.